Jak se skládá obálka

postovni obalky

Vlastnoručně vyrobená obálka dodá každé pozvánce či přáníčku na originalitě a osobitosti, přitom je její výroba snadná a nezabere víc, než pár minut. Ani k tomu nebudete potřebovat žádné zvláštní komponenty, stačí papír, lepidlo případně lepicí pásku, a trochu šikovné ruce. Obálka se dá vyrobit několika způsoby a pro různé příležitosti, níže si je všechny představíme.

Jak vyrobit obálku z A4

 1. Přeložte papír o formátu A4 na čtyři poloviny. Vzniknou tak obrysy čtyř obdélníků, které využijete k výrobě obálky. Složený papír poté znovu rozložte.
 2. Přestřihněte papír na dvě poloviny, zda vertikálně nebo horizontálně není důležité.
 3. Obě poloviny papíru přeložte na polovinu a následně levou a pravou stranu přelepte okrasnou páskou nebo lepidlem na papír. Horní část nechte nezalepenou, abyste měli kudy vsunout obsah dopisu.
 4. Otevřený konec o 1 – 2 cm přehněte, aby lehce překlopil otvor. Díky tomu bude obsah dopisu v bezpečí a při manipulaci nevypadne.
 5. Překlad ohněte zpátky a vložte dovnitř to, co by měl dopis uchovávat. Pak přehyb opět sklopte dolů.
 6. Nakonec přehyb zajistěte lepidlem.

Jak vyrobit obálku na dopis

 1. Vezměte si papír opět o formátu A4 a držte ho ve vodorovné poloze. Přehněte jej napůl a opět rozložte.
 2. Vezměte pravý horní roh a ohněte ho ke středové čáře. Ohnutý cíp by se měl dotýkat přehybu uprostřed papíru. Totéž udělejte s levým horním rohem. V této chvíli bude výsledek vypadat, jako kdybyste skládali papírovou vlaštovku.
 3. Vraťte papír do vodorovné polohy a přehněte spodní a horní část asi 2 cm ke středové čáře. Trojúhelníková špička přitom musí mířit doleva.
 4. Pravý okraj papíru přehněte podél spodní strany trojúhelníku. Trojúhelník musí být stále viditelný, překrývá se jen jeho spodní část.
 5. Do takto předpřipravené obálky vložte její obsah.
 6. Nakonec obálku zavřete – okraj papíru po pravé ruce přeložte zpátky přes trojúhelník. Vrcholek středu založte směrem ke středu obdélníku.
 7. Slepte okraje.

Jak vyrobit obálku na peníze

Pakliže chceme například novomanželům darovat peníze, bude se hodit obálka čtvercového půdorysu z lepšího materiálu, než je bílý kancelářský papír. Okrasný tvrdý papír, který by vyhovoval příležitosti i vašemu vkusu seženete v papírnictví a výtvarných potřebách.

 1. Nakreslete kružítkem nebo podle skleničky čtyři stejně velká kolečka.
 2. Ty přehněte napůl a poskládejte tak, aby sklady tvořily čtverec.
 3. Kolečka k sobě postupně slepte. Vznikne vám tak čtvercová obálka se čtyřmi chlopněmi.
 4. Vložte do ní peníze a postupně skládejte chlopně jednu vedle druhé. Okraj poslední chlopně zastrčte pod první.
 5. Převažte stuhou a máte hotovo.

Obálka ze srdíčka

Obálka vyrobená ze základu ve tvaru srdce je vhodná například k valentýnskému přání.

 1. Na papír si nakreslete klasický tvar srdce. Práci si usnadníte tím, že přehnete papír, nakreslíte jen jednu polovinu srdce se středem na ohybu a vystřihnete obě poloviny najednou.
 2. Vystřižené srdce otočte špičkou vzhůru a ohněte boční chlopně ke středu tak, aby mezi nimi zůstala malá mezera.
 3. Pak přes ně přehněte část s výkrojem. Vznikne vám tak obálka s dokulata vykrojeným předním dílem a špičatou chlopní. Obálku nelepte, nanejvýš ji zajistěte třeba samolepkou.

Origami obálka

Ani origami obálka není obtížná na výrobu. Navíc půjde o originální doplněk k vaší pozvánce nebo přání, a co víc, k její výrobě nebudete potřebovat lepidlo ani lepicí pásku.

 1. Na origami obálku budete potřebovat papír čtvercového formátu. Čtverec přeložte napříč, roh k rohu. Přiložte k sobě dva protilehlé okraje, vyhlaďte sklad prstem a rozložte. Totéž zopakujte u druhých dvou rohů a opět rozložte.
 2. Položte si papír před sebe tak, aby znázorňoval kosočtverec. Spodní roh přeložte směrem k středovému skladu tak, aby se špička rohu skladu dotýkala.
 3. Plochou spodní stranu skladu přeložte podél středové linie. Teď by vám měl vzniknout tvar trojúhelníku. Všechny sklady papíru vyhlaďte, aby byl papír naplocho.
 4. Levý roh přeložte směrem k středu tak, aby jeho špička střed lehce přesahovala. Totéž proveďte s pravým rohem.
 5. Okraj pravého rohu opět ohněte zpátky tak, aby byl rovnoběžný se středovou linií. Půjde tedy o malý překlad, díky němuž vznikne malý trojúhelníček. Ten zasunutím prstu opatrně rozevřete, roztáhněte a opět zploštěte. Trojúhelník se tak otevře do tvaru kosočtverce.
 6. Horní část obálky zasuňte do malého kosočtverce a máte hotovo. Obálku můžete jednoduše otevřít, vložit do ní obsah a díky kosočtverci opět zajistit.

Možná se vám první pokus úplně nevydaří, ale nakonec vám výroba obálky podle kteréhokoli ze zmíněných postupů půjde pěkně od ruky. Nenechte se odradit prvotním neúspěchem.

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.
Exit mobile version