Aktuální cena poštovních známek

postovni znamky

Aktuální cena poštovních známek

I když by leckomu mohlo připadat, že poštovní známky již patří minulosti, přece jenom je stále můžeme využít při zasílání pohledů nebo jiných zdravic našim přátelům i rodině. Poštovní známky coby doklad o zaplacení poštovních služeb využijete již pouze v rámci služby Obyčejné psaní od České pošty, jež slouží právě k posílání pohlednic, dopisů a jiných listin bez významné peněžní hodnoty.  

Jestliže i vy toužíte svým blízkým nebo známým poslat ručně psaný dopis či pohlednici z vašich cest, které je jistě zahřejí u srdce, a dumáte nad tím, na kolik vás to vlastně celé vyjde, dále již hledat nemusíte. Právě pro vás jsme si totiž připravili následující článek, v němž se dozvíte, jaké jsou aktuální ceny poštovních známek k srpnu 2022 a co jejich cenu ovlivňuje.

cena postovnich znamek

Jaké jsou typy poštovních známek?

Ze všeho nejdříve je třeba říci, že na trhu narazíte na dva různé typy poštovních známek. Konkrétně se jedná o písmenové poštovní známky a známky s nominální hodnotou udanou v korunách. 

Písmenové poštovní známky 

Písmenové poštovní známky se využívají výhradně na standardní psaní do 50 g váhy. Tyto známky nejsou označeny konkrétní nominální hodnotou, ale písmenem, které vyjadřuje vybraný typ služby. Dle označení se dělí na:

  • Poštovní známky A – určené pro prioritní doručení psaní v rámci České republiky. Dopis je doplněn o štítek s označením D+1 a psaní bude doručeno následující pracovní den.
  • Poštovní známky B – určené pro běžné doručení obyčejného psaní v rámci České republiky. Psaní je obvykle doručeno v rozmezí 2-5 pracovních dnů. Tyto známky jsou nejvyužívanější například při zasílání pohledů.
  • Poštovní známky E – tyto známky slouží pro odeslání běžného psaní v rámci Evropské unie. Automaticky jsou považovány za prioritní a doručení je provedeno v co nejkratším čase.
  • Poštovní známky Z – slouží pro zaslání psaní do zemí mimo států Evropské unie.

Každý typ písmenové známky pořídíte za jinou cenu. 

pismenova postovni.znamka
Písmenová poštovní známka pro psaní zasílaná v rámci EU, Zdroj: Česká pošta, s.p.

Známky s nominální hodnotou vyjádřenou částkou

Druhým typem poštovních známek jsou známky označené konkrétní nominální hodnotou. Tyto známky jsou rovněž určeny pro službu Obyčejné psaní, avšak jsou určeny pro psaní s váhou nad 50 g. Známky s nominální hodnotou jsou vydávány v emisích s částkami odpovídajícími aktuálnímu ceníku České pošty. 

znamka s nominalni hodnotou
Známka s nominální hodnotou 23 Kč, Zdroj: Česká pošta, s.p.

Jaká je aktuální cena poštovních známek? 

Jak již bylo zmíněno výše, cenu známky potřebné pro vaše psaní ovlivňuje především režim doručování a váha zásilky. Čím vyšší je váha balíku, tím vyšší samozřejmě bude také cena potřebné poštovní známky. V případě, že zrovna neseženete poštovní známku s nominální hodnotou potřebnou pro správné odeslání vaší zásilky, můžete na ni nalepit dvě a více známek odpovídajících požadované částce. 

Pro větší přehled jsme si pro vás na následujících řádcích připravili podrobný ceník (platní k srpnu 2022), v němž naleznete vše o tom, jaká by měla být cena poštovní známky na pohlednici nebo dopis. Kompletní ceník České pošty platný od června 2022 pak naleznete pod následujícím odkazem https://www.ceskaposta.cz/documents/10180/7507770/Cenik_1_6_2022-final.docx/6cdd0c95-005d-267d-b6e7-41f36fbce465

ProduktCena / hmotnost
50 g – standard100 g500 g1 kg
Poštovní známka pro prioritní doručení běžného psaní (typ A, známky s hodnotou vyjádřenou konkrétní částkou – doručení v rámci České republiky)26 Kč30 Kč34 Kč40 Kč
Poštovní známka pro běžné doručení obyčejného psaní (typ B, známky s hodnotou vyjádřenou konkrétní částkou – doručení v rámci České republiky). 19 Kč23 Kč27 Kč33 Kč
Poštovní známka pro zaslání obyčejného psaní v rámci zemí Evropské unie (typ E, známky s hodnotou vyjádřenou konkrétní částkou)39 Kč58 Kč142 Kč239 Kč
Poštovní známka pro zaslání obyčejného psaní do zemí mimo Evropskou unii (typ Z, známky s hodnotou vyjádřenou konkrétní částkou) 39 Kč58 Kč153 Kč250 Kč

Jestliže tedy zasíláte například pohlednici z jednoho konce republiky na druhý v běžném režimu, musíte si pořídit písmenovou známku B nebo známku s nominální hodnotou 19 Kč. Chcete-li, aby měl příjemce dopis již na druhý den, bude nutné na ni přidat písmenovou známku A nebo známku odpovídající hodnotě 26 Kč.

Cena sběratelských poštovních známek

Velkou otázkou je rovněž cena sběratelských poštovních známek, které zdobí alba mnoha z nás. Odpověď na ni však není vůbec jednoduchá. Nejrychlejší cesta pro zjištění ceny sběratelských známek vede přes katalogy, kde se o nich vyjma katalogové ceny dozvíte také základní informace. Nejpřesnějšího ohodnocení však docílíte pouze prostřednictvím odborného odhadce poštovních známek, jenž dokonale posoudí všechny náležitostí, které jsou pro stanovení ceny třeba. 

Cena takovýchto známek se pak může pohybovat od 0 po desítky milionů korun. Jen pro zajímavost, nejdražší poštovní známka na světě se v roce 2014 prodala za neskutečných 9,5 milionu dolarů, což je při dnešním přepočtu necelých 230 milionů korun. Nejdražší v Česku vydražená známka se vyšplhala na slušných 9 282 000 Kč. 

Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.