Jak na batikování

Batikování
Batikování

Batika, nebo také batikování, je velice stará technika barvení a zdobení textilu. Přitom se stále drží v módě. Jde o velice jednoduchou metodu, takže pokud si chcete vyrobit například batikované triko, neváhejte a pusťte se do toho. Stačí si najít látku bez potisku, vybrat si vzor batikování, a můžete začít.

Co je batikování

Batika je technika barvení/potiskování, při kterém se konkrétní místa zakrývají voskem nebo zavazují tak, aby zůstala neobarvená. Tato místa se zamezením přístupu barvy (rezerváž) pak po odstranění zábrany vytváří žádaný vzor. Můžete ji použít na dekoraci oděvů a oděvních nebo bytových doplňků. Jinými slovy, můžete si pohrát s jakýmkoli kusem látky, nejlepších výsledků ale dosáhnete s bavlnou.

Postup batikování

Existuje hned několik technik. Každá technika vykouzlí jiné vzory, vždy jde ale o to zamezit přístupu barvy na cílené body. Toho můžeme dosáhnout překrytím látky voskem, ale také mačkáním, skládáním, prošíváním, vyvazováním a kombinacemi dříve zmíněného…

Pro batikování jsou vhodné všechny přírodní materiály – bavlna, len nebo viskóza. Můžete batikovat i hedvábí, vlnu, případně i některá směsová vlákna, tyto látky ale nikdy nesmíte vložit přímo do horké vody. Je nutné zahřívat je postupně a postupně i ochlazovat.

Nezapomeňte používat pracovní pomůcky, které zamezí nežádoucím škodám – igelitovou podložku, pracovní oděv, gumové rukavice, dostatečně velký hrnec, na batikování určenou barvu… A podle druhu batiky si připravte provázky, nůžky, šňůru, štětec, vosk, kolíčky na prádlo, nitě, prkénka apod. Veškeré potřeby, které budete používat při samotném batikování, volte z přírodních materiálů.

Pokud je látka úplně nová, vyperte ji ve vlažné vodě. Pak si vytvoříte barvící lázeň – hrnec s horkou vodou. Do barvicí lázně nebo přímo na látku přidáte jednu lžíci soli nebo octa. Jakmile látku zbavíte apretury a nečistot, vytvoříte si vzor podle vašich představ (svážete, poskládáte…), všechny uvázy ale svažte pevně, aby při barvení nepovolily.

Látku nejprve namočíte do čisté vody, aby nasála vlhkost. Vyždímáte a vložíte do barvící lázně, kterou postupně převedete k bodu varu. Látkou je třeba občas zamíchat, aby se barva dostala na každé nepřeložené místo. Délka barvení je určena výrobcem barev, které k tomuto procesu použijete. Obecně ale platí, že čím déle látku v lázni necháte, tím budou barvy sytější.

Obarvenou látku necháte v lázni zchladnout. Pak důkladně vymácháte. Že je vše správné poznáte podle toho, že látka při ždímání nepouští barvu. Opatrně látku rozvážete a znovu důkladně vymácháte…

Jak na vzory

Proužky

Proužky vyrobíte tou nejjednodušší metodou, jaká vás napadne – srolujete oděv do ruličky a na určitých bodech svážete gumičkami. Síla proužků závisí na šířce gumiček. Samozřejmě můžete namísto gumiček použít provázek.

Pokud chcete udělat vertikální proužky, postupujete stejně, jen látku srolujete odspoda nahoru. Pro vodorovné proužky oděv srolujete zleva doprava.

Kroužky

V místě, kde chcete mít střed kruhu, uchopíte látku, stočíte ji a pevně ovážete provázkem. Podle způsobu obtočení vznikají různé typy kruhů – jednoduché, soustředné, méně či více probarvené…

Spirály

Textil si položte na podložku. Uprostřed trička zvedněte látku dvěma prsty a vytáhněte jej pár centimetrů nad podložku. Pak začněte oděv otáčet okolo středu, dokud ho celý nestočíte. Můžete si pomoci druhou rukou, aby vám vznikl rovnoměrný útvar, který bude připomínat klubko. Svažte látku alespoň třemi gumičkami.

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.