Handlettering

handlettering
handlettering

Kaligrafie, aneb umění krasopisu, byla v minulosti stěžejní pro písemnou komunikaci.  Handlettering na kaligrafii navazuje a pozvedává ji. Dává lidem možnost sebevyjádření prostřednictvím originálního ručního písma. Na rozdíl od kaligrafie v handletteringu neděláte jeden vzorový tah, ale máte prostor na vlastní umělecké vyjádření, a můžete si s písmenky doslova hrát. Zásadní rozdíl mezi kaligrafií a handletteringem je tedy v tom, že při kaligrafii písmena píšeme, zatímco v handletteringu je malujeme.

Co je handlettering?

Jedná se o písmo, které je krásně zdobené, různě stínované, můžete obtahovat, vybarvovat, psát kurzívou, a dokonce používat různé nástroje a techniky. Pokud jste spíš duší umělec než puntičkář, určitě je vhodnější vyzkoušet si nejprve lettering, než se vrhnete do vod kaligrafie. Máte radost z tvorby a baví vás ozdobná písmena, rádi kreslíte a vytváříte malá umělecká díla? Pak dáte rozhodně přednost ručnímu letteringu před kaligrafií.

Co vše budeme potřebovat na handlettering?  

Než začnete tvořit, je důležité obstarat si základní pomůcky, které vám v začátku výrazně pomůžou. Co by vám pro začátek nemělo chybět?

  • Papír (pro začátek stačí běžný kancelářský, případně můžete vyzkoušet křídový, nebo akvarelový blok)
  •  Pravítko a trojúhelník
  • Tužka, pero, fixy
  • Guma

To vám bude pro začátek stačit. Časem si pořiďte i kroužkový blok, do kterého si můžete zaznamenávat nápady a zkoušet.  Až budete chtít víc, můžete vyzkoušet práci se štětcem, inkoustem nebo tuší.

Jak začít s handletteringem?

Pro začátek vám skutečně bude stačit obyčejný papír a tužka. A pak je základ zkoušet, věnovat se kreslení písmen pravidelně každý den. Trénovat, kreslit písmena v různém stylu. Neměla by vypadat stejně. Začněte s jednoduchými tvary, zkoušejte obloučky, obkreslujte. Při kreslení si ohlídejte, zda máte dostatek světla a prostoru. Pak je důležité správně držet hrot mezi palcem a ukazováčkem a hlídat si vzdálenost mezi hrotem a prsty, abyste ho nesvírali příliš. Zkuste sedět rovně, ale hlavně – nespěchejte! Tato činnost vyžaduje mnoho trpělivost a času. Na druhou stranu, pokud budete trénovat každý den, brzy uvidíte výsledky.

K čemu se používá handlettering?

Na co je handlettering? Kromě toho, že podněcuje kreativitu, tak se s ním můžete setkat na pohlednicích, v reklamách, nebo na pozvánkách. Dává firmám možnost se odlišit prostřednictvím originálního zapamatovatelného písma. Můžete ho ale využít i v soukromí. Například narozeninové přání pro vaše blízké dostane hned zcela jiný rozměr, pokud na něm bude překrásně zdobené písmo.

Nechte se inspirovat!

Může vám v tom pomoci Handlettering – kniha, krasopísanky, ručně psané citáty na Instagramu, Pinterest, a také videa, na kterých lidé ukazují, jak jednotlivá písmena spojují. A pak zkrátka začněte.  

Vytvořte si vlastní abecedu

Dobrým tipem je vytvořit si vlastní abecedu. Ano, nebudete pokaždé psát stejně, ale pokud si oblíbíte některou z vašich vypilovaných verzí „a“, nebo „h“, a pak si nebudete moci vzpomenout, jak vypadá – bude se to hodit jako záchytný bod.

Můžete začít kaligrafií

Někomu naopak vyhovuje naučit se nejprve krasopis. Co k tomu budete potřebovat? Začít můžete snadno a v podstatě ihned, jakmile si seženete potřebné vybavení.  V první řadě potřebujete fixy s kaligrafickým hrotem, a k tomu ideálně hlazený papír s vyšší gramáží. Nezavrhujte ani kaligrafické písanky, v začátcích vám mohou hodně pomoct. To je základ, bez kterého se neobjedete. Nezapomeňte ani na správný úchop kaligrafického fixu. Je potřeba ho držet výš, než držíte běžně propisku, a v =uhlu okolo 45 stupňů k papíru. A pak již můžete začít zkoušet základní tahy. Stejně jako v případě handletteringu buďte trpěliví a nespěchejte. Vyčleňte si každý den nějaký čas, který budete věnovat pouze psaní. Až budete poprvé krasopisně psát dopis, bude to stát za to.

Další tipy

Zde je ještě několik tipů, aby pro vás handlettering byl zábavným koníčkem, který přináší výsledky:

  • Pilujte techniku, malujte nanečisto, dokud nebudete spokojeni
  • Experimentujte s různými nástroji (můžete vyzkoušet i digitální technologie)
  • Udržujte základní tvar a sklon písmen konzistentní
  • Experimentujte s barvami
  • Neustále se zdokonalujte
Psaní o tvoření, malování a kreativních činností s dětmi se věnuji od roku 2019 a radím jak dělat dané postupy správně aby čtenářům pomohli a tvoření s dětmi si užili.
Exit mobile version