O návratu do uklizeného doma po náročném dni sní asi každý, často se však stává, že doma na vás čeká více práce než v zaměstnání. Podívejte se na naše tipy, které vám pomohou lépe zorganizovat domácnost, a jak zefektivnit pravidelný úklid. Žádná nečekaná návštěva vás už nikdy nezaskočí nepřipravené. Zvládne to každý!
1. Projděte byt a odstraňte maličkosti
Obsah článku
O dojem nepořádku ve vašem domově se nestará jen prach na skříních nebo neumyté nádobí v dřezu, ale každá maličkost, která není na svém místě. Projděte svůj byt nebo dům místnost po místnosti a ukliďte všechny drobnosti. Ty můžete uklidit, ale promyslete si, zda není vhodné třeba starší čísla časopisů vyhodit nebo darovat k přečtení kamarádce.
Neznamená to však, že byste měli běhat s každou věcí do dalších pokojů. Ideální je, vzít si třeba krabici a všechny věci posbírat a až následně je systematicky roztřídit. Platí to i u špinavého prádla. Posbírejte jej po celém bytě včetně utěrek v kuchyni, osušek a ručníků v koupelně a teprve pak je dejte do koše na prádlo.
Kromě toho, že váš domov bude hned vypadat uklizeněji, bude jednodušší i následný úklid volných ploch.
2. Začněte uklízet od vrchu dolů
Systematický postup úklidu shora dolů je základem efektivního uklízení. Když se pustíte do úklidu pokoje, měli byste postupovat od nejvyšších míst směrem k podlaze.
Kromě horních ploch na skříních nezapomeňte ani na stropní svítidla, právě na nich bývá v domácnostech pořádná vrstva prachu, protože se čistí jen při generálních úklidech. S pravidelným utíráním prachu i z takto vysoko uložených ploch si přitom ušetříte hromadu práce nejen při generálním úklidu, ale i s každým dalším utíráním prachu. Pokud totiž prach na skříních nebo lustru necháte, bude se postupně vířit do prostoru a vy budete prach utírat častěji.
Následně zameťte nebo vysajte podlahu a až pak vytírejte, pokud na zemi nemáte koberce. Abyste snížili prašnost v domácnosti s kobercem, je vhodné jej nejen pravidelně vysávat, ale i čistit.
V situacích, kdy vám zazvoní telefon a někdo z vašich přátel nebo rodiny se pozve na neplánovanou návštěvu, uklízejte jen plochy a podlahy, které jsou vidět v místnostech, kam návštěvu vodíte. Dveře do ložnice nebo dětského pokoje, přeci mohou zůstat zavřené.
3. Pořiďte si praktické pořadače
Určitým zlozvykem, který dělá úklid koupelen a kuchyní náročnějším jsou volně položené drobnosti na poličkách. Než je všechny sundáte, abyste v policích utřeli prach, ztrácíte zbytečně čas i energii. Zkuste si pořídit praktické pořadače, díky nimž nemusíte sundávat z poliček každou položku zvlášť.
Do koupelen si tak kromě klasického koupelnového nábytku, kam můžete uložit mýdla, šampony, čistící prostředky nebo čisté ručníky, zkuste pořídit třeba i pořadače na make-up či potřeby na holení. Nejenže budete mít vše po ruce, aniž byste se museli přehrabovat v kosmetické tašce, ale i manipulace s nimi při úklidu je velmi jednoduchá.
V kuchyni pak jistě oceníte pořadače na koření, díky kterým už se vám nebudou nikde volně povalovat jednotlivé pytlíčky koření, které navíc fungují jako skvělé lapače prachu. Chybět by vám neměly ani různé organizéry do šuplíky, a to nejen na příbory. Právě v kuchyňských šuplících totiž často vzniká chaos, který zdržuje při vaření, ale i úklidu.
4. Patřičnou pozornost věnujte při úklidu v kuchyni odpadkovému koši
Při úklidu kuchyně se často zapomíná na koš na odpadky, ten nestačí jen pravidelně vynášet, ale i umývat. Každý zná situace, kdy při vaření potřebujete místo na pracovním pultu a se špinavýma rukama jej pracně otevíráte.
Ruku na srdce, po dotyku na koše si ruce myjeme všichni, ale když jdete vyhazovat odřezky z masa nebo zeleniny, tak na koš prostě s umazanýma rukama sáhneme. Není tak divu, že nejen vnitřek koše, ale zejména jeho poklop se hemží bakteriemi. Nestačí tak koš omývat jen běžným prostředkem na nádobí, ale použít spíše prostředky s dezinfekční složkou.
Skvělou volbou jsou v tomto případě moderní bezdotykové koše na odpadky, které mají pohybový senzor a sami se vám v případě potřeby otevřou. Navíc má takový koš na odpadky velmi moderní design a může se tak stát módním doplňkem vaší kuchyně.
5. Pořádně vyvětrejte
I když se bude vaše domácnost lesknout čistotou, bez vůně a svěžího čerstvého vzduchu budete mít pocit, že finální výsledek není ideální. Viníkem může být příliš vysoká vlhkost vzduchu. Ta by se měla pohybovat mezi 45-60 %, pokud je vlhkost vyšší vzduch působí zatuchle a postupně může docházet ke vznikům plísní.
Vysoká vlhkost vzduchu tak škodí i našemu zdraví. Někdy stačí pravidelně větrat, ale v některých prostorech jako je kuchyň nebo koupelna, je ideální se poohlédnout po praktických pomocnících, kterými jsou pohlcovače vlhkosti.
Moderní pohlcovače vlhkosti mají krásné designové provedení, jednoduchou údržbu a určitě se tak stanou designovým doplňkem vašich interiérů. Efekt těchto pomocníků v domácnosti, kde vás trápí vysoká vlhkost vzduchu poznáte již za pár dní.
Zanechte odpověď
Zobrazit komentáře