Co je kaligrafie

Kaligrafie
Kaligrafie

Co je to kaligrafie a proč se jí věnovat?

Mysleli jste si, že kaligrafii odzvonilo? Kdepak. Umění krasopisu se vrací v nové moderní podobě. Vytváření stylových nápisů se velmi rychle stalo zálibou mnoha lidí. Patříte-li ke stejným nadšencům, tento článek je právě pro vás. Dozvíte se, co to ta kaligrafie vlastně je, kde se vzala, a poradíme vám, jak s kaligrafií začít.

nápisy kaligrafie
Pomocí kaligrafie můžete ozdobit přáníčka a blahopřání k narozeninám i svátkům, jde ale také o formu odreagování

Historie

Slovo kaligrafie pochází z řečtiny a znamená umění krasopisu. Kaligrafie vznikla před cca 6 000 lety v jihovýchodní Asii, kde sloužila k zaznamenávání událostí do kronik. Vznikla současně s vývojem písma a sloužila pro funkční nápisy a záznamy. Velmi úzce souvisela s výtvarným uměním, které považovalo vzhled a výtvarné ztvárnění písma za důležitější než jeho čitelnost. Krasopis (krasopisné psací písmo) se vyučoval také v českých školách do roku 1932.

S příchodem kuličkového pera ustoupil krasopis hodně do pozadí. V současné době se vrací hlavně v podobě letteringu. Jde o proměnu obyčejného textu v umělecké dílko. Hojně se využívá pro psaní motivačních nápisů, citátů a přáníček.

Tradiční kaligrafie

Tradiční štětcová kaligrafie je v čínské kultuře dodnes pokládána za nejvyšší formu umění. Znaky se píšou pomocí štětce a inkoustu. Je potřeba mít pevnou a jistou ruku a umět odhadnout množství inkoustu. Narozdíl od západní kaligrafie, která bere za chybu suché tahy štětcem a nepravidelnosti v písmu, je zde hodně prostoru na improvizaci.

I dnes se můžete pustit do vytváření kaligrafických znaků. Pro tyto účely jsou k dostání štětce a klasický inkoust. Nebo můžete vyzkoušet různé brky, násadku s pery nebo modernější variantu – plnící inkoustové kaligrafické pero. Pro naučení i výběr správných pomůcek je tradiční kaligrafie poměrně nesnadné odvětví. Možná proto si získala větší oblibu moderní kaligrafie, především lettering, prováděný pomocí speciálních fixů.

lettering kaligrafie
kaligrafii i letteringu se můžete věnovat celý svůj život

Moderní kaligrafie

Moderní kaligrafie je označení pro vytváření uměleckých nápisů. Dává vám možnost relaxovat a popustit uzdu své kreativní duši. Na ni navazuje tzv. lettering. Jde opět o vykreslování jednotlivých písmen, spojování je ve slova, dokud nevznikne vizuálně dokonalý nápis. Může být černý, ale také barevný nebo spojený s technikou aqarelu. Nejoblíbenější a zároveň nejjednodušší je brush lettering, neboli krasopsaní pomocí štětcového fixu.

Na rozdíl od klasické kaligrafie používá ta současná místo inkoustu a štětců nebo per speciální kaligrafické fixy. Pro styly písma středověkého rázu se hodí fixy s plochým hrotem. Brush peny jsou fixy s ohebným hrotem, který je ohebný a chová se podobně jako kulatý štětec. Dobře se s nimi naučíte krasopis a vyhotovíte s nimi skutečně precizní nápisy.

Jak začít s kaligrafií

Nadchlo vás vytváření krasopisně napsaných uměleckých citátů? Nebo si chcete vyšperkovat diář jedinečnými nadpisy? Není nic jednoduššího, než vyzkoušet krasopsaní. Naučit se ho může každý, jde jenom o cvik a vytrvalost.

Potřeby

Pro začátek budete potřebovat základní kaligrafickou sadu. Můžete si ji koupit rovnou připravenou, nebo si můžete potřeby sehnat jednotlivě. Co by měla vaše sada obsahovat?

 • Fix se štětcovým hrotem – stačí jeden nebo dva. Další dokoupíte v případě potřeby.
 • Obyčejná tužka pro rýsování pomocných linek.
 • Krasopísanka nebo předtištěné cvičení stylu písma, které chcete nacvičit. O tom se dočtete podrobněji dále.
 • Hladké papíry nebo sešity pro kaligrafii.

Technika

Krasopsaní se od běžného psaní liší.

 • Kaligrafický fix se drží výš než běžná tužka.
 • U fixů s plochým hrotem si vyzkoušejte otáčení během psaní, abyste si osvojili ve kterém úhlu vytvoříte tlustší linku a ve kterém tenkou.
 • U brush penů se vytváří tloušťka linky lehčím přitlačením na fix. Časem se naučíte tlak střídat tak, aby vám vznikaly tlusté a tenké linie přesně podle potřeby.
 • Čáry se snažte vést stále ve stejném úhlu, vodící linky vám pomohou dodržovat stejnou rozteč (vzdálenost) mezi písmeny.

Škola krasopisu – krasopísanky

Zapomeňte na to, že začnete sázet od boku perfektní slova a věty. Ano, začnete, ale ne hned. Před vámi stojí několik hodin procvičování. 

Nejprve si musíte osvojit držení fixu, vyvíjení tlaku na něj pro tlustší a tenčí linku a v neposlední řadě také musíte dostat do ruky styl písma. Krasopísanky vás většinou provedou od nejjednodušších čar a tahů přes jednotlivé části písmen po celou abecedu a naučí vás elegantně jednotlivá písmena propojit ve slova.

Cvičení dělá mistra

Dokonale krasopsát můžete za dva měsíce, pokud budete každý den alespoň hodinku trénovat. Nepředstavujte si žádný dril z povinnosti. Krasopsaní je hlavně o zábavě, a i když u něj budete ze začátku možná zažívat těžké chvíle, vytrvejte. Výsledek se dostaví.

Rady a tipy

 • Netlačte na fix. Ruka by se vám unavila dříve.
 • Před každým psaním se nejprve rozcvičte několika tahy a kličkami.
 • Pro nácvik abecedy můžete najít na internetu předtištěné listy s cvičením zdarma k vytištění.
 • Pomoc může i videonávod, kterých najdete na YouTube více než dost.
 • Pokud byste chtěli organizovanější výuku, poohlédněte se po kurzu kaligrafie a letteringu
přání kaligrafie

Jak začít s krasopísmem

Jak začít s krasopísmem
Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.