Balící papír – jak a kdy využít balící papír

balici papir
balici papir

Bez balícího papíru by snad ani Vánoce nemohly být. Vždyť to je on, kdo dělá dárky tak tajemné a nádherné. I když nakonec skončí roztrhaný v koši, je nedílnou součástí procesu balení a rozbalování. Oba tyto procesy jsou plné emocí, proto by výběr balícího papíru neměl být ponechán náhodě.

balici papir 1
druhů balicích papírů existuje spousta

Jak a kdy využít balící papír?

Narozeniny, Vánoce, svatba, večírek nebo jen poděkování – příležitostí vhodných k obdarování je skutečně spousta. Balící papír využijete k zabalení dárku, aby pak byl pro obdarovaného opravdovým překvapením. Je dobré, když motiv balícího papíru vybere podle události, ke které budete dárek darovat. Barvu pak můžete sladit s výzdobou, nebo pokud nevíte, jaká výzdoba při oslavě bude, slaďte barvu podle pohlaví nebo oblíbených preferencí obdarovaného.

Typy balících papírů

Při výběru balícího papíru se můžete nejčastěji setkat s těmi typy a motivy:

 • Vánoční balící papír
 • Dětský balící papír
 • Metalický balící papír
 • Průhledný balící papír
 • Jednobarevný balící papír
 • Svatební balící papír
 • Balící papír s vlastním motivem

Balící papír pro děti na Vánoce

Nejvíce si užívají Vánoc děti, takže začneme jimi. Dárkový balící papír pro děti by měl mít na sobě dětské motivy. Kromě klasických dětských sněhuláčků, vánočních stromečků, andělíčků nebo Santa Clausů se vyrábějí také vánoční balící papíry s oblíbenými postavičkami z dětských filmů. Představte si, jak takový balící papír s Ledovým královstvím nebo Mimoňi potěší ještě před samotným obsahem dárku.

Netradiční dárkový balící papír

Kromě méně tradičních motivů a balících papíru v roli můžete použít k balení dárků také archy klasického balícího papíru. Ten se používá většinou k balení zásilek na poštu, dříve ale sloužil k balení dárků. Dnes ho můžete využít při balení retro dárků, které převážete obyčejným hnědým provázkem. Za něj stačí strčit smrkovou větvičku a jmenovku, a rázem máte jednoduchý a přece pěkný a originální vánoční dárek.

Mezi další netradiční způsoby balení dárků, které lidé používají, patří například:

 • ekologické balení do netkané textilie,
 • balení dárků do alobalu,
 • obháčkování dárku,
 • balení do pečícího papíru
 • nebo třeba balení dárků do šátků po vzoru z Japonska.

Víte, do čeho se dříve balili dárky?

Dříve nebylo dávání dárků tak rozšířené, jako je tomu dnes. Když už se dárky předávaly, většinou stačil pro každého jeden nebo dva. Často to bylo oblečení, ovoce, oříšky nebo pro děti hračka. Pokud byly dárky zabalené, pak je naši předkové balili  právě do látky. 

Která varianta je nejlepší?

S rolí balícího papíru nikdy nešlápnete vedle. Pokud ovšem chcete být ekologičtí, můžete vyzkoušet i jiné metody. Se všemi metodami, které se týkají papíru, se můžete svěřit do rukou Tapíru

balici papir darky
balení dárků je zábava
Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.