Jak dát jedlý papír na dort?

papir na dort
papir na dort

Jak dát jedlý papír na dort?

Na světě snad neexistuje dítě (a možná ani dospělý), které by nemělo rádo veselé a krásně zdobené narozeninové dorty. Ačkoli korpus případně nějakou náplň jistě zvládne každá alespoň trošku šikovná pekařka nebo pekař, ozdobení dortu různými postavičkami tvarovanými z marcipánu nebo třeba čokolády již vyžaduje rozsáhlejší zkušenosti. Jestliže si na něco takového netroufáte, bude pro vás ideální volbou jedlý papír, který dnes seženete prakticky v jakékoli podobě.

Chcete-li udělat svým dětem, přátelům nebo známým radost nádherným veselým dortem, ale nemáte odvahu pouštět se do jeho zdobení pomocí složitých cukrářských metod, pak čtěte dál, připravili jsme si pro vás totiž článek, jak dort krásně nazdobit pomocí jedlého papíru, jaké lepidla se na jedlý papíru používají a jaké druhy jedlého papíru můžete pořídit.

Co je to jedlý papír?

Ze všeho nejdříve si pojďme upřesnit, co to vlastně jedlý papír je. Ve své podstatě se jedná o jakousi „oplatku“ vyrobenou ze škrobu, přírodních či umělých sladidel a rostlinného oleje. Jedlý papír se využívá výhradně na dekorace, protože je sám o sobě v podstatě bez chuti. Na základní papír se v praxi běžně tisknout různé obrázky pomocí jedlého inkoustu, jehož základem je potravinářské barvivo a glukóza. 

Jaké jsou druhy jedlého papíru?

Na trhu se můžete setkat hned s několik a typy jedlého papíru, jež slouží jako podklady pro jedlý tisk. Konkrétně pak jde o: 

  • Jedlý papír – bez chuti, silnější a prakticky se neohýbá
  • Fondánový papír – skvělý pro ohýbání a modelování, vždy se prodává v bílé barvě. Jedná se o nejkvalitnější podklad pro jedlý tisk. Obsahuje glukózový sirup a další přísady, díky kterým má nasládlou chuť.
  • Decor papír – má sladkou příchuť a nádech vanilky díky vanilkovému extraktu. Rovněž se dodává v bílé barvě a tisk na něm skvěle vyniká. 
  • Icefrosting – je sladký s vanilkovým aroma, neprosvítá a svou strukturou připomíná malířské plátno, není však vhodný pro modelaci.
  • Chocodecor – je sladký a jeho hlavní složku tvoří kakaové máslo a cukr, proto je vynikající pro zdobení sladších dezertů. Tento typ jedlého papíru nejlépe ze všech snáší vlhkost.

V rámci jedlého tisku vznikají na jedlém papíře nejrůznější obrázky. Může jít o superhrdiny, jako je Spiderman, Iron man či Hulk, ale také různé panenky, pohádkové princezny či zvířátka. Pro holčičky je vhodnou volbou pro dozdobení dortu jedlý papír s potiskem na motivy Barbie.

Výrobci ale samozřejmě vědí, že dorty chutnají nejen těm nejmenším, ale dospělí si také rádi pochutnají, proto můžete jedlý papír koupit také s motorkami, romantickými fotkami nebo třeba nahými kráskami či krasavci. Některá cukrářská studia rovněž nabízejí možnost nechat si jedlý papír potisknout fotkou či obrázkem dle vlastního výběru.

Jak nalepit jedlý papír na dort?

K lepení jedlého papíru se používá lepidlo na jedlý papír, které je většinou postaveno na bázi glukózy či jiného cukru. Rozsáhle používaným a oblíbeným lepidlem na jedlý papír je takzvaný Modecor Gel, pomocí kterého jedlý papír nejenom nalepíte, ale také ochráníte proti nasáknutí vlhkosti z dortu. Jestliže jej nanesete i z horní strany papíru, Modecor Gel dokáže „vytáhnout“ barvy a rovněž zabránit jejich rozpití. Jedlých lepidel však existuje celá řada, proto doporučujeme vyzkoušet jich více a vybrat to, které nejlépe sedí vám.

Po nalepení papíru se doporučují jeho okraje zatížit například šlehačkou nebo čokoládovým dozdobením, aby nedocházelo k jejich odlupování a smršťování. Jedlý papír je také třeba na dort nalepit minimálně 3 hodiny před jeho konzumací, aby se stihl uležet a řádně změknout, což usnadňuje jeho krájení.

Kde mohu jedlý papír a lepidlo na něj koupit?

Jedlý papír i lepidla na něj se prodávají téměř ve všech cukrářských potřebách. Co se týče tisku na jedlý papír, realizuje jej drtivá většina on-line i větších kamenných tiskařských obchodů. Tisk na jedlý papír můžete provést dokonce při použití vhodné tiskárny i doma, cartridge s jedlým inkoustem se do tiskáren usazují podobně jako běžné kazety. Nezapomeňte však, že běžný inkoust je lidskému tělu jedovatý a po tisknutí s ním zůstávají v tiskárně jeho stopy. Z tohoto důvodu je třeba na jedlý papír tisknout pouze speciálně na to určenou tiskárnou, která s běžným inkoustem nikdy do styku nepřišla.

Dětský dort s jedlým papírem
Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.
Exit mobile version