Automatické zavlažovací systémy: Řešení nejen, když jste na dovolené

zahrada rostliny

Přemýšlíte, kdo bude zalévat vaše drahocenné rostliny na zahradě, balkónu nebo ve skleníku, až budete na dovolené? Pořiďte si automatickou závlahu a nemusíte mít o rostlinky strach! Přečtěte si tipy na nejkvalitnější automatické zavlažovací systémy!

Pokud se závlahovými systémy teprve seznamujete, možná se ptáte, co to vlastně automatické zavlažování je a jak funguje? Díky zavlažovacím systémům nemusíte běhat každý den s konví nebo zahradní hadicí ke každé rostlině zvlášť. Dodají rostlinám vodu přesně podle jejich potřeb a zalejí za vás, i když nejste zrovna doma. Připravili jsme pro vás tipy na nejkvalitnější automatické závlahové systémy.

1. Irrigatia – automatická solární závlaha jednoduchá na instalaci

Obrovskou výhodou solárních zavlažovacích systémů je, že nepotřebuje elektřinu ani vodovodní kohoutek (můžete použít nádrž na vodu). Skvěle se hodí pro zavlažování skleníků, zeleninových záhonů, květináčů i různých závěsných pěstebních nádob a vertikálních zahrad.

Pokud hledáte solární závlahový systém, který se snadno instaluje, nastavuje a zalévá automaticky, pak nepřehlédněte značku Irrigatia. Nabízí skutečně univerzální řešení solární závlahy a možnost zavlažování kapkovači nebo mikroporézní hadicí.

– Kapkovače zalévají rostliny postupně v malých dávkách vody (doslova po kapkách). Výhodou je, že dodávají vodu přímo do okolí kořenů rostlin a nedochází k jejímu zbytečnému plýtvání. Kapkovou závlahu můžete použít při zavlažování rostlin pěstovaných ve volné půdě i různých pěstebních nádobách, včetně závěsných květináčů.

– Mikroporézní hadice se vyrábí z porézního materiálu a propouštějí vodu po celé své délce. Využijete je především při zalévání květinových i zeleninových záhonů nebo menších osázených ploch.

2. Autopot – samozavlažovací květináče pro nadšené pěstitele

Samozavlažovací květináče a truhlíky nejsou mezi zahrádkáři a drobnými pěstiteli žádnou novinkou. Mnoho z nás je používá na pěstování bylinek nebo plodové zeleniny. Nicméně většina z nich buďto vůbec nefunguje, nebo má tak malý zásobník na vodu, že rostlinám vydrží sotva na pár dnů. Pokud chcete opravdu účinné samozavlažovací květináče, vyzkoušejte značku Autopot.

Na rozdíl od ostatních samozavlažovacích květináčů, které mají zásobník na vodu umístěný přímo v konstrukci pěstební nádoby, mohou květináče Autopot čerpat zálivku z objemné nádrže na vodu. Navíc můžete připojit k jedné nádrži více květináčů najednou, a to klidně i s různými druhy rostlin. Každá si z nich odebere jen tolik vody, kolik potřebuje. V neposlední řadě nabízí Autopot hned několik typů a velikostí květináčů, včetně textilních.

– Kapilární akce: Samozavlažovací květináče i jiné typy závlahových systémů využívají schopnosti vody vzlínat do suchého substrátu (i proti působení gravitace). Výhodou takového zavlažování je, že rostliny dostanou vodu teprve, když půda dostatečně proschne. To podporuje tvorbu kořenů a chrání proti přelití.

3. Little Drippa – malý, ale šikovný pomocník

Někdy jsou ta nejjednodušší řešení také ta nejefektivnější. Pěstujete pokojové rostliny na parapetu okna nebo bylinky na balkónu a bojíte se, že systém s velkou nádrží by mohl nedopatřením vyplavit vás nebo sousedy? Díky jednoduchému gravitačnímu systému Little Drippa přeměníte jakoukoliv plastovou láhev na automatickou závlahu pro rostliny.

Little Drippa je vhodný pro láhve o objemu 2 litrů, což stačí většině bylinek i pokojových rostlin na několik dnů. Navíc je možné průtok vody regulovat pomocí speciálního kohoutu na hrotu kapkovače. Jednoduše před odjezdem na dovolenou nebo na chatu umístěte do každého z květináčů s rostlinami jednu láhev s čistou vodou vybavenou závlahovým hrotem a máte vystaráno.

Věnuji se kreativnímu tvoření z papíru, látek i keramiky. Rozumím vhodným postupům a ráda poradím a vysvětlím jak správně tvořit a dělat podle DIY návodů. Zkušenosti s touto činností mám více než 5 let.