Jak složit loďku z papíru

Loďka z papíru
Loďka z papíru

Jak složit loďku z papíru

Papírové lodičky patří k těm vůbec nejoblíbenějším výtvorům z papíru. Vždyť kdo z nás si alespoň jednou nevyzkoušel postavit svou vlastní lodičku a spolu s kamarády ji posílat po řece nebo přinejmenším po rybníku? Závody lodiček zdobily naše školní léta a rozhodně by byla škoda, kdyby o ně měly vaše děti přijít.

Právě proto jsme si pro vás v rámci dnešního článku připravili kompletní návod, jak vyrobit papírovou lodičku a jak ji ošetřit tak, aby papír ihned nenavlhnul a lodička nešla rychle ke dnu. Díky němu se tak můžete přenést zpět do školních let a spolu se svými ratolestmi zavzpomínat, jaké to tehdy bylo.

lodicky z apiru
poskládejte rovnou několik lodiček z papíru a pouštějte je po řece

Jak složit lodičku z papíru?

Skládání lodičky z papíru je velice jednoduché a s troškou pomoci si ji zvládnou vaše děti vyrobit i samy. Výroba loďky obvykle netrvá déle než 5 minut, ale zábava s ní je prakticky nekonečná. Dospělý jistě ocení možnost na chvíli si oddechnout od hektického života a vrátit se do mládí, zatímco děti mohou s lodičkami závodit nebo si je vybarvit. 

Co budete na lodičku z papíru potřebovat?

Na lodičku z papíru nepotřebujete prakticky nic. Stačí vám obyčejný kancelářský papír a trocha času. Jestliže ale chcete mít svou lodičku přeci jen trochu zábavnější, můžete si ji vybarvit s pomocí pastelek či voskovek nebo využít barevného papíru a různých nálepek. Doporučujeme na lodičku používat voskovaný papír nebo dno z běžného papíru trochu povoskovat svíčkou, aby tak rychle nenasakovalo vodu. 

Návod, jak složit papírovou lodičku

Nyní už ale přistupme k samotnému skládání. U něj je třeba si dávat pozor především na to, abyste papír neprotrhli. V opačném případě se totiž do loďky dostane voda a vaše snahy tak půjdou velmi rychle ke dnu, což by rozhodně byla škoda. 

 1. Vezměte si papír a horizontálně jej přeložte na půl. Sklad by přitom měl být opravdu rovný a přesný „rožek na rožek“. Pro jistotu přejeďte přehyb prstem a vyrovnejte jej. 
 2. Rozevřete sklad, otočte papír o 90 stupňů a proveďte stejné přeložení znovu. Tím na papíru vzniknou dvě středové osy ve tvaru kříže. 
 3. Položte si papír na šířku a přehněte oba horní rohy směrem ke středové ose tak, aby pod nimi zbyly zhruba 2-3 cm papíru. 
 4. Tyto ponechané spodní okraje poté na obou stranách přeložte směrem nahoru. Vezměte tedy první vrstvu papíru směřující směrem k vám a přehněte ji přes oba horní trojúhelníky. Papír následně obraťte a proveďte to samé i na druhé straně. Tímto dostanete základní tvar papírové čepice. 
 5. V rozích vám nyní budou přečnívat malé trojúhelníčky, které založte směrem dovnitř tak, aby se vzájemně překrývaly. 
 6. Otevřete spodek trojúhelníku pomocí prstů a jeho horní roh tlačte směrem ke spodnímu, přičemž se bude trojúhelník v případě správného postupu formovat do tvaru kosočtverce. 
 7. Otočte si papír tak, aby šlo spodní roh čtverce přeložit směrem nahoru. Nejprve uchopte spodní roh na vaší straně a zarovnejte jej s horním rohem. Poté to samé opakujte na druhé straně. Ohyby vždy několikrát přejeďte prstem, aby byly pevnější. 
 8. Znovu otevřete trojúhelník a vytvořte z něj čtverec stejně jako v bodu 6. Dolní rohy se tak stanou spodními rohy kosočtverce. 
 9. Chyťte papír po obou stranách blízko vrcholů kosočtverce a obě strany od sebe pomalu odtáhněte a lodička je na světě. 
 10. Nyní ji můžete vymalovat nebo povoskovat její dno, aby papír tolik nenasával vodu. 
 11. Teď už si jen najít řeku, potůček, rybník nebo klidně vanu a můžete se vydat na své námořní dobrodružství.
lodka z papiru
loďka z papíru je jednou z nejjednodušších origami skládaček, se kterou si užijete spoustu legrace

Lodička z papíru – video

Pokud vám náš návod nestačí a raději byste se na skládání lodičky podívali krok po kroku na videu. Můžete vyzkoušet perfektní video z kanálu i-creative.cz, kde je vše perfektně znázorněno a předvedeno. Odkaz na video přikládáme níže. 

Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.