Co je to kaligrafie a proč se jí věnovat?
Obsah článku
Mysleli jste si, že kaligrafii odzvonilo? Kdepak. Umění krasopisu se vrací v nové moderní podobě. Vytváření stylových nápisů se velmi rychle stalo zálibou mnoha lidí. Patříte-li ke stejným nadšencům, tento článek je právě pro vás. Dozvíte se, co to ta kaligrafie vlastně je, kde se vzala, a poradíme vám, jak s kaligrafií začít.

Historie
Slovo kaligrafie pochází z řečtiny a znamená umění krasopisu. Kaligrafie vznikla před cca 6 000 lety v jihovýchodní Asii, kde sloužila k zaznamenávání událostí do kronik. Vznikla současně s vývojem písma a sloužila pro funkční nápisy a záznamy. Velmi úzce souvisela s výtvarným uměním, které považovalo vzhled a výtvarné ztvárnění písma za důležitější než jeho čitelnost. Krasopis (krasopisné psací písmo) se vyučoval také v českých školách do roku 1932.
S příchodem kuličkového pera ustoupil krasopis hodně do pozadí. V současné době se vrací hlavně v podobě letteringu. Jde o proměnu obyčejného textu v umělecké dílko. Hojně se využívá pro psaní motivačních nápisů, citátů a přáníček.
Tradiční kaligrafie
Tradiční štětcová kaligrafie je v čínské kultuře dodnes pokládána za nejvyšší formu umění. Znaky se píšou pomocí štětce a inkoustu. Je potřeba mít pevnou a jistou ruku a umět odhadnout množství inkoustu. Narozdíl od západní kaligrafie, která bere za chybu suché tahy štětcem a nepravidelnosti v písmu, je zde hodně prostoru na improvizaci.
I dnes se můžete pustit do vytváření kaligrafických znaků. Pro tyto účely jsou k dostání štětce a klasický inkoust. Nebo můžete vyzkoušet různé brky, násadku s pery nebo modernější variantu – plnící inkoustové kaligrafické pero. Pro naučení i výběr správných pomůcek je tradiční kaligrafie poměrně nesnadné odvětví. Možná proto si získala větší oblibu moderní kaligrafie, především lettering, prováděný pomocí speciálních fixů.

Moderní kaligrafie
Moderní kaligrafie je označení pro vytváření uměleckých nápisů. Dává vám možnost relaxovat a popustit uzdu své kreativní duši. Na ni navazuje tzv. lettering. Jde opět o vykreslování jednotlivých písmen, spojování je ve slova, dokud nevznikne vizuálně dokonalý nápis. Může být černý, ale také barevný nebo spojený s technikou aqarelu. Nejoblíbenější a zároveň nejjednodušší je brush lettering, neboli krasopsaní pomocí štětcového fixu.
Na rozdíl od klasické kaligrafie používá ta současná místo inkoustu a štětců nebo per speciální kaligrafické fixy. Pro styly písma středověkého rázu se hodí fixy s plochým hrotem. Brush peny jsou fixy s ohebným hrotem, který je ohebný a chová se podobně jako kulatý štětec. Dobře se s nimi naučíte krasopis a vyhotovíte s nimi skutečně precizní nápisy.
Jak začít s kaligrafií
Nadchlo vás vytváření krasopisně napsaných uměleckých citátů? Nebo si chcete vyšperkovat diář jedinečnými nadpisy? Není nic jednoduššího, než vyzkoušet krasopsaní. Naučit se ho může každý, jde jenom o cvik a vytrvalost.
Potřeby
Pro začátek budete potřebovat základní kaligrafickou sadu. Můžete si ji koupit rovnou připravenou, nebo si můžete potřeby sehnat jednotlivě. Co by měla vaše sada obsahovat?
- Fix se štětcovým hrotem – stačí jeden nebo dva. Další dokoupíte v případě potřeby.
- Obyčejná tužka pro rýsování pomocných linek.
- Krasopísanka nebo předtištěné cvičení stylu písma, které chcete nacvičit. O tom se dočtete podrobněji dále.
- Hladké papíry nebo sešity pro kaligrafii.
Technika
Krasopsaní se od běžného psaní liší.
- Kaligrafický fix se drží výš než běžná tužka.
- U fixů s plochým hrotem si vyzkoušejte otáčení během psaní, abyste si osvojili ve kterém úhlu vytvoříte tlustší linku a ve kterém tenkou.
- U brush penů se vytváří tloušťka linky lehčím přitlačením na fix. Časem se naučíte tlak střídat tak, aby vám vznikaly tlusté a tenké linie přesně podle potřeby.
- Čáry se snažte vést stále ve stejném úhlu, vodící linky vám pomohou dodržovat stejnou rozteč (vzdálenost) mezi písmeny.
Škola krasopisu – krasopísanky
Zapomeňte na to, že začnete sázet od boku perfektní slova a věty. Ano, začnete, ale ne hned. Před vámi stojí několik hodin procvičování.
Nejprve si musíte osvojit držení fixu, vyvíjení tlaku na něj pro tlustší a tenčí linku a v neposlední řadě také musíte dostat do ruky styl písma. Krasopísanky vás většinou provedou od nejjednodušších čar a tahů přes jednotlivé části písmen po celou abecedu a naučí vás elegantně jednotlivá písmena propojit ve slova.
Cvičení dělá mistra
Dokonale krasopsát můžete za dva měsíce, pokud budete každý den alespoň hodinku trénovat. Nepředstavujte si žádný dril z povinnosti. Krasopsaní je hlavně o zábavě, a i když u něj budete ze začátku možná zažívat těžké chvíle, vytrvejte. Výsledek se dostaví.
Rady a tipy
- Netlačte na fix. Ruka by se vám unavila dříve.
- Před každým psaním se nejprve rozcvičte několika tahy a kličkami.
- Pro nácvik abecedy můžete najít na internetu předtištěné listy s cvičením zdarma k vytištění.
- Pomoc může i videonávod, kterých najdete na YouTube více než dost.
- Pokud byste chtěli organizovanější výuku, poohlédněte se po kurzu kaligrafie a letteringu.

Zanechte odpověď
Zobrazit komentáře