Hra lodě na papíře – nesmrtelná klasika

Hra lodě na papíře
Hra lodě na papíře

Lodě patří mezi klasické stolní/papírové hry, která se těší velké oblibě mezi dětmi i dospělými už dlouhá léta a napříč celou Evropou.

Původ a vývoj hry

Její původ sahá do Francie, kde byla vymyšlena během 1. světové války, odkud se rozšířila do Velké Británie. Tam také, již ve třicátých letech, vznikly první tištěné verze. Plastová alternativa se zapichujícími kolíky pak vznikla v roce 1967, a již o deset let později vyšla první elektronická verze. Tato hra byla i jednou z prvních, které se upravily pro počítače, a nakonec se dostala i na PlayStation 2. To vše svědčí o tom, jaká byla po této hře poptávka…

Jak se hraje hra lodě

Princip hry je jednoduchý – každý hráč si na kostičkovaném papíru vytvoří dvě hrací pole. Na jednom si zaznamená své lodě, a na druhém záznamy potopených lodí soupeře. Hráč č. 1 vysloví určité pole, a hráč č. 2 ohlásí, zda se soupeř do nějakého z jeho lodí strefil, nebo narazil jen na vodu. Přitom se hráči střídají po jednom tahu. A tak to jde dál, dokud není hra u konce…

Hra lodě na papíře – pravidla

V některých ohledech nemají lodě pevná pravidla a dobře se pobavíte i v případě, že si je trochu upravíte. Pro správnou vyváženost a funkci hry však přece jen pár bodů dodržet musíte.

Nejdůležitějším bodem je, že je tato hra určena pouze pro dva hráče.

Jak už bylo řečeno, každý z hráčů si na čtverečkovaný papír vytvoří dvě hrací pole. Jejich velikost bude totožná, nicméně si velikost můžete určit sami. Obvykle se hraje na poli o rozměrech 10×10. Nic vám ale nebrání v tom udělat si pole třeba 20×20, jen počítejte s výrazně delším časem, který u hry strávíte. Hrací pole může mít i tvar obdélníku s nestejným počtem sloupků a řádků. Na jedné straně pole bude označeno písmeny, a na straně druhé kolmo k té první čísly.

Tiskopisy s před vyplněnými hracími plochami si můžete stáhnout třeba zde.

Na takto připravenou hrací plochu hráči rozmístí svou flotilu tak, aby bylo zřejmé, na kterých polích se lodě nacházejí.

Lodě můžete umístit vodorovně nebo svisle, nikoli však úhlopříčně ani jinak našikmo. Zároveň by se lodě neměly vzájemně překrývat, tedy na jednom políčku bude vždy jen jedna loď. Je ale jen na vás, zda se lodě budou dotýkat (jinak řečeno můžete dát dvě lodě hned vedle sebe).

Pozice lodí se během hry nesmí měnit, jejich pozice si tudíž dobře rozmyslete.

Pokud máte flotilu na svém místě, pouštíte se již do samotné hry. Při hře se soupeři ve střelbě vždy střídají na jednotlivá pole protivníka, který oznámí, zda k zásahu došlo či nikoli, případně zda bylo jeho loď potopena. Tady je opět na vás, zda po úspěšném zásahu bude hráč střílet znovu nebo bude na řadě opět soupeř.

Aby se opakovaně nestřílelo na totéž pole, zaznamenávají se jednotlivé zásahy i minutí. Ideální je, pokud od sebe zásah a minutí odlišíte; první třeba křížkem, druhé tečkou nebo přeškrtnutím. Pro tyto „záznamy z bitvy“ vám právě poslouží druhá totožná, jinak prázdná tabulka.

Vítězem je ten, kdo jako první potopí všechny soupeřovi lodě.

Flotila

Vaše flotila se může skládat z několika typů lodí. Ty se od sebe liší velikostí, tvary a názvy. Vše je ovšem individuální a nakonec si jak o velikostech, tak tvarech, názvů a počtu lodí můžete rozhodnout sami. Obvykle se ale používají velikosti 1×1 (ponorka, 2x), 1×2 (torpédoborec 4x), 1×3 (křižníky 2x), 1×4 (bitevní loď 1x). Ať už si zvolíte nebo vymyslíte jakékoli lodě, důležité pro férovou hru je, aby se u obou hráčů počty a velikosti shodovaly.

Tím bylo řečeno vše, co ke hře potřebujete vědět. Teď už vám nezbývá nic jiného, než se pustit do epické bitvy.

Video jak se hrají lodě

Jak se hrají lodě
Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.