Embosovací kapsy

Kreativní tvoření
Kreativní tvoření

Kdo se zajímá o tvoření a scrapbooking, možná už tuší, co jsou embosovací kapsy a k čemu se používají. Co je tedy embosování a jak můžeme tuto techniku využít?

Co je embosování

Embosování je technika, jejíž cílem je vtvořit reliéf. Dochází při ní k vytlačování textu nebo obrázku do podkladu. Pro představu, znáte embosované platební karty? Na nich jsou pomocí embossingu vyražené údaje o kartě a majiteli. Chcete vytvořit vyvýšený design na papíru, kůži nebo kovu? V současnosti existuje mnoho způsobu a možností, jak si můžete doma razit obrázky a vytvářet reliéfy. Vyvýšený design vypadá působivě a technika se využívá například ve scrapbookingu k reliéfnímu dekorování papíru.

Studené embosování

K embosování za studena budete potřebovat embosovací kapsy, scrapbookový papír a lisovací strojek. Je to snadné, embosovací kapsu s vybraným vzorem vložíte mezi řezací desky, projedete strojkem a vytvoříte reliéf.

Horké embosování

Druhou technikou je horké embosování. Na to se vám bude hodit bezbarvý embosovací inkoust, embosovací prášek, razítko a horkovzdušná pistole. Razítko namočíte do inkoustu, otisknete na papír a posypete embosovacím práškem. Zapečete horkovzdušnou pistolí, a máte hotovo.

Embosovací kapsy

Můžete si vybrat z různých typů kapes. Je na vás, zda dáte přednost klasickým, nebo stylovým 3D kapsám. Embosovací kapsy jsou vhodné pro určité typy lisovacích strojů. Samostatně je nevyužijete.  Vyřezávací a embosovací stroje pořídíte v různých velikostech, některé jsou vhodné k vyřezávání různých typů materiálů. Kromě papíru zvládnou i karton, látku, gumu, tenké plechy nebo kůži. Můžete si pořídit připravenou sadu, která kromě přístroje obsahuje kovové vyřezávací šablony se základními motivy. K němu si pak dokoupíte libovolné embosovací kapsy podle velikosti, jakou vámi vybraný přístroj zvládne. Jsou malé přístroje, se kterými se dají použít kapsy do velikosti 6,5 x 11,5 cm, ale i větší, které zvládnou bez problémů 15 cm. Tyto kapsy po projetí strojem vytvoří rovnoměrný reliéf a vy se můžete kochat svým dílem.

Embosování – význam

Reliéfní zdobení můžeme zařadit po bok razítkování, protože slouží k podobným účelům. Můžete dát svůj otisk narozeninovému přání nebo pozvánce na slavnostní událost, vytvořit pečeť, zvěčnit svou značku, nebo jen rozšířit svou sbírku a věnovat se svému oblíbenému koníčku – tvoření.

Video – Embosovací kapsy
Psaní o tvoření, malování a kreativních činností s dětmi se věnuji od roku 2019 a radím jak dělat dané postupy správně aby čtenářům pomohli a tvoření s dětmi si užili.
Exit mobile version