Co to je fládrování

Co to je fládrování a jak se tato technika používá

fládrování
fládrování

Získávejte nábytek nový život díky fládrování! Známá renovace dřevěného nábytku, která se však v poslední době rozšířila i do jiných oblastí. Přinášíme vám podrobný průvodce touto technikou, která vás uvede do světa kreativity a estetiky. Zaujme nejen milovníky tradičního řemesla, ale i moderní trendy.

Fládrování – Od dřevěného nábytku k uměleckému klenotu

Fládrování je umělecká technika, která má své kořeny v renovaci a restaurování starých dřevěných nábytkových kusů. Původně sloužila k opravě poškozených ploch a skrytí nedokonalostí, ale postupem času se stala samostatným uměleckým stylem. Díky své jedinečné estetice a schopnosti přizpůsobit se různým povrchům a materiálům si získala srdce mnoha kreativců i designérů.

Základy fládrování

Fládrování spočívá v nanášení tenkých plátků dřeva na povrch, který chceme zdobit nebo renovovat. Tento proces vyžaduje pečlivost, preciznost a trpělivost, protože jde o ruční práci. Tradiční postup fládrování zahrnuje následující kroky:

 1. Výběr materiálu: Základem fládrování je kvalitní a tenký plátek dřeva, často nazývaný „flísek“. Dřevo by mělo být vybráno s ohledem na barevné a texturové kontrasty, aby výsledný efekt vynikl.
 2. Příprava povrchu: Povrch, na který bude fládrování aplikováno, musí být pečlivě vyčištěn a zbavený nečistot. Hladký povrch umožní lepší přilnutí dřevěného plátku.
 3. Nanášení lepidla: Tenká vrstva lepidla se nanáší na připravený povrch. Lepidlo by mělo být průhledné a suché, aby nedocházelo k deformacím dřeva.
 4. Umístění flísků: Plátky dřeva se opatrně umisťují na lepidlo, přičemž se dbá na správné zarovnání a vzor. Zruční fládrovači často vytvářejí složité geometrické vzory.
 5. Finální úpravy: Po zaschnutí lepidla se provede jemné hoblování a broušení, aby byl povrch dokonale hladký a zarovnaný.

Možnosti fládrování v domácích podmínkách

Tato jednoduchá metoda vám umožní napodobit krásné dřevěné vzory na různých površích. Připravili jsme pro vás návod, jak na to.

Na začátek budete potřebovat:

 • Dva odstíny akrylové barvy, ideálně světlý a tmavší (například bílou a pudrovou).
 • Plochý štětec.
 • Speciální fládrovací stěrku.
 • Materiál, který chcete ozdobit fládrováním. Pro procvičení můžete použít desku sololitu.

Nyní můžeme přejít k samotnému postupu:

 1. Očistěte desku sololitu a natřete ji bílou akrylovou barvou. Nanášejte barvu hustou vrstvou.
 2. Po kompletním zaschnutí naneste druhou vrstvu barvy – tentokrát tmavší a řidší. Pracujte rychle, aby se vrchní vrstva nestihla zaschnout. Raději nanášejte pruhy barvy široké jako vaše stěrka.
 3. Položte fládrovací stěrku na okraj materiálu a jemně ji zatlačte. Poté plynule táhněte stěrku po pruhu barvy. Tímto způsobem vytvoříte realistický dřevěný vzor a iluzi let. Pokud chcete udělat suky, jednoduše stěrku lehce zhoupněte v místě, kde chcete, aby byly.
 4. Chcete-li dosáhnout dokonalého vzhledu, dejte si pozor, abyste stěrkou nehoupali přes hranu materiálu. Na druhé straně stěrky je měkký hřeben, kterým můžete začistit hrany.
 5. A je to! Nyní jste úspěšně prošli přípravou a můžete se pustit do renovace a zdobení bytu nebo chalupy pomocí fládrování. Vaše kreativita nemá hranic!

Fládrovací barva

Fládrovací barva je speciální druh barvy, která se používá při technice fládrování. Její unikátní složení a konzistence umožňují vytvářet realistické dřevěné vzory na různých površích. Fládrovací barva bývá obvykle k dispozici ve dvou odstínech – světlém a tmavším. První vrstva je hustší a slouží jako podklad, zatímco druhá vrstva, řidší a tmavší, vytváří detailní efekt fládrování. Tato barva poskytuje tvůrcům možnost přeměnit obyčejné materiály na krásná umělecká díla, která připomínají kresbu dřeva.

Fládrování je jednoduchá a efektní technika, která vám umožní proměnit běžné povrchy v originální umělecká díla plná kouzla dřeva. Ať už se pustíte do ozdobení nábytku, krabiček nebo dalších dekorativních prvků, výsledek bude jistě ohromující!

Ukázka fládrování – Přísloví, že řemeslo má zlaté dno, je stále platné. Potvrzuje to i Bc.Josef Cermák, učitel odborného výcviku na Střední odborné škole stavební a zahradnické na pražském Jarově a radní Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů ČR.

Je fládrování vhodné pouze pro dřevěný nábytek?

Fládrování má své kořeny v renovaci dřevěného nábytku, ale může být aplikováno i na jiné materiály, jako jsou kov, sklo nebo keramika.

Jaké jsou hlavní výhody fládrování?

Fládrování umožňuje skrýt nedokonalosti a poškození povrchu a zároveň přidává estetickou hodnotu. Díky této technice můžete získat originální a unikátní designový prvek.

Je fládrování trvalé? Lze jej odstranit?

Fládrování je trvalý proces, a pokud je provedeno kvalitně, vydrží dlouhá léta. Odstranění fládrování závisí na použitých materiálech a technice aplikace. Někdy lze povrch obnovit, jindy je odstranění obtížnější.

Video o Fládrování
Věnuji se kreativnímu tvoření z papíru, látek i keramiky. Rozumím vhodným postupům a ráda poradím a vysvětlím jak správně tvořit a dělat podle DIY návodů. Zkušenosti s touto činností mám více než 5 let.
Exit mobile version