Česká razítka

Česká razítka
Česká razítka

S razítky se setkáváme všichni už od dětství. K prvním razítkům se dostaneme ve školkovém věku, kdy se nám do ruky dostanou razítka s motivy zvířátek. V útlém školním věku se pak někde rozdávají razítka do sešitu za poslušnost. Tato razítka spadají do kategorie výtvarných potřeb. Kromě nich se používají i kancelářská razítka, a to napříč obory. Ačkoliv mají stejný účel, a to vytvářet jednobarevné či vícebarevné otisky, v mnoha věcech se liší. S jakými typy razítek se můžeme setkat?

Technologie tisku

Základní dělení podle technologie tisku rozlišuje, zda musíme razítka máčet do inkoustového polštářku, nebo zda v sobě mají barvu.  

Klasická razítka – využívají externí polštářek, je nutné je namáčet před nanesením na papír

Samobarvící razítka mají vestavěný polštářek, který je napuštěný nevysychající barvou

Přebarvená razítka – mají desku, která je přímo napuštěná tiskovou barvou

Tvar a nastavitelnost razítka

Velice důležitý je i tvar razítka. Nejčastější jsou obdélníková a kulatá razítka, ale mohou mít i nepravidelné tvary. Razítka mohou být buď statická, u těch text či obrázek nelze měnit, nebo mít nastavitelný obsah, což se týká především datumových razítek. Kromě toho se můžeme setkat i s razítky sestavitelnými. Ta jsou univerzální a často se skládají třeba z jednotlivých písmenek, s jejich pomocí pak můžeme sestavit jakýkoliv text.

Razítka na dřevěném štočku

Jejich výhoda je, že dlouho vydrží. Jsou odolná, a část s motivem je z pevné gumy. Po použití je nutné je hned očistit.

Silikonová razítka

Použití silikonových razítek je velmi široké. Často se používají razítka k dekorativním a výtvarným účelům. Na to jsou nejvhodnější silikonová – gelová razítka, jejichž výhodou je, že jsou transparentní. Vždy přesně vidíte, kam razítko otisknete. Lze ho použít na různé materiály, na papír, textil i polymery. Důležité je vybrat správný typ inkoustu, který je vhodný pro daný povrch. K jejich používání budete dále potřebovat akrylový bloček, kam je budete nalepovat. Po každém použití je potřeba razítko vyčistit, a to buď speciálním čističem na razítka, nebo vlhčenými ubrousky. Nevýhodou silikonových razítek je kratší životnost. Naopak výhodou je široká nabídka motivů.

Cling razítka

Tato razítka jsou vyrobena z gumového štočku. Mezi jejich výhody patří dlouhá životnost a přesný otisk. Cling je pěnová hmota okolo 8 mm, která z jedné strany lepí.

S razítky můžete tisknout, nebo vytvořit reliéf

Razítka se používají ke dvěma odlišným činnostem. A to k tisknutí motivů, nebo k vytváření reliéfů. Na razítkování se nejlépe hodí inkoust na bázi oleje nebo inkoust na bázi rozpouštědel. Existuje více druhů inkoustů, z nichž některé slouží jako podkladové – jde o inkousty křídové, pigmentové nebo na bázi alkoholu. U reliéfních razítek se nepoužívá barva. Motiv je do papíru vytlačen, a tím vznikne reliéf.

K čemu se razítka hodí?

U kancelářských razítek je odpověď jasná. Nicméně i pokud podnikáte sami za sebe, ušetří vám razítka čas. Razítko, na kterém je datum nebo vaše jména, zkrátí proces papírování. V osobním životě zase využijete razítka s nejrůznějšími motivy. Můžete potisknout blahopřání, svatební oznámení, navrhnout vlastní dárkový obal, nebo dát vlastní otisk vašemu uměleckému dílu.

Diářová razítka
Psaní o tvoření, malování a kreativních činností s dětmi se věnuji od roku 2019 a radím jak dělat dané postupy správně aby čtenářům pomohli a tvoření s dětmi si užili.