Jak poslat dopis s dodejkou

dopis vyplneni

Chystáte se někomu odeslat písemné sdělení, dokumenty, knihy či drobné předměty? Chcete mít jistotu, že bude zásilka doručena do rukou adresáta? Pak byste měli vědět, jak odeslat doporučené psaní a kterého přepravce využít. To vše se dozvíte v řádcích níže. 

Jakým způsobem fungují obálky s dodejkou?

Obálku s dodejkou můžete zakoupit na kterékoliv poště, často vám ji ale domů přinese pošťák a požádá vás, abyste mu dodejku podepsali. Proč? Příjemce zásilky je totiž povinen stvrdit převzetí svým podpisem, následně je dodejka zaslána zpět odesílateli zásilky.

dodejka - česká pošta
dodejka – česká pošta

Jak poslat doporučený dopis s dodejkou

Doporučeně nemusíte posílat pouze důvěrné písemnosti, ale třeba i pohlednice. Stačí zajít na poštu, nadepsat správně zásilku a vyplnit podací lístek. Co když ale chcete písemné potvrzení o tom, že příjemce zásilku převzal? Pak si budete muset k doporučenému dopisu připlatit také dodejku. 

Česká pošta – pro odeslání dopisu s dodejkou ideální

Pro odeslání doporučeného dopisu s dodejkou se obraťte nejlépe na přepravce Česká pošta. Odpovídá totiž za ztrátu, poškození nebo úbytek obsahu zásilky paušální náhradou. Navíc máte informace o dodání nebo stavu vaší zásilky dostupné online či na infolince, a to hned následující den po jejím podání.

Doručování dopisu českou poštou
Doručování dopisu českou poštou

Kolik stojí doporučený dopis s dodejkou?

U doporučených psaní je rozhodující rychlost odeslání, přičemž prioritní pošta je pochopitelně dražší. Za dodejku si pak připlatíte zvlášť. Níže se pojďme podívat na to, kolik vás bude stát odeslání obyčejného dopisu či pohlednice do hmotnosti 50 g.

  • Standardní ekonomické doručení: 52 Kč
  • Prioritní doručení: 59 Kč
  • Dodejka: 20 Kč

Jak správně vyplnit doporučený dopis s dodejkou?

Odeslání doporučeného dopisu s dodejkou se řídí stejnými pravidly, jako odesílání běžné dopisní zásilky. Nejdříve musíte správně nadepsat obálku či pohlednici a k ní vyplnit podací lístek a dodejku. Je to jednoduché, jde o malý lístek s několika řádky, kde máte přesně uvedeno, co kam napsat. Jaké údaje budete na dodejce uvádět?

  • Jméno, příjmení adresáta a také jeho adresa. 
  • Do políčka nad tím vyplňte informace o vás jakožto odesílateli – opět jméno, příjmení a adresu.
  • Zbývající políčka vyplní pracovník pošty při předání zásilky.

Jak se dozvím, že byla zásilka doručena příjemci?

Pokud odesíláte dopis do vlastních rukou s dodejkou, pak vás o jeho přijetí adresátem obeznámí došlá dodejka. Pokud se vám tedy vrátí vaše dodejka, znamená to, že se dopis nachází v rukou vašeho adresáta. Zásilka ale může být jen uložena na tamní pobočce pošty, kde čeká na své převzetí.

Firemní psaní aneb zvyšte důležitost oznámení barevným pruhem

Pokud ve své firmě posíláte často doporučená psaní s dodejkou, pak byste si měli dopředu udělat jejich zásobu. A chcete-li, aby důležitost obsahu byla viditelná na první pohled, vsaďte na obálky s barevnými pruhy. Tento způsob zasílání listovních zásilek je typický pro státní instituce či soudní obsílky. Obsahují dodejku, kterou příjemce musí vlastnoručně podepsat, a pošta jej poté přepošle zpět odesílateli. Máte tak kontrolu nad tím, že si příjemce zásilku převzal. 

Co je dodejka

Význam dodejka (doručenka) je služba nabízená Českou poštou. Jedná se o zpětné potvrzení odesílateli o doručení zásilky. Dodejka vyplněná odesílatelem podle předtisku se předá společně s poštovní zásilkou

Ukázka doručenky v PDF ke stažení zde

Ceny doplňkových služeb

Doplňková službaCena
Dodejka
Odesílateli bude předáno písemné potvrzení prokazující dodání zásilky příjemci.
20 Kč

Více informací a dokumentů zde:
https://www.dorucenky.cz/soubory-ke-stazeni/
https://www.ceskaposta.cz/ke-stazeni/formulare-a-tiskopisy

Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.