Jak poslat peníze složenkou

Složenka a peníze

Přestože žijeme v moderní době, i dnes se může stát, že budete potřebovat poslat peníze někomu, kdo nevlastní bankovní účet. Případně někomu, kdo sice bankovní účet vlastní, ale skrze nařízení exekuce nebo jiný platební rozkaz jej momentálně nemůže použít. Zajímá vás, jak v takovém případě postupovat, aby se peníze dostaly do rukou příjemce? Možností je využití služeb České pošty, konkrétně odeslání peněz složenkou. Přečtěte si článek a dozvíte se, jak na to. 

Jak poslat peníze poštou? Využijte poštovní poukázky

Pro vnitrostátní převody existuje několik typů poštovních poukázek, které můžete využít pro zaslání hotovosti. Platba složenkou je tedy možná pouze v rámci jejich zasílání na území České republiky. Složenky se rozlišují písmeny a rozdíly spočívají v tom, odkud kam a jakým způsobem peníze putují.

Základním typem převodu je zaslání peněz skrze složenku, kdy plátce složí peníze z účtu a příjemce obdrží peníze v hotovosti. Platba může proběhnout i opačně, kdy plátce složí hotovost a příjemci se peníze připíší na účet. A poslední možností je složení hotovosti a vyplacení hotovosti. Rozdíly jsou pak i v cenách, které se liší podle konkrétního typu převodu i výše zasílané částky. Jak poslat peníze na účet složenkou nebo odeslat hotovost?

složenka česká pošta
Složenka – česká pošta

Poštovní poukázka typu A

Poštovní poukázka typu A označuje takový platební styk, kdy plátce složí daný obnos peněz v hotovosti a příjemci je poté hotovost vyplacena na účet. Složenka proto musí obsahovat veškeré potřebné údaje, a to včetně jména majitele účtu i jeho čísla a kódu. Náklady na převod peněz pak hradí buďto odesílatel, nebo příjemce dle jejich domluvy. Modifikace v podobě dokladu značeného písmenem V značí, že náklady za převod hradí příjemce.

Poštovní poukázka typu B

V případě poštovní poukázky typu B se jedná o převod peněz z účtu na hotovost. Společně s touto poštovní poukázkou je nutné si vždy sjednat doplňkové služby – jde o určení obsílky do vlastních rukou adresáta, termínované platby či předání informace o dodání.

Poštovní poukázka typu C

Posledním typem je poštovní poukázka typu C, která se používá pro platební převod, kdy je odeslána i přijímána finanční hotovost. I v tomto případě je vhodné si na poště sjednat doplňkové služby týkající se předání obsílky.

Podrobný popis jak na složenku je i na stránkách České pošty zde: https://www.ceskaposta.cz/sluzby/platebni-a-financni-sluzby-cr/postovni-poukazka-a

Peníze expres

V životě může nastat situace, kdy budete potřebovat odeslat peníze expresně. K tomu slouží poštovní poukázka typu D neboli telegrafická poukázka, přičemž za její expresní odeslání je účtován vyšší poplatek. Výhodou ovšem je, že je zde garantována výplata peněz do 1 dne od odeslání.

Mezinárodní převody peněz 

Pro mezinárodní převody peněz lze rovněž využít služeb České pošty, která k tomuto způsobu korespondence využívá službu WESTERN UNION. Slouží jak pro platby do zahraničí, tak i pro příjem peněz z jiných států. 

Expresní převod přitom probíhá rovněž na pobočkách pošty. Po vyplnění formuláře si může příjemce během pouhých pár minut vybrat hotovost kdekoliv na pobočce WU v kterékoliv jiné zemi, kde tato služba funguje.

WESTERN UNION
Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.