Jak se vyrábí papír

Ruční výroba papíru
Ruční výroba papíru

Jak se vyrábí papír?

Papír jistě netřeba představovat. Archy různých barev, kartonové krabice, ale i různé ubrousky, obaly, vizitky nebo třeba noviny, u všech těchto předmětů je papír hlavní výrobní složkou. Bez papíru by náš život jistě nebyl takový, jaký jej známe. Víte ale, co je pro jeho výrobu potřeba a jak probíhá? To vše se dozvíte v rámci dnešního článku. 

vyroba papiru

Historie výroby papíru 

Historie papíru sahá až do 3. tisíciletí před našim letopočtem, konkrétně do starověké Číny. První listy papíru byly vyráběny z konopí a někdy okolo 1. století př. n. l. se hlavní výrobní surovinou pro papír staly hedvábné a lněné hadry. Dnešní podobu archů pak papír dle odhadů dostal okolo roku 105 našeho letopočtu, přičemž nejčastěji je první papír spojován s jistým Chcaj Lunem, jenž působil na císařském dvoře jako dvorní úředník. Zda je přímým vynálezcem papíru ale jisté není.

Papír se prostřednictvím Arabů rozšířil do Evropy, přičemž první evropské papírny vznikly ve Španělsku, později ve Francii a Itálii, což bylo v období od 12. do 14. století našeho letopočtu. S výrobou papíru ze dřeva se začalo právě v Evropě, a to dokonce až v 15. století. První zmínku o výrobě papíru v českých zemích najdeme datovanou do konce 15. století, kdy začaly vznikat první papírny ve Zbraslavi, Turnově, Frýdlantu a Starém Městě pražském. Předpokládá se ale, že výroba papíru na našem území začala mnohem dříve a papír byl také klíčový pro fungování Univerzity Karlovy.

Původní výroba papíru

Papír byl vyráběn tak, že se do kádě s vodou vložil odpad z hedvábí či bavlny, případně dokonce rybářské sítě, což jsou vlastně celulózová vlákna. Takto rozmočený odpad byl rozemlet pomocí kamenů a tyčí. Následně byla vyrobena jakási forma s rámem a jemným sítem vyrobeným z bambusu, do které se nabírala rozmočená hmota a rovnoměrně se po ní roztírala. Následně se papír vylisoval pomocí desky a nechal se usušit. 

Velkovýroba papíru začala přibližně v 18. století, kdy došlo k vynálezu takzvaného holandru, což je zařízení sloužící k mletí a úpravě vláken, načež navázala výroba prvního papírenského stroje.

Jak se vyrábí papír ze dřeva?

Většina z vás již jistě slyšela, že se papír vyrábí ze dřeva. Přesněji se však vyrábí z přírodní buničiny, jejímž základem je celulóza. Ta je v evropských poměrech nejčastěji získávána ze smrkového dřeva, které je obvykle dobře dostupné a také poměrně levné na zpracování i výstavbu. 

Pokud by Vás zajímalo, kolik papíru se z jednoho dospělého stromu vyrobí, pak vězte, že jeden vzrostlý strom přinese přibližně 80 000 archů papírových archů ve formátu A4. Díky současným výrobním a recyklačním postupům však dokáže 1 tuna recyklovaného papíru zachránit až 17 stromů.

Postup výroby papíru

Nyní se však již pojďme přesunout k samotnému postupu při výrobě papíru. Následující řádky popisují, jak se ze dřeva vyrábí běžný kancelářský papír:

  1. Klády dřeva určené na výrobu papíru se nejprve očistí od větví a následně se pomocí speciálního stroje zbaví veškeré kůry a listů. 
  2. Dřevo se naseká na štěpky, které jsou následně upravovány tak, aby se odstranil lignin, díky kterému je dřevo pevné, a zůstala pouze celulóza. Toto je prováděno vařením papíru při vysoké teplotě a tlaku v agresivní chemické směsi, přičemž se lignin rozpouští za vzniku buničiny. 
  3. Buničina se následně ve vodě namele na menší vlákna a odbarví. V tomto kroku je také přidávána směs chemických látek, jež mají zajistit lepší strukturu a pevnost papíru.
  4. Poté nastává proces sušení, kdy se papír obohacuje škrobem, jenž má zajistit jeho nižší savost. 
  5. Jakmile je papír vysušený, je prohnán speciálním válcem, jemuž se říká kalandr, který jej má perfektně vyhladit. U některých typů papíru se také nanáší povrchová úprava. 
  6. Následně jsou upraveny a zarovnány okraje, načež je hotový papír namotáván na ohromné cívky, ze kterých se nařezává na požadované formáty a poté již směřuje do našich kanceláří.

Nejprodávanějším papírem však paradoxně není samotný kancelářský papír, ale lepenka, jejíž výrobní proces je složitější, jelikož je za účelem vyšší pevnosti nutné zachovat větší podíl ligninu. U vlnité lepenky navíc vrstvy papíru prochází zařízením, které pomocí vysoké teploty tvoří klasické vlnky, na něž je následně nanášeno lepidlo a v posledním kroku je karton nalepen na rovné vrstvy.

papir postup vyroby

Kde se vyrábí papír v Česku?

Jak jsme již psali výše, první zmínky o výrobě papíru v naší zemi sahají až do 15. století. Za tu dobu si výroba papíru na území České republiky dokázala vybudovat slušnou tradici, která je následována několika českými papírnami. 

Největší papírna v České republice se nachází ve Štětí na břehu Labe. Provozována je společností Mondi, podle které jsou také tyto papírny pojmenovány. Dalšími funkčními papírnami na našem území jsou:

  • JIP – Papírny Větřní u Českého Krumlova
  • Papírna v Hamru na Jezeře – papírna z roku 1655 ležící v okrese Česká Lípa

Do roku 1933 zde fungovala také Prášilská papírna nacházející se na Šumavě, jež byla jednou z posledních výroben ručního papíru v této lokalitě. Na pozůstatky papírny, jež jsou od roku 1991 chráněny jako kulturní památka, můžete narazit také ve městěna nejzazším západě republiky. Až do roku 2000 fungovala také papírna na Slovanech, což je plzeňský městský obvod.

Zajímavostí je také ruční papírna Velké Losiny ze 16. století ležící v Olomouckém kraji, jež se roku 2001 stala národní kulturní památkou a v současné době se objevují snahy zařadit ji na seznam světového dědictví UNESCO. 

Výroba ručního papíru, recyklace

Výroba ručního papíru, recyklace
Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.