Jak poslat balík na dobírku

balíček
balíček

Jak poslat balík na dobírku

Většina z nás se již jistě někdy setkala s prodejem nějakého předmětu prostřednictvím internetových bazarů či jiných podobných služeb. V takovýchto případech můžeme jen výjimečně očekávat platbu předem, jelikož chce mít každý pochopitelně jistotu, že mu balíček dorazí a peníze nevyletí jen tak oknem. Právě pro tyto situace nabízí drtivá většina přepravních společností možnost zaslat balík na dobírku, kdy za zboží zaplatíme až v momentě, kdy se nám objeví u dveří.

V našem podrobném návodě se dozvíte, jak se balík na dobírku zasílá, na co si dát pozor a jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými přepravními společnostmi. Zaslání balíčku na dobírku pro vás poté bude doslova hračkou. 

balík na dobírku

Co je to dobírka? 

Pojďme si nejdříve krátce shrnout, co to vlastně dobírka je a jak funguje. Dobírkou se rozumí zaplacení ceny balíku až při jeho převzetí. Právě díky tomu je stále jedním z nejvyužívanějších způsobů platby nejen v rámci bazarových prodejů, ale také na zavedených e-shopech. Máte totiž díky ní jistotu, že za své peníze opravdu kupovanou věc dostanete.

Dobírku je obvykle možné zaplatit jak hotově, tak i kartou. Po jejím zaplacení si peníze bere do úschovy daná přepravní společnost, jež je následně odesílá na účet odesílatele balíku, přičemž lhůta, do kdy tak musí učinit, je dána smluvně. 

Jak poslat balík na dobírku přes Českou poštu

Česká pošta stále patří k nejvyužívanějším přepravním společnostem v rámci naší republiky. Její oblíbenost plyne především z toho, že pobočky jsou dostupné prakticky ve všech městech a větších vesnicích. Pojďme se tedy podívat na to, jak poslat balík na dobírku prostřednictvím České pošty

Aplikace Poslat zásilku

I Česká pošta jde s dobou a snaží se svým zákazníkům své služby co nejvíce usnadnit. Proto vytvořila aplikaci Poslat zásilku, se kterou je zasílání balíčků o poznání jednodušší. Níže naleznete konkrétní návod, jak postupovat.

 1. Přejděte na webovou stránku www.poslatzasilku.cz, kde vyplníte údaje o příjemci a balíku, načež budou zkontrolovány databází České pošty, aby byla zajištěna jejich správnost.
 2. Vyberte způsob podání, tedy zda přinesete balík na některou z poboček pošty, nebo jej má kurýr vyzvednout na vámi vybrané adrese.
 3. Pro zaslání balíku na dobírku vyplňte v sekci Parametry zásilky požadovanou částku. Myslete však na to, že ačkoli dobírkovou částku vyplníte, stále je na poště třeba vyplnit odpovídající typ poštovní poukázky (viz níže).
 4. V sekci Rekapitulace si ověřte správnost zadaných údajů a je-li vše v pořádku, potvrďte je.
 5. Vytiskněte si adresní štítek, jenž poté nalepíte na balík. Díky tomu již nemusíte ručně vyplňovat adresu ani uvádět jiné informace přímo na balíku. Jestliže nemáte k dispozici tiskárnu, stačí na balík opsat kód zásilky.
 6. Pokud jste zvolili typ podání na poště, můžete tak učinit kdykoli do 30 dnů, po které balík zůstává v databázi. 

Poštovní poukázky

Při zasílání balíku na dobírku prostřednictvím České pošty je vždy klíčovou součástí tohoto procesu vyplnění příslušných poštovních poukázek. Ty se pro účely dobírky dělí na 2 typy:

 • Poštovní poukázka A
 • Poštovní poukázka C

Poštovní poukázka A se dělí na dva podtypy, a to Poštovní dobírková poukázka A a čistě Poštovní poukázka A. Pro zasílání balíku na dobírku vám postačí znát způsob vyplnění Poštovní dobírkové poukázky A, jež slouží k převodu vybrané dobírkové částky na účet.

postovni dobirkova poukazka A
Poštovní dobírková poukázka A

Postup pro vyplnění poukázky je následující:

 • Částka – do tohoto pole vepište částku, jež má příjemce balíku zaplatit. Do pole halířů se vpisují dvě nuly a částka se zarovnává směrem doprava, přičemž volná pole proškrtejte, aby do nich nebylo možné dopisovat.
 • Ve prospěch účtu – zde je nutné vyplnit číslo účtu, na který má být dobírková částka připsána. Jestliže má číslo účtu předčíslí, zapisuje se před tučnější čáru se zarovnáním doprava směrem k ní. Zbylá pole vyplňte nulami. Číslo účtu se rovněž zarovnává doprava, pokud bylo vyplněno předčíslí, bude mít číslo účtu namísto 10 pouze 8 čísel, tím pádem je nutné rovněž napsat dvě nuly do prvních dvou okýnek. Dbejte na správné vyplnění tohoto pole, jinak by vám peníze nemusely nikdy dorazit.
 • Kód banky – kódem banky se rozumí kód banky příjemce dobírkové částky. Vyplní se všechna čísla.
 • K. symbol, V. symbol, S. symbol – tato pole mohou zůstat prázdná a obvykle se vyplňují pouze v případě, že je nutné provedenou platbu párovat například s fakturou. V případě vyplnění je zarovnejte doprava. 
 • Plátce dobírkové částky – zde se vyplní údaje o plátci dobírkové částky, jeho jméno, příjmení a adresa. 
 • Levá strana poukázky – tuto část není třeba vyplňovat, slouží pouze pro vaše potvrzení. Jestliže ji vyplnit chcete, postupujte stejně jako u pravé části poukázky.
 • Poštovní poukázka C slouží pro zaslání dobírkové částky v hotovosti. Pošta vaše peníze vybere a vy si je poté můžete na příslušné pobočce vyzvednout. 
Poštovní dobírková poukázka C
Poštovní dobírková poukázka C

Postup pro vyplnění je následující:

 • Částka Kč – stejně jako u Poštovní dobírkové poukázky A se i sem vyplní požadovaná dobírková částka zarovnaná vpravo. Volná pole opět proškrtejte.
 • Adresát dobírkové částky – adresátem dobírkové částky je odesílatel balíku. Sem tedy vyplňte vaše údaje.
 • Plátce dobírkové částky – plátcem dobírkové částky se rozumí příjemce balíku. Zde je tedy nutné vyplnit požadované údaje o příjemci.
 • Identifikace platby – slouží pouze pro případ, že bude platba párována. Není nutné vyplňovat.
 • Levá část poukázky – i zde má levá část poukázky spíše informativní charakter, není tedy nutné ji vyplňovat.

Za zaslání balíčku na dobírku zaplatíte k červenci 2022, vyjma ceny poštovného dle rozměrů a váhy balíku, 14 Kč + 45 Kč za zpracování Poštovní dobírkové poukázky A nebo 55 Kč za Poštovní dobírkovou poukázku C

Jak poslat balík na dobírku přes Zásilkovnu

Zásilkovna využívá pro odesílání balíků výhradně své mobilní aplikace. Z tohoto důvodu není možné přijít na některé s podacích míst a vyplnit údaje k balíku až na místě. Na následujících řádcích se dozvíte, jak na zaslání balíku na dobírku přes Zásilkovnu.

 1. Stáhněte si do mobilu aplikaci Zásilkovna a vytvořte svůj účet. 
 2. V aplikaci klikněte na tlačítko Odeslat zásilku a v následující sekci zvolte typ zásilky.
 3. Vyplňte údaje o příjemci balíku dle jednotlivých okýnek.
 4. Vyberte způsob doručení: výdejní místo nebo doručení na adresu.
 5. V sekci Služby klepněte na tlačítko Dobírka, načež se Vám zpřístupní pole pro zadání přesné dobírkové částky a bankovního účtu, na který má být dobírková částka připsána. 
 6. Klikněte na tlačítko šipky, zkontrolujte rekapitulaci a platební kartou zaplaťte požadované poštovné.
 7. Jakmile máte hotovo, zaneste balíček na vybrané podací místo a sdělte obsluze kód zásilky z aplikace. Ta na něj nalepí štítek a převezme si jej do přepravy.

Cena dobírky u Zásilkovny je 23 Kč + poštovné za balík samotný (platí k červenci 2022). 

Jak poslat balík na dobírku přes PPL

Stejně jako u Zásilkovny ani u PPL není možné vyplnit údaje k balíku jinak než prostřednictvím jejich internetového nástroje. Ten naleznete na stránkách https://www1.ppl.cz/balikprotebe/ a my vám níže přinášíme postup, jak balík na dobírku přes PPL poslat.

 1. Vstupte na stránku pro odeslání balíku PPL, vyberte vnitrostátní nebo mezinárodní přepravu.
 2. Zvolte variantu produktu dle velikosti balíku, načež zpřístupníte další položky formuláře.
 3. Vyberte, zda zásilku předáte na PPL Parcelshopu nebo ji chcete nechat vyzvednout řidičem na vybrané adrese.
 4. Při zasílání balíku na dobírku zaškrtněte příslušný checkbox v sekci Dobírka, čímž zpřístupníte políčka pro vyplnění částky, variabilního symbolu a účtu, na nějž má být dobírka připsána. 
 5. Následně vyplňte údaje o odesílateli i příjemci zásilky, potvrďte souhlas s obchodními podmínkami a balení zásilek a klikněte na tlačítko Shrnutí a pokladna.
 6. Ujistěte se, že jsou všechny zadané údaje správně a kliknutím na tlačítko Zaplatit on-line proveďte platbu poštovného.
 7. Následně budete přesunuti do sekce pro generování a tisk etikety, kterou si jednoduše vytiskněte a nalepte na balík. Jestliže nemáte k dispozici tiskárnu, stačí si zapamatovat číslo zásilky a nechat štítek vytisknout v PPL Parcelshopu.

Příplatek za zaslání balíčku na dobírku prostřednictvím PPL je k 19.7.2022 19 Kč.

Jak poslat balík, aby poštovné platil jeho příjemce?

Nebudeme si nic nalhávat, poštovné za zaslání balíčku není zrovna levnou záležitostí. Pokud se k tomu navíc přičte i poplatek za doběrečné, můžeme se u rozměrnějších balíčků dostat i na několik stovek. 

U dobírky obvykle platí, že náklady na dopravu hradí kupující. Pro tyto případy je tedy dobré znát cenu poštovného i s poplatkem za dobírku dopředu a kupujícího upozornit na fakt, že bude cena dopravy k balíku přičtena. Většina přepravních společností zveřejňuje na svých stránkách aktuální ceníky služeb. Například:

Česká pošta: https://www.ceskaposta.cz/ke-stazeni/cenik-sluzeb-ceske-posty

Zásilkovna: https://www.zasilkovna.cz/en/pricing

PPL: https://www.ppl.cz/documents/20122/1732429/ppl_cz_ceniky.pdf/9bf32ec1-5d58-63b0-8bdb-74bc2a25b8da?version=2.0&t=1609769594263&download=true

U Zásilkovny i PPL navíc cenu za poštovné včetně poplatku za dobírku vidíte přímo v rozhraní aplikace. 

Některé společnosti nabízejí také službu pro automatické připočtení poštovného k ceně dobírky. Informujte se tedy o všech možnostech, které vámi vybraná společnost nabízí.

Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.