Jak se skládá papírová čepice

papírová čepice
papírová čepice

Jak se skládá papírová čepice

Existuje vedle papírové vlaštovky ikoničtější výtvor z papíru, než je právě papírová čepice? Už jako děti jsme ji mohli vídat na našem oblíbeném Večerníčkovi, ale třeba i na tatínkovi či mamince, když malovali strop a stěny našich pokojů. Papírová čepice je zkrátka nesmrtelnou klasikou, kterou si doma zvládne vyrobit úplně každý.

Jestliže si chcete jednu vyrobit i vy, ať už pro ochranu vlasů na malování nebo čistě pro zábavu, připravili jsme si pro vás v rámci dnešního článku podrobný návod, jak vyrobit papírovou čepici.

papirova cepice
Papírová čepice

Jak vyrobit papírovou čepici

Na výrobě papírové čepice skutečně nic není. Potřebujete k tomu jenom arch papíru (nejlépe novinový papír) a maximálně 5 minut času. Poté můžete již jednoduše postupovat například podle našeho návodu na klasickou papírovou čepici:

 1. Otočte si arch papíru širší stranou směrem k sobě a vertikálně jej přeložte na polovinu. Přehyb několikrát přejeďte prstem, aby byl zcela rovný.
 2. Znovu si papír obraťte širší stranou k sobě a opět jej svisle přehněte na půl.
 3. Nyní papír rozevřete tak, aby byl přehnutý pouze jako po prvním kroku. Vezměte horní rohy papíru a přeložte je směrem k ose přehybu. Rohy musí být opravu zarovnány na střed, aby byla čepice úhledná.
 4. Přeložte spodní přečnívající hranu papíru směrem nahoru k vršku čepice. To samé opakujte i na druhé straně. 
 5. Přehněte vyčnívající rohy směrem dovnitř a čepice je hotová. 

Dětem se jistě bude líbit, když si čepici vybarví na například na modro-bílo a na její čelo si dokreslí například kotvu nebo třeba loďku, díky které si z této jednoduché obyčejné čepice vykouzlí námořnickou čepici z papíru.

Perfektní vizuální návod na jednoduchou papírovou čepici můžete najít například na tomto česky komentovaném videu https://www.youtube.com/watch?v=M5NqV90WIKo&t=1s&ab_channel=Vra%C5%BEedn%C3%BDkaktus

barevny papir
Na výrobu můžete pro ozvláštnění použít i barevný papír

Jak složit malířskou čepici

Papírové čepice mohou sloužit také jako skvělá ochrana vlasů v případě, že například malujete stropy nebo zdi vysokých místností. Kousek novin má jistě u sebe každý a my vám na následujících řádcích poradíme, jak z nich vyrobit ikonickou malířskou čepici. 

 1. Vezměte si list novinového papíru. Přeložte jej shora dolů na půl a přehyb několikrát přejeďte prsty. 
 2. Otočte jej kratší stranou směrem k sobě a levý spodní roh přehněte směrem k protější hraně. Čím větší zahnutí provedete, tím menší čepice bude. 
 3. Otočte papír druhou kratší stranou směrem k sobě a přehněte pravý spodní roh stejným způsobem. 
 4. Přidržte přehnuté rohy a zahněte přečnívající stranu pod nimi směrem přes ně. 
 5. Takto připravené kratší strany papíru přehněte směrem doprostřed. Čím větší bude ohyb, tím menší bude obvod čepice. 
 6. Přehněte přesahující spodní stranu papíru směrem nahoru.
 7. Voillá! Vaše čepice je hotová a můžete se klidně pustit do malování.
Čepice z papíru – jednoduchý návod jak ji složit

Návod na čepici od Večerníčka

Večerníčkova papírová čepice je jistě nejpopulárnější papírovou čepicí vůbec. Takovou čepici jistě ocení jak dospělí, kteří si zavzpomínají na svá dětská léta, tak i děti, které si mohou užít sledování svých oblíbených večerníčků s čepičkou jejich hrdiny na hlavě. Přitom je její výroba neuvěřitelně jednoduchá a zvládnou ji klidně samy. 

 1. Ze všeho nejdříve si položte papír delší stranou k sobě a přehněte jej na polovinu a opět jej rozevřete. Díky tomu se Vám uprostřed něj vytvoří naznačená osa. 
 2. Přehněte levý i pravý dolní roh směrem ke středové ose, čímž vznikne základní tvar čepice. 
 3. Přes vzniklé trojúhelníky přehněte dolní okraj papíru a přes jeho lem přehněte i přečnívající rohy. 
 4. To samé opakujte i na druhé straně.
 5. Nyní zbývá čepici jen vybarvit, ozdobit či posypat třpytkami a čepice je hotová. 

Další origami skládačky

Chtěli byste si z papíru složit i další zajímavé skládanky? Projděte si také naše další články, kde najdete tipy, jak z papíru složit vlaštovku či lodičku nebo třeba jak složit ubrousek na sváteční stůl.

papirova cepice 1
čepice z papíru samozřejmě může mít podobu, jakou chcete
Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.