Druhy a velikosti obálek – jak se v nich vyznat?

Poštovní obálka

Hledáte vhodnou obálku pro vaši zásilku a nemůžete se vyznat v příslušných označeních? Zajímá vás, jaké jsou velikosti poštovních obálek? Pomůžeme vám se zorientovat v nabídce.

Velikost poštovních obálek

Klasické dopisní obálky mají celkem 10 rozměrů standardizovaných dle normy ISO 269. Značí se písmeny B, C, případně E a DL, a na to, co se do nich vejde, se podívejte do tabulky níže.

FormátRozměrCo se do obálky vejde?
Obálka DL110 x 220 mm⅓ formátu A4 (dvakrát přehnutá A4)
Obálka C7/C681 x 162 mm⅓ formátu A5 (dvakrát přehnutá A5)
Obálka C6114 x 162 mmformát A6
Obálka C6/5114 x 229 mm⅓ formátu A4 (dvakrát přehnutá A4)
Obálka C5162 x 229 mmformát A5 nebo jednou přeložená A4
Obálka C4229 x 324 mmformát A4
Obálka B6125 x 176 mmobálka formátu C6
Obálka B5176 x 250 mmobálka formátu C5
Obálka B4250 x 353 mmobálka formátu C4
Obálka E4280 x 400 mmobálka formátu B4

Značení obálek v České republice a v zahraničí

Ve výše uvedené tabulce můžete vidět značení obálek podle normy ISO, která je platná pouze pro země s metrickým systémem. Nenechte se proto zaskočit, až pojedete do zahraničí a budete odtamtud chtít poslat dopis – formáty obálek používané v USA, Kanadě, Mexiku a latinskoamerických zemích jsou zcela jiné a mají tedy i jiná označení.

Jak vybrat velikost obálky

Víte, jaký je nejjednodušší způsob, jak vybrat správnou velikost obálky? Stačí jen vyměnit písmenko A u formátu vašeho dopisního papíru za písmeno C – snadno pak zjistíte, do jaké obálky se papír vejde. Například tedy papír A5 snadno odešlete v obálce C5. 

Na formáty a značení obálek se zaměřte zejména v případě, že odesíláte nějaké větší množství dokumentů, časopisy, samostatné obálky v zásilce nebo třeba jen chcete, aby dopis působil reprezentativně.

Hledáte obálku, nebo prostornější tašku?

A nyní se pojďme podívat na to, jaký je rozdíl mezi obálkou a taškou: zatímco obálka má otevírání na delší straně, taška na kratší straně. Rozhodující je ale spíše použití. Klasické obálky použijete na zasílání dokumentů menších formátů, kdežto tašky pojmou i větší stoh papírů či dokumentů formátu A4. 

 • Obálky označují formáty C6, C65 a C5 – vhodné pro nepřeložené formáty papíru A.
 • Obálka DL – nejoblíbenější rozměr pro zasílání obchodní korespondence, působí reprezentativně.
 • Obálky E – mají velké rozměry a jsou ideální pro zasílání více samostatných obálek, například když někomu přeposíláte poštu.
 • Tašky pak mají formáty C4 a B4 – vhodné na větší stohy papírů nebo časopisy.

Jakým způsobem se obálky uzavírají?

Druhy obálek můžeme rozlišovat i podle způsobu jejich uzavírání. Dnes existují celkem tři možnost, jak zalepit obálku, přičemž vždy samozřejmě záleží na tom, jak je obálka zpracovaná. 

 1. Obálky s navlhčeným páskem
 2. Samolepicí obálky
 3. Obálky s krycím páskem

Obálky podle materiálu

Materiál obálky vybírejte podle toho, co v ní budete posílat. Některé dokumenty například nesou důvěrné informace a nesmí jít skrze papír obálky přečíst. Naopak jindy budete zasílat dopis kamarádce a budete ji chtít potěšit třeba přáním v barevné obálce.

 • Dopisní obálky – vyrábí se z 80gramového bílého nebo recyklovaného papíru a jsou určeny pro zasílání veškeré korespondence.
 • Obálky vyztužené textilním vláknem – mají zesílené stěny a často i rozšířené dno. Hodí se pro zasílání většího množství dokumentů, například stoh faktur nebo katalog. 
 • Bublinkové obálky – častá volba obchodníků s drobným zbožím. Při výběru pozor na vnitřní rozměry.
 • Barevné obálky – můžete jimi vybavit například děti, až pojedou na tábor. Hodí se pro některá důvěrnější psaní či originální přání.
 • Plastové obálky – také častou volbou obchodníků. Jsou ideální pro zasílání textilních zásilek. Plast je levnější než karton, proto jim řada firem dává přednost.
Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.
Exit mobile version