Jak poslat cenné psaní

obálka na cenné psaní

Jak poslat cenné psaní

Cenné psaní je jednou ze služeb České pošty, jež slouží pro zasílání peněz, cenin a jiných drobných cenností. S touto formou psaní se můžete nejčastěji setkat například při zasílání šperků prostřednictvím internetových obchodů či bazarů nebo třeba při doručení nové platební karty z vaší banky. Zaslání cenného psaní není nijak složité, ale stejně jako ostatní služby České pošty, i tato má své náležitosti, které je třeba dodržet. 

Na řádcích níže proto naleznete podrobný návod, jak cenné psaní poslat, co vše musí splňovat a na co si při jeho odesílání dát pozor. Ke konci článku se rovněž dozvíte, kolik vás bude tato služba stát.

cenne psani 1

Co je to cenné psaní

Jak jsme již zmiňovali výše, cenné psaní slouží především pro odesílání peněz, cenností, cenných papírů, platebních karet nebo drobných cenných předmětů jako jsou šperky a podobně. Od odeslání až po doručení za něj kompletně ručí Česká pošta, a navíc je cenné psaní pojištěno až do 1 000 000 korun

Cenné psaní musí, stejně jako například doporučený dopis, splňovat požadavky na hmotnost. Nejnižší hmotností pro odeslání cenného psaní je 6 g, nejvyšší pak 2 kg. Cenné psaní je možné odeslat ve dvou formátech, konkrétně C5 (16,2 x 22,9 cm) nebo C4 (22,9 x 32,4 cm). 

Stejně jako u doporučeného dopisu je možné cenné psaní během doručování příjemci sledovat prostřednictvím webové aplikace České pošty na odkazu: https://www.postaonline.cz/trackandtrace

Jak správně poslat cenné psaní

Aby bylo možno vaši zásilku odeslat jako cenné psaní, musí splňovat určité náležitosti. Na postup pro správné vyplnění a odeslání cenného psaní se zaměříme níže.

Příprava cenného psaní

Vzhledem k bezpečnostním opatřením je možné tento typ zásilky odesílat pouze ve speciálních obálkách na cenné psaní od České pošty. Tyto obálky jsou vybaveny bezpečnostním pruhem, jenž funguje jako pojistka toho, že nedojde k otevření cenného psaní ještě předtím, než dorazí k příjemci.

cenne psani obalka celni strana
Obálka na cenné psaní od České pošty – čelní strana
cenne psani
Obálka na cenné psaní od České pošty – zadní strana

Vyplnění a uzavření obálky na cenné psaní

 1. Do levého horního rohu obálky vyplňte do připraveného políčka Odesílatel vyplňte potřebné údaje o odesílateli v tomto pořadí:
  • Jméno a příjmení
  • Ulice a číslo popisné 
  • PSČ a město
 2. Políčko Hmotnost vyplní až obsluha pošty při vážení balíčku. 
 3. Udaná cena je hodnota balíku. Na tuto hodnotu bude automaticky cenné psaní pojištěno.
 4. Do políčka Slovy pouze přepište udanou cenu slovy. 
 5. Pole Valeur déclarée není třeba vyplňovat. Jedná se o francouzský překlad slov udaná cena.
 6. Cenná psaní zasílaná na dobírku obsahují navíc ještě pole Dobírka, Slovy, Remboursement a Adresát dobírkové částky. Do pole Dobírka vyplňte příslušnou částku dobírky, kterou přepíšete slovy do pole Slovy. Políčko Remboursement (Dobírka) může zůstat nevyplněno stejně jako Valeur déclarée. Do pole Adresát dobírkové částky vyplňte údaje osoby, která má dobírkovou částku obdržet na svůj účet. 
 7. Po nadepsání obálky vložte její obsah dovnitř a uzavřete ji dle pokynů na její zadní straně.

Jak správně poslat cenné psaní

Zaslání dopisu prostřednictvím webové aplikace

 1. Jako u většiny zásilek můžete i u cenného psaní vyplnit potřebné informace pro odeslání prostřednictvím webové aplikace Poslat zásilku na odkazu: www.poslatzasilku.cz. Díky tomu již nebude třeba vyplňovat na pobočce pošty podací lístek.
 2. Přejděte do webového rozhraní aplikace a klikněte na tlačítko Použít v sekci Poslat zásilku.
 3. Do sekce Odesílatel vyplňte všechny potřebné údaje o vás.
 4. Do sekce Adresát vyplňte všechny povinné údaje o adresátovi cenného psaní.
 5. V části Způsob podání vyberte, zda psaní odnesete na pobočku pošty nebo si pro něj má přijet kurýr.
 6. Sekce Parametry zásilky slouží pro vyplnění dobírkové částky v případě, že je cenné psaní zasíláno na dobírku. Nezapomeňte, že v takovém případě je nezbytné vyplnit i Poštovní dobírkovou poukázku A nebo C. 
 7. Klikněte na tlačítko Pokračovat a v následující části zkontrolujte správnost všech údajů. Je-li vše v pořádku, zaškrtněte souhlas s poštovními podmínkami a klikněte na tlačítko Potvrdit předané informace.
 8. Následně si vytiskněte štítek a nalepte jej na vaše cenné psaní. Pokud nemáte tiskárnu k dispozici, stačí jen na obálku nadepsat číslo zásilky.
 9. Zaplaťte on-line požadovanou částku za danou službu.

Podání na pobočce české pošty

 1. Připravte cenné psaní dle pokynů výše a odneste jej na některou z poboček České pošty. 
 2. Vyplňte podací lístek dle následujících pokynů:
  • Odesílatel – zde vyplňte své jméno a adresu na první dva řádky, do připravených okýnek pak PSČ a vedle nich město. Jste-li držitelem zákaznické karty České pošty, můžete vyplnit také svůj kód do pole Kód zákazníka.
  • Adresát – sem stejným způsobem vyplňte údaje adresáta cenného psaní. Můžete vyplnit také jeho telefonní číslo či e-mail pro zasílání upozornění a případně i kód jeho zákaznické karty.
  • Dobírka – v případě, že zasíláte cenné psaní na dobírku, vyplňte sem dobírkovou částku. Nezapomeňte vyplnit také některou z poštovních dobírkových poukázek.
  • Udaná cena Kč – toto pole je pro cenné psaní nesmírně důležité. Představuje jeho hodnotu a také to, na jakou částku bude pojištěno.
  • Všechna zbylá pole vyplní automaticky obsluha pošty.
podací lístek
Podací lístek České pošty

Cena za odeslání cenného psaní

Cena cenného psaní závisí na jeho hodnotě, váze a využití dalších doplňkových služeb pojících se s jeho dodáním. Níže jsme si pro vás připravili ceník této služby (všechny ceny k červenci 2022). Ceník kompletního portfolia služeb České pošty naleznete na odkazu: https://www.ceskaposta.cz/documents/10180/282441/kompletni_cenik.pdf/528acb00-cbab-450e-8a94-90add1cf405b.

SlužbaCena
Cenné psaní do 50 g57 Kč
Cenné psaní do 100 g61 Kč
Cenné psaní do 500 g63 Kč
Cenné psaní do 1 kg69 Kč
Cenné psaní do 2 kg75 Kč
Obálka na cenné psaní C5 / C48 Kč / 11 Kč
Dobírková obálka na cenné psaní C5 / C411 Kč / 14 Kč
Příplatek za dodejku20 Kč
Příplatek za dobírku14 Kč 
Zpracování Poštovní dobírkové poukázky A45 Kč
Zpracování Poštovní dobírkové poukázky C55 Kč
Příplatek za dodání do vlastních rukou15 Kč

Výhody Cenného psaní
• 100% garance za obsah zásilky od podání až po dodání
• Rychlé doručení kamkoli v ČR; obvykle následující pracovní den po podání
• Online sledování zásilky a hlášení o průběhu doručování
• Široká paleta doplňkových služeb pro servis podle vašich představ
• Bezpečná přeprava zásilek s vysokou hodnotou

Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.