Jak si doma vyrobit lampion

lampion z papíru
lampion z papíru

Chystáte se letos na lampiónový průvod? Průvody světel přicházejí v Česku opět do módy, a tak se můžete přidat, s vlastním originálním lampionem, vyrobeném v pohodlí domova. Budete překvapení, jak je to snadné.

Jak vyrobit lampion z balonku

K výrobě lampionu z balonku budete potřebovat nafukovací balonek, papírové kuchyňské utěrky, lepidlo na tapety, štětec, temperové barvy a nůžky.

Nejdříve si vše připravte: nafoukněte balonek a zavěste ho nad pracovní plochu, lepidlo nalijte do misky, a papír natrhejte na malé kousky. Budete kašírovat – kousky papíru budete namáčet do lepidla a jeden po druhém jimi pomocí štětce budete pokrývat balonek. Jen u zavázeného konce nechte volné místo. Vytvořte tímto způsobem jednu až dvě vrstvy a nechte důkladně zaschnout. Vzhledem k dalšímu postupu se bude hodit, uděláte li spíše vrstvy dvě.

Po zaschnutí propíchnete balonek a vytáhnete volným pruhem u jeho konce. Pak můžete lampion podle vlastního uvážení polepit třeba listy, stuhami nebo barevnými šňůrkami. Ještě před tím ho však můžete pomalovat kvalitními temperovými barvami. Okraj papírového balonu zastřihněte, ohněte dovnitř a zalepte.

Nakonec připevněte drátek na zavěšení a vložte dovnitř čajovou svíčku.

Jak vyrobit papírový lampion

Papírový lampion vyrobíte z transparentního nebo pečícího papíru. Ke zdobení se vám budou opět hodit kvalitní barvy (nebo pastelky, fixy), kulatou krabičku od sýra, drát a oboustrannou lepenku.

Krabička od sýra bude sloužit jako dno a vršek lampionu. Doprostřed jedné nalepte oboustrannou lepenku pro upevnění svíčky, v druhé vystřihněte kousek od okraje otvor, a po jeho stranách uděláte proti sobě otvory na provlečení drátku.

Změřte si obvod krabičky a z papíru vystřihněte obdélník se stranou o 1 cm delší, než je obvod. Zároveň zvolte takovou výšku, aby se do lampionu pohodlně vešla svíčka. Pak papír ozdobte. Můžete použít takřka vše, co vás napadne – barvy, pastelky, fixy, voskovky, anebo jej polepte lehkou dekorací (listy, samolepky, peříčka…). Následně delší strany a jednu kratší potřete lepidlem na papír a přilepte na hrany krabiček. Výrazně si práci usnadníte, přilepíte li obě krabičky najednou.

Nakonec lepidlem spojíte oba konce stočeného papíru. Lepidlo můžete odložit, teď už zbývá jen připevnit drátek a na dno lampionu upevnit svíčku.

Jak vyrobit lampion štěstí

Létající papírové lampiony fungují jako malé horkovzdušné balony, takže při výrobě a následně manipulaci s nimi buďte obezřetní a opatrní. Tyto lampiony jsou vyrobené z tenkého papíru a jednoduchého zdroje ohně.

K jeho výrobě budete potřebovat:

  • 8 listů krepového papíru
  • nehořlavý sprej, který poslouží jako ochrana proti vznícení lampionu
  • balsové dřevo na obruč, které pořídíte v modelářských nebo výtvarných potřebách
  • drát, tekuté lepidlo, průhlednou lepicí pásku, kousek bavlněné látky a narozeninové svíčky

Hodit se vám budou i nůžky, nůž, tužka, pravítko, kleště a kartony na podložení.

Postup výroby

Nastříkejte papír, z něhož lampion sestavíte, ochranným sprejem. Ideálním řešením je, pokud jednotlivé listy zavěsíte na prádelní šňůru a důkladně nastříkáte z obou stran. Nechte je viset, dokud sprej úplně nezaschne.

Slepte dva kusy papíru dohromady tak, že první kus papíru položíte horizontálně a druhý přilepte na jeho spodní stranu. Ideální výsledný rozměr by měl mít kolem 90×60/65cm. Tímto způsobem vytvořte čtyři slepené dvojlisty.

Pak si vyrobte šablonu z tvrdého papíru. Spodní část šablony by měla mít průměr 15 cm, střed 30 cm, a celková výška by se měla pohybovat kolem 90 cm. Připravený papír přeložte napůl a obstřihněte ho podle šablony. Tím vznikne jedna stěna lampionu. Opakujte postup se všemi slepenými papíry.

Následně stěny slepíte dohromady. Použijte tekuté, dobře roztíratelné lepidlo, a slepte zakulacené strany papíru tak, aby vznikl tvar balonu – natřete lepidlem jeden okraj, přilepte k němu druhou stěnu, tuto stěnu přehněte a postup zopakujte. Nakonec slepte první a poslední stranu a nechte důkladně zaschnout.

Dále si vezměte balsové dřevo, nůž a pravítko. Uřízněte dva proužky dřeva o délce 60 cm, a proužky slepte k sobě. Vytvoříte tak lehkou a pevnou obruč.

Pomocí drátků vytvořte kříž, který na obruč připevníte.

Pak přilepte papírovou část lampionu na vnitřní stranu obruče. Buďte důslední, papír musí na obruči držet pevně a nesmí vzniknout žádná mezera.

Protože zdroj ohně musí být lehký a dostatečně hořlavý, ustřihněte si krátký pruh bavlněné látky a vytvořte na něm uzel. Ten pak zakapejte horkým voskem. Nasáklou tkaninu pak drátkem nebo uzlem upevněte do středu lampionu. A máte hotovo, lampion je připravený na vypuštění do nebe. Po zapálení středu jen chvíli počkejte, až se naplní horkým vzduchem. Jakmile balon začne stoupat, pusťte ho a nechte letět.

Výroba lampionu ze sklenice

Nakonec si představíme jednoduchou výrobu lampionu ze sklenice. K tomu budete potřebovat zavařovací sklenici se širokým hrdlem, lepidlo, oboustrannou lepenku a drobnou dekoraci podle vašeho vkusu.

Na zavařovací sklenici nalepte mozaiku z připravené dekorace, omotejte drátkem hrdlo sklenice a vytvořte ucho na zavěšení. Skleněný lampion je hotový.

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.