Jak naučit dítě číst?

dítě čte
dítě čte

Jsou děti, kterým jde čtení už od školkového věku prakticky samo. Pokud mají správnou motivaci, prohlíží si knížky s písmenky, jsou schopné naučit se základy čtení už okolo čtyř let věku. Některé děti ke čtení takový vztah nemají, ty se pak učí číst až v průběhu první, nejpozději druhé třídy.

Čtěte dětem

Vztah ke čtení by si měly děti osvojit co nejdříve. Nikdy není brzy začít. Proto čtěte, a to už od nejútlejšího věku. Čtěte jim nahlas aspoň několik minut. Vytvořte si návyk a předčítejte říkanky a ukolébavky. U nejmenších zkuste zařadit interaktivní knihy, kdy uslyší zvuky zvířátek, nebo například autíček – snadněji si to spojí a bude mít zájem objevovat je znovu a znovu.

Jak naučit dítě číst?

Není předepsaný žádný věk, kdy by mělo dítě začít číst. Okolo 4 let věku už je většinou schopné se naučit číst první písmenka. Můžete vyzkoušet dětské knížky s obrázky a písmeny, na které obrázek začíná. Typický příklad je obrázek auta a vedle něj velké „A“. Zkoušejte, zda dítě pozná písmenka, opakujte a vymýšlejte spolu slova začínající na dané písmeno. Dávejte dítěti hádanky, vyprávějte s ním příběhy. Základ je motivace. Nemá ovšem cenu tlačit na pilu, každé dítě je jiné. Jedno s vámi bude ve 4 letech spolupracovat a druhé to vydrží pár minu a bude si raději hrát.

Tipy, jak na to

S dětmi to skutečně nejde tak, že zasednete ke knize a budou číst. Vyzkoušejte některé z těchto tipů:

  • Magnetky s písmenky na ledničku – můžete s nimi hrát hry a vymýšlet slova
  • Čtěte nápisy venku
  • Zpívejte písničky – můžete tleskat do rytmu, dítě si začne uvědomovat slabiky ve slovech
  • Čtěte každý den

Jak učit prvňáky číst?

Toto téma bylo na programu především v době, kdy značná část výuky probíhala online. Děti, které dostávaly jen úkoly typu: přečtěte si odstavec na straně 7, cvičení 1, to rozhodně neměly jednoduché. Na druhou stranu, ztíženou výuku měli i děti, které se učili číst pře obrazovku počítače. Některé i ve škole potřebují více času, a zvlášť v první třídě patří výuka čtení a práce s písmenky obecně k základům. Dítě je zralé ve chvíli, kdy dokáže rozeznat písmena, umí rozlišit hlásky, které slyší, a ještě to umí propojit. V první třídě je důležité, aby rodiče spolupracovali se školou a čtení doma s dětmi opravdu trénovali. Spojovali slabiky, opakovali. Ale pozor, ne půl hodiny v kuse, ale například 10 minut – dokud to dítě samotné bude bavit. Pak by měla být přestávka, a po nějaké době to můžete zkusit znovu.

Jak naučit dítě číst slabiky

Slabiky můžeme začít trénovat ve chvíli, kdy dítě bez problémů pozná všechna písmenka. Ve školách se využívají kartičky s písmenky, a později kartičky se slabikami. Písmenka se spojují tak, aby vznikla slabika – to můžete s dětmi trénovat i doma. Nejprve jednoduché slabiky o dvou písmenkách, později i o třech. M + A = „MA“. Dají se sehnat i stolní hry, které podporují tvorbu slabik. Ty jsou vhodné zvlášť u dětí, které často ztrácí motivaci a potřebují změnu.

Dítě číst umí, ale…

Jak se zlepšit ve čtení? Dítě číst umí, ale není to ono. Jak naučit dítě dobře číst? Je potřeba dodržovat několik pravidel a zařadit je do denní rutiny. Základem je procvičování.

  • Čtěte s dětmi – můžete číst na střídačku, každý jeden odstavec, důležitá je pravidelnost
  • Vytvořte dítěti vlastní knihovničku – takovou, kde bude mít dostatek knížek s ohledem na svůj věk, a kam bude mít kdykoliv přístup
  • Berte dítě do knihovny
  • Jděte příkladem – sami čtěte, děti nás napodobují, a váš vzor je pro něj důležitý

Když budete s dětmi pravidelně číst, vrátí se vám, a budete mít doma skvělého čtenáře. Jde o to najít správný způsob, jak je motivovat. Na každého funguje něco jiného, ale rozhodně zkoušejte a nevzdávejte to.

Psaní o tvoření, malování a kreativních činností s dětmi se věnuji od roku 2019 a radím jak dělat dané postupy správně aby čtenářům pomohli a tvoření s dětmi si užili.
Exit mobile version