Jak poslat doporučený dopis

doporučený dopis
doporučený dopis

Jak poslat doporučený dopis

Doporučený dopis, případně doporučené psaní, patří k jedné z nejrozšířenějších služeb České pošty. Není proto divu, že se s ním v životě alespoň jednou setkal snad každý z nás. Tento způsob odesílání písemností, knih či drobných předmětů je výborný například pro styk s úřady nebo zasílání dokumentů, u nichž je datum doručení naprosto klíčové. 

Níže jsme si pro vás proto připravili podrobný návod, v němž vysvětlíme, co to doporučený dopis je, jaké by měl mít náležitosti, na co si při jeho odesílání dát pozor a především, jak jej správně odeslat. 

Co je to doporučené psaní (doporučený dopis)

Doporučené psaní je služba České pošty určená pro odesílání všech typů písemností nebo například knih a malých předmětů, jež odpovídají stanoveným standardům hmotnosti, přičemž maximální váha pro odeslání doporučeného dopisu je 2 kg

Velkou výhodou této služby oproti obyčejnému psaní je fakt, že jsou doporučené dopisy vybaveny čárovým kódem s číslem zásilky a můžete je tak sledovat prostřednictvím webové aplikace České pošty, kterou naleznete pod tímto odkazem https://www.postaonline.cz/trackandtrace. Nemůže se tak stát, že se vám zásilka ztratí nebo že ztratíte přehled o tom, kde se zrovna nachází. Pokud ale přeci jen dojde k její ztrátě nebo například poškození, máte nárok od České pošty vyžadovat paušální náhradu za škody, neboť doporučené dopisy jsou standardně pojištěny na částku 580 Kč (červenec 2022).

Dalším benefitem služby je rychlé dodání (obvykle do druhého pracovního dne) a také skutečnost, že příjemce musí přijetí zásilky stvrdit podpisem. 

Jak správně poslat doporučený dopis

Odeslání doporučeného dopisu není nijak složitou záležitostí a s trochou praxe to zvládne opravdu každý. Na řádcích níže jsme si pro vás připravili návod, jak při odesílání doporučeného psaní postupovat, aby bylo doputovalo přesně tam, kam má.

Příprava doporučeného dopisu

 1. Doporučený dopis musí být zabalen v odpovídající obálce, aby během doručování nedošlo k jejímu otevření. 
 2. Na doporučeně odesílaném dopisu je třeba do levého horního rohu uvést adresu odesílatele a do pravého spodního rohu adresu příjemce.

Zaslání dopisu pomocí webové aplikace Poslat zásilku

 1. Přejděte na stránky www.poslatzasilku.cz, kde klikněte na tlačítko Poslat zásilku a do objevivšího se okna vyplňte údaje o sobě i o příjemci doporučeného psaní. 
 2. Následně vyberte způsob podání. Buďto můžete dopis zanést na pobočku nebo jej od vás může převzít kurýr České pošty. 
 3. V případě, že zasíláte doporučený dopis na dobírku, vyplňte v sekci Parametry zásilky také políčko pro dobírkovou částku (v tomto případě je nutné také na poště vyplnit Poštovní dobírkovou poukázku A nebo Poštovní dobírkovou poukázku C). 
 4. Jakmile je vše vyplněno, klikněte na tlačítko Pokračovat a v sekci Rekapitulace si ověřte správnost zaslaných údajů. Poté si vytiskněte štítek, který na dopis nalepte. Nemáte-li tiskárnu, stačí si opsat kód zásilky a sdělit jej na pobočce. 
 5. Na pobočce poté není třeba vyplňovat Podací lístek, protože vše již bylo zadáno elektronicky. Zde pak pouze specifikujete, v jakém režimu dodání chcete dopis odeslat či zda vyžadujete nějaké další speciální služby a předáte jej pracovníkovi pošty.

Zaslání dopisu na pobočce České pošty

 1. Zažádejte si na pobočce České pošty o Podací lístek, který je následně třeba vyplnit. 
 2. Po vyplnění Podacího lístku jej předejte spolu s dopisem obsluze dané pobočky a specifikujte, v jakém režimu chcete dopis odeslat. Na výběr máte ze dvou možností:
  • Ekonomický
  • Prioritní

Tyto způsoby se od sebe liší délkou dodání, přičemž u prioritního je garantovaná doba doručení následující pracovní den a u ekonomického do dvou pracovních dnů. U prioritního dodání by měl být dopis navíc označen kódem D+1, značící právě dobu doručení.

 1. Uveďte, zda chcete s doporučeným psaním spojit další služby (dodejka, dobírka, dodání do vlastních rukou, zkrácení úložní doby či SMS upozornění na dodání).
Podací lístek České pošty

Cena doporučeného dopisu

Cena doporučeného dopisu se odvíjí od vybraného režimu doručování, hmotnosti zásilky a doplňkových služeb. Níže naleznete ceník služeb spojených s odesláním doporučeného dopisu (všechny ceny platné k červenci 2022), kompletní ceník České pošty je k dispozici na https://www.ceskaposta.cz/documents/10180/282441/kompletni_cenik.pdf/528acb00-cbab-450e-8a94-90add1cf405b.

SlužbaCena
Doporučené psaní standard (50 g)52 Kč
Doporučené psaní 100 g60 Kč
Doporučené psaní 500 g62 Kč
Doporučené psaní 1 kg68 Kč
Doporučené psaní 2 kg74 Kč
Příplatek za prioritní režim (všechny hmotnosti)7 Kč
Příplatek za dodejku20 Kč
Příplatek za dodání do vlastních rukou15 Kč
Příplatek za dobírku14 Kč 
Zpracování Poštovní dobírkové poukázky A45 Kč
Zpracování Poštovní dobírkové poukázky C55 Kč
Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.
Exit mobile version