Jak se dělají střapce

papirove střapce

Střapce vyzdobí vaše potahy nebo závěsy, můžete si ale vyrobit i slušivé střapcové náušnice. Jak na to si představíme níže.

Jak vyrobit vlněný střapec

Výroba probíhá namotáním vlny a jejím následném svázání a prostřižení. K výrobě látkového střapce tedy budete potřebovat malý obdélník tvrdého kartonu nebo starou platební kartu. Šířka obdélníku by měla být asi o centimetr delší, než délka plánovaného střapce.

Ustřihněte si kousek provázku a přiložte ho na hranu obdélníku – za tento provázek bude střapec viset. Přes provázek začněte karton omotávat vlnou (nebo jinou vámi zvolenou látkou), a na provázku, který jste přiložili na hranu, udělejte dva obyčejné uzly. Na druhé straně obdélníku omotaná vlákna přestřihněte. Nakonec můžete konce vlny zastřihnout tak, aby se střapec neježil na všechny strany.

Jak vyrobit papírový střapec

Na výrobu papírového střapce si sežeňte tenký barevný papír. Z něho si ustřihněte asi 30cm dlouhý a 10cm široký pruh. Od jednoho dlouhého okraje si odměřte centimetr a tužkou udělejte napříč papírem linku. Následně nůžkami vytvoříte třásně tak, aby spolu zůstaly spojené oním narýsovaným okrajem. Okraj natřete kvalitním lepidlem a papír srolujte dokulata. Okraj můžete ještě zpevnit dalším proužkem papíru.

Do středu okraje pak udělejte malý otvor pro protažení provázku. Ten přetáhněte do poloviny délky, zajistěte uzly a máte hotovo.

Jak vyrobit střapcové náušnice

K výrobě náušnic stačí jen s malými obměnami zvolit výše uvedený postup. Vyrobte dva drobné střapce z pěkné a tenké příze, například z třpytivé nitě. Střapec svažte provázkem a všechny nitě na obou koncích zastřihněte do roviny.

Dále si připravte vhodné lepidlo (např. epoxid na kov) a dva kaplíky, do kterých budete střapce vlepovat. Kratší konec střapce zastřihněte na takovou délku, aby byl provázek, jímž je svázán, schovaný vně kaplíku. Pak si vezměte ketlovací kleště a ketlovací nýtky. Nýtek protáhněte kaplíkem, zkraťte na potřebnou délku a vytvořte očko. K němu připojte afroháček. Nakonec do kaplíku vlepte připravený střapec.

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.