Cardmaking

cardmaking

Zajímáte se o scrapbooking, zdobení, vyrábění z papíru a rádi si hrajete? Pak pojem cardmaking určitě neslyšíte poprvé. Konkrétně ke scrapbookingu má velice blízko, a mnoho pomůcek, které k němu využíváte, se vám bude hodit i v případě cardmakingu. Jakmile cardmaking ovládnete, už se vám nebude chtít kupovat přáníčko v běžném papírnictví.

Co je cardmaking?

Cardmaking je ruční výroba přáníček.  Svůj původ má v 15. století, kdy se v Evropě vyměňovala ručně vyráběná papírová přání. Nemusíte ale vytvářet jen přáníčka, řadí se sem i tvorba pozvánek, jmenovek, sběratelských kartiček a jejich zdobení. Pod cardmaking se řadí mnoho stylů, a často vznikají přáníčka kombinací několika technik.

Co budete potřebovat?

Máte několik možností. Nejjednodušší je pořídit si rovnou sady na výrobu přání, které obsahují kartičky v různých velikostech a barvách, a obálky. V tomto případě vám odpadá práce s řezáním papíru. Pokud nemáte speciální papír na výrobu přání k dispozici, musíte si ho vytvořit sami. Budete potřebovat papír s vyšší gramáží (scrapbookový nebo karton), ze kterého si požadovaný rozměr vystřihnete nebo vyříznete sami.

Od řezačky až po lepidlo

Jsou další nástroje a pomůcky, které by vám neměly chybět. Nicméně pokud už s papírem nějakou dobu pracujete, mnoho z nich ve své dílně máte. Velice se hodí řezačka na papír, kvalitní nůžky, tekuté lepidlo, oboustranná lepicí páska, a 3D pěnové čtverečky nebo pásky. S jejich pomocí přilepíte menší obrázky nebo nápisy.

Dekorace

Dekorace jsou totožné s těmi, která se používají na scrapbooking. Navíc se dají zakoupit různé květinové dekorace, kterými můžete zdobit například svatební přání. Použít můžete dekorativní Washi pásky, flitry, korálky, a dekorativní stužky. Je i mnoho dalších prvků ke zdobení, fantazii se meze nekladou. Například razítka cardmaking skvěle oživí. K sehnání je tisíce motivů, které můžete na přání natisknout. Tato razítka využijete nejen na cardmaking, ale i na vytváření scrapbookových stránek či deníků. Když je navíc zkombinujete s barevnými inkousty, vaše přáníčka výrazně vyniknou.

Psaní o tvoření, malování a kreativních činností s dětmi se věnuji od roku 2019 a radím jak dělat dané postupy správně aby čtenářům pomohli a tvoření s dětmi si užili.