Album na poštovní známky

album na poštovní známky

Album na poštovní známky

Sbírání poštovních známek patří k jedné z nejtradičnějších sběratelských kratochvílí vůbec. Velký boom zažívalo především v 70.-80. letech minulého století, přičemž z této doby jistě najde známky po dědečkovi či tatínkovi na půdě téměř každý z nás. Žádná sbírka známek by však nebyla kompletní bez pořádného alba. To ji nejen chrání před prachem a slunečním svitem, ale také umožňuje snadnou prohlídku celé sbírky bez toho, aby se jí přímo dotýkala lidská ruka. 

Máte-li i vy v plánu naplno se věnovat své filatelistické vášni nebo se již vaše staré album na známky rozpadá, připravili jsme si pro vás několik tipů na to, jaké album na známky vybrat, kde jej koupit a na co se při výběru zaměřit.

album postovni znamky

Jak vybrat album na poštovní známky?

Na trhu naleznete nepřeberné množství alb na poštovní známky. Při jejich výběru byste měli myslet na několik základních parametrů, především tedy na těchto:

  • Formát alba – zde záleží čistě na vašich preferencích. Někteří filatelisté mají raději formát A5, jelikož je při prohlížení přehlednější a při ukládání zabírá méně prostoru. Do alba ve formátu A4 se oproti tomu vleze více známek a nabízí větší prostor pro zaznačení například období, ze kterého známky na dané stránce pochází.
  • Počet listů – u alba si můžete vybrat také to, zda má album konečný počet listů nebo do něj jdou listy postupně přidávat. Alba s konečným počtem listů jsou vhodná pro ty, jež chtějí mít více alb nebo se sbírání známek již dále nevěnují a pouze nechtějí mít ty již nasbírané v krabici od bot či v šuplíku u nočního stolku. Chcete-li se však známkám věnovat dlouhodobě a mít je všechny v jednom albu, zvolte takové, do kterého je možné listy přidávat. 
  • Materiál a barva listů – listy jsou obvykle laděny do černé nebo bílé a mají především známky v albu zvýrazňovat. Pozor si však určitě dejte na kvalitu provedení, neboť příliš měkký plast nebo tenký papír se mohou různě mačkat a krčit, což může být často nenávratné a trpět tím mohou i vaše známky. 
  • Způsob ukládání známek – pásy pro ukládání známek v albu by měly být vždy k listům alba pevně upevněny. Jestliže tomu tak není a vy známky často prohlížíte nebo někomu ukazujete, může se stát, že se opotřebí a uvolní, díky čemuž se známky vysypou. Na ty nejvzácnější známky z vaší sbírky je rozhodně vhodnější zvolit album s kazetou, která celé album chrání, a navíc brání vysypání známek.
  • Design alba – v neposlední řadě se zaměřte na design vašeho alba. Děti obvykle ocení barevnější provedení, zatímco dospělým více vyhovují elegantní alba připomínající svým vzhledem vzácné knihy. Výběr designu je ale samozřejmě čistě na vás. 

Jak vkládat známky do alba?

Při vkládání známek do alba je nutné přijmout taková opatření, aby při tomto procesu nedošlo k jejich poškození. Na známky byste obecně neměli příliš sahat prsty, aby nedošlo k poničení barvy či zamaštění známky. Je tedy dobré si spolu s albem pořídit i pinzetu, pomocí které známky na příslušná místa usazujete. 

Aby sbírka působila kompaktně je navíc nutné dbát i na její uspořádání. Tematicky laděné známky nebo známky z jednoho konkrétního období je vždy vhodné dávat k sobě a dané stránky alba si nadepsat, díky čemuž získá každý pozorovatel patřičný přehled o daných známkách. 

Jestliže známky do alba lepíte a nechcete poškodit jejich lep, filatelisté často doporučují použití takzvaných hawidek, což jsou v podstatě ochranné fólie, do kterých se známka vsune a lepidlo pro nalepení do alba je usazeno právě na hawidku. 

Jaký je rozdíl mezi zásobníkem a albem na poštovní známky?

Ačkoli se tyto pojmy na trhu běžně zaměňují, ve filatelistickém světě mezi nimi přeci jen rozdíly existují. Pojďme si je tedy krátce představit.

Album na poštovní známky

Albem na poštovní známky se obvykle rozumí větší „kniha“ či „blok“, do kterého jsou poštovní známky lepeny, upevňovány do rámečků nebo usazovány pomocí separovaných vkládacích kapsiček. Do alba je často možné také vkládat vámi navržené listy s dalšími informacemi o známkách.

Zásobník na poštovní známky

Zásobníků seženete na trhu o něco více než alb. Obvykle jsou k dostání taktéž ve formě knihy, ale známky se u nich pouze zasunují do předpřipravených kapes. Jednotlivé listy jsou pak od sebe odděleny tenkou papírovou vrstvou, jež má zamezit tomu, aby se známky mezi sebou navzájem dotýkaly. 

Kde koupit album na poštovní známky?

Album na poštovní známky snadno pořídíte v jakémkoli fyzickém i on-line papírnictví. Pokud však máte zálusk na vzácnější alba, která nejsou běžně k dispozici, můžete využít on-line aukcí nebo se zúčastnit různých filatelistických veletrhů, jako je například veletrh Sběratel, kde se tu a tam k dispozici nabídnou i velmi vzácné kousky od soukromých vlastníků.

Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.