Dodejte obyčejnému kusu oblečení jasnou a živou barvu. Oblečení, ale i bytový textil, můžete snadno obarvit barvami, které koupíte v každé drogerii, ale i takovými barvivy, které naleznete ve spíži. Obarvit látku je obecně rychlé a jednoduché.
Jak obarvit textil – sypaná batika
Obsah článku
Budete potřebovat klasické barvy v prášku, které koupíte v drogerii, případně ve výtvarných potřebách. Látku, kterou chcete obarvit, namočte do vody, vyždímejte a rozprostřete na alobal. Dbejte na to, aby alobal po stranách přesahoval látku o několik centimetrů, každý kus látky musí ležet na alobalu.
V dalším kroku látku posypete barvami. Vytvořte si originální vzhled a použijte více barev najednou, podle vlastní představivosti vysypte různé geometrické tvary či vzory, které se vám líbí. Při výběru barev myslete na to, že se do sebe budou průběžně zapíjet.
Barvami posypanou látku pak společně s alobalem důkladně poskládejte tak, aby se dovnitř nedostala voda. Balíček položte do hrnce s vodou a dále postupujte podle návodu na obalu barev. Nakonec látku vymácháte ve studené vodě a ještě jednou přeperete.
Jak obarvit textil – provázková batika
V případě provázkové batiky budete barvu připravovat přímo v hrnci. Přivedete vodu s barvou k bodu varu a dále se opět budete řídit návodem na obale barvy.
Látku smotejte podle toho, jak chcete umístit barevné pruhy. Na omotání můžete použít bavlněný provázek nebo tlustou přízi – uvažte na látku konec klubíčka, začněte omotávat a postupujte podél látky, přičemž budete vynechávat prostor tam, kde chcete, aby se dostala barva. Ještě před tím můžete látku cíleně poskládat, aby se utvořily lomy.
Z obarvené látky odstříhejte provázky a vyperte ji.
Jak obarvit textil – kolíková batika
Pro aplikaci této metody budete potřebovat pouze kolíčky na prádlo.
Poskládejte látku a na sklady připněte do řady kolíčky. Pak látku vhoďte do hrnce s barvou a postupujte podle návodu na etiketě. Nakonec kolíčky odepnete a v nádobě s čistou vodou látku vyperete.
Jak obarvit textil – přírodní barvivo
K obarvení kusu plátna vůbec nemusíte zacházet do drogerie. Spousty přírodních barviv nalezneme i mezi surovinami, které běžně konzumujeme. Známým a oblíbeným barvivem je například kurkuma – koření žluté barvy, které při jednoduchém procesu, jež hravě zvládnete, pustí sytou barvu, kterou jej charakterizuje. Navíc vám toto známé indické koření obarví lněnou i bavlněnou látku.
K plnohodnotnému obarvení látky vložte do hrnce několik lžic kurkumy, látku a vodu. Přiveďte směs k varu, vařte minimálně 20 minut a občas s látkou zamelte, aby se barvivo dostalo na každý kousek materiálu. Nakonec látku dejte do čisté vody a vymáchejte ji. Tuto techniku můžete spojit s jakýmkoli postupem uvedeným výše.
Stejným způsobem látku obarvíte i z čaje, kávy, borůvek, smrkového jehličí, ořešákových listů a oplodí, nebo červené řepy. Postup je vždy stejný, jen se mění surovina.
Očekávejte však, že látka nabarvená přírodním barvivem začne dříve blednout. Na druhou stranu jde o variantu šetrnou jak k přírodě, tak k samotné látce.
Barvy na textil
Další možností je barvení klasickými barvami z výtvarných potřeb. Samozřejmě se setkáte s produkty různé kvality, pokud možno ale vybírejte ty, které se vám jeví jako nejkvalitnější.
Tentokrát nebudete barvit za tepla v hrnci, ale spíše malovat. Nejdříve si na papír předkreslete motiv, a pomocí uhlového papíru přeneste předkreslený obrázek na oblečení. U většiny produktů budete barvu ještě zažehlovat.
Fixami na textil můžete ozdobit trička, tašky, povlaky a podobně. Tvoření s nimi bude určitě bavit i vaše děti. Po zaschnutí barvu jednoduše zafixujete zažehlením přes pečící papír, a máte hotovo. Foukací fixy na textil zažehlovat nemusíte. Fixy na textil jsou v obou případech prakticky nevypratelné, protože odolají teplotám až do 60°C. Vždy se řiďte návodem na etiketě.
Jak obarvit textil za studena
Nakonec můžete vynechat horkou lázeň, přírodní barviva i malování s fixy a propisovači, a pustit se do barvení tzv. za studena, tj. za snížené teploty při 40-60°C.
Barvu nejprve rozpustíte spolu s přídavkem soli v horké vodě, a pak ji vlijete do barvicí lázně. Barvu dávkujte v závislosti na hmotnosti barevné látky – na 1kg látky kolem 100g barvy. Pro sytější odstín můžete dávku až zdvojnásobit.
I v tomto případě je při barvení důležité lázeň s barevným materiálem občas promíchat, aby se barva dostala úplně všude. Čím déle budete látku v barvě luhovat a čím vyšší teplotu zvolíte, tím bude barevný odstín sytější. Po obarvení látku vymáchejte v čisté vodě.
Zanechte odpověď
Zobrazit komentáře