Foamiran

Foamiran
Foamiran

Když se řekne pěnová guma, nemusí jít hned o foamiran. Může jít i o pěnovou gumu moosgumi, která je pevnější a silnější. Jak foamiran, tak i moosgumi využijete na vyrábění, ale každou trochu jinak.

Co je foamiran?

Foamiran je speciální pěnová guma, vypadající jako silný papír, kterou využijete při vyrábění květin, listů, různého zdobení a vytváření. Je lehká a tenká, dá se tedy dobře stříhat. Můžete ji barvit rozličnými technikami, akrylovými barvami, pastelkami nebo olejovými barvami. Tenká pěnová guma foamiran je na dotyk podobná semiši, je plastická a snadno se z ní modeluje. Tloušťka se pohybuje od 0,8 – 1 mm. Výjimečně se dá koupit i silnější foamiran, ale patrně nejde o kvalitní originál. Foamiran byl poprvé vyroben v Íranu, později s výrobou začaly i čínské a korejské společnosti.

Základní vlastnosti foamiranu

Foamiran je zcela bezpečný, a neobsahuje žádné toxické látky. Snadno se s ním pracuje a po mírném nahřátí se dá vytvarovat dle potřeby. Po vychladnutí tvar zůstává. I z toho důvodu se z něj dají vytvářet překrásné, nejen květinové, dekorace. Navíc nemá problém s výkyvy teplot, vlhkostí a jen tak se neponičí ani mechanickým tlakem.

Žilkovače na foamiran

Je velké množství možností, jak se dá z foamiranem pracovat. Kromě stříhání nůžkami, vysekávání pomocí raznic a děrovačů se dá upravovat i pomocí žilkovačů, díky kterým vytvoříte různé druhy květin s rozličnými listy.

Co je potřeba k tvoření s foamiranem?

K tvorbě s foamiranem, stejně jako s jinými výtvarnými materiály, budeme potřebovat šablony. K tomu ideálně špejli nebo párátko na obkreslení. Můžete obkreslovat i měkkou tužkou, ale fix nebo propiska by na všem výtvoru byli vidět. Tento materiál můžete jak stříhat, tak i řezat. Podmínkou je mít ostré nástroje – s tupými nůžkami se pracuje hůř. Na samotné barvení jsou pak skvělé například olejové nebo suché pastely, využít se dají i akrylové barvy. Při vytváření okvětních lístků se nejlépe pracuje se suchými pastely, které využijete při tónování. Vzhledem k tomu, že foamiran je materiál, který se zahřívá, budete potřebovat ještě žehličku. A nakonec by vám neměla chybět tavná pistole.

Video návod jak udělat z foamiranu růžičky

Tvoření z foamiranu

Až si pořídíte vše potřebné, co k tvoření z foamiranu potřebujete, můžete si zkusit vytvořit svou první květinu.

Co na ni budete potřebovat?

  • Foamiran
  • Nůžky
  • Lepidlo
  • Alobal
  • Drát
  • Papírovou šablonu

Nejprve budete potřebovat alobal. Z něj vytvarujete tvar poupěte. Pomocí šablony si vystřihněte několik šesticípých kytiček. Můžete využít i Big Shot a vyřezávací šablonu nebo raznici. Jednotlivé lístky pak vytvarujte s pomocí žehličky. Prohřejte na střední stupeň, promněte a jemně vytáhněte lístky do stran. Poté pomocí tavící pistole nalepte do růžičky poupě z alobalu. Růžičku si přilepte na drát, aby se vám s ní lépe manipulovalo. Pak začněte lepit jednotlivé lístky doprostřed růžičky okolo poupěte. Poté pokračujte s lístky, které jsou od středu dál. Květ růže postupně rozkvete. Lístky lepte do chvíle, než budete s tvarem růžičky spokojeni. Nakonec můžete lístky nabarvit olejovými pastely nebo akrylovými barvami. Ty opatrně nanášejte houbičkou. Nakonec si můžete podobným způsobem pohrát i s listy, kde využijete i žilkovače. Na internetu najedete různé návody – foamiran je materiál, ze kterého se vytváří velké množství krásných dekorací.

Kde koupit foamiran

Ať ho budete kupovat kdekoliv, je potřeba vědět, že pokud stojíte o skutečný foamiran a ne o jiný, podobný materiál, měli byste se řídit jeho tloušťkou. Ta by se měla pohybovat od 0,8 do 1 mm. Na některých e-shopech ho najdete pod označením pěnová guma. Íránský foamiran dobré kvality se prodává ve formě archů a seženete ho v mnoha odstínech.

Psaní o tvoření, malování a kreativních činností s dětmi se věnuji od roku 2019 a radím jak dělat dané postupy správně aby čtenářům pomohli a tvoření s dětmi si užili.
Exit mobile version