Jak nalepit poštovní známku

postovni znamky
postovni znamky

Jak nalepit poštovní známku

Ačkoli by se mohlo zdát, že poštovní známky a dopisy obecně jsou spíše věcí minulosti, stále se najdou případy, kdy je zaslání dopisu vhodnější či osobnější než obyčejná SMS nebo zpráva na sociálních sítích. A právě v těchto případech se bez poštovní známky zkrátka neobejdete. Chcete-li domů poslat krásný dopis z dovolené nebo třeba popřát babičce k narozeninám originálním způsobem, který umožňuje třeba pohlednice, poštovní známka je jednou z podmínek pro jejich odeslání. 

A právě pro vás jsme si připravili podrobný návod, jak při lepení poštovní známky postupovat a kam poštovní známku umístit.

poštovní známka

Co je to poštovní známka?

Poštovní známka je v podstatě jakousi formou dokladu s různou nominální hodnotou, jenž slouží jako důkaz o zaplacení poštovní služby. Jedná se o drobný papírový arch, obvykle ve tvaru čtyřúhelníku, méně častěji pak trojúhelníku či kruhu a jiných tvarů, jenž je ze zadní strany potažen tenkou lepicí vrstvou. V České republice ji smí využívat pouze Česká pošta, přičemž u ostatních přepravních společností se služby obvykle platí on-line, případně přímo na odběrových místech. 

Poštovní známka se lepí především na obyčejná psaní nebo pohledy. U balíků, doporučených dopisů nebo cenných psaní již byla nahrazena otiskem frankovacího stroje, který vytiskne datum a hodnotu zaplacené služby přímo na Podací lístek, jenž se pak sám stává dokladem o zaplacení poštovních služeb.

Na poštovních známkách jsou obvykle vyobrazeny významná místa, osobnosti či události země, která je vydává. V České republice tak běžně naleznete známky ilustrující Prahu nebo například současné i minulé prezidenty a umělce. Díky omezenému počtu kusů některých známek v emisi se již od svého zavedení v roce 1839 řadí mezi nejčastěji sbírané předměty na světě.  

umístění poštovní známky
Umístění poštovní známky

Kam umístit poštovní známku?

Jak jsme již zmínili výše, poštovních známek dnes využijete již pouze u služby Obyčejné psaní. To je určeno pro zasílání běžných dopisů nebo třeba pohledů bez toho, aby byly nějak pojištěny. Nehodí se tedy pro zasílání cenností či důležitých dokumentů. Pojďme si tedy ukázat, jak obyčejné psaní nebo obyčejný dopis odeslat a kam na něj umístit poštovní známku.

Nadepsání a odeslání obyčejného psaní

Stejně jako všechny poštovní služby i obyčejné psaní musí splňovat určité náležitosti, aby mohlo být řádně a v pořádku odesláno. Při jeho přípravě a odesílání postupujte následovně:

  1. Zakupte obálku odpovídající velikosti odesílaného obsahu. Ty můžete sehnat v každém papírnictví nebo přímo na pobočce České pošty.
  2. Do levého horního rohu dopisu vyplňte údaje o sobě. Tato část se někdy přeškrtává, aby bylo naprosto jasné, kdo je adresátem dopisu.
  3. Do pravého spodního rohu vepište údaje o příjemci psaní. Tedy jeho jméno a příjmení, ulici včetně čísla popisného a PSČ s městem.
  4. Pravý horní roh je určen pro nalepení patřičné poštovní známky. Některé obálky mají místo pro známku naznačeno, jiné nikoli, avšak poštovní známka se vždy lepí do pravého horního rohu.
  5. Dopis můžete odeslat prostřednictvím některé z poboček pošty nebo jej vhodit do příslušné poštovní schránky. Obyčejné psaní nevyžaduje vyplnění žádného podacího lístku ani údajů prostřednictvím internetových aplikací. 
  6. U pohledů slouží pro vyplnění všeho potřebného pravá strana rubu pohledu. Sem se vyplní:
    • Oslovení příjemce
    • Jméno a příjmení
    • Ulice a číslo popisné
    • PSČ do předpřipravených okýnek 
  7. Levá část pohledu je vyhrazena samotnému obsahu pohledu.
  8. Poštovní známka je u pohledu rovněž usazena do pravého horního rohu do naznačeného políčka.
vzorova obalka obyc psani
vzorová obálka pro obyčejné psaní
zadni strana pohlednice
Zadní strana běžné pohlednice