Jak složit papírový ubrousek

ubrousek a příbory
ubrousek a příbory

Jak složit papírový ubrousek

Papírový ubrousek je základem každého správně prostřeného stolu. Prostřednictvím něčeho tak jednoduchého a dostupného můžete u svého stolu dotvořit skutečně luxusní nádech jako v té nejlepší v restauraci. Ubrousků navíc existuje celá řada, protože v jakémkoli papírnictví nebo i větších supermarketech či obchodech zaměřujících se na párty zboží seženete ubrousky různých barev, designových prvků i tvarů, jež vám umožní popustit uzdu své fantazie a připravit své návštěvě skutečně nevšední zážitek. 

Už si nemusíte lámat hlavu s tím, jak své hosty ohromit ihned po příchodu ke stolu. V rámci dnešního článku jsme si pro vás totiž připravili přesný návod, jak složit papírový ubrousek a jaké jsou při jeho skládání možnosti.

ubrousek na svátečním stole může vypadat i slavostněji, přečtěte si, jak na to

Jak složit papírový ubrousek na stůl?

Možná se budete divit, jaké kouzla dokážete s obyčejným papírovým ubrouskem. Možností pro skládání ubrousků totiž existuje celá řada a jejich podoba je tak vázána jen a pouze na vaší fantazii. My jsme si pro vás na následujících řádcích připravili několik velmi efektních metod, jak ubrousek z papíru poskládat a vytvořit tak ve vašich hostech skutečný nádech luxusu. 

Vějíř

Jednou z nejoblíbenějších metod, jak papírový ubrousek poskládat, je do vějíře. Tato možnost se svým elegantním vzhledem hodí k jakékoli příležitosti. Můžete jím ozdobit svatební, stejně jako i Vánoční tabuli. Rozhodně s ní také zazáříte i na oslavách i večeřích s vašim šéfem či obchodními partnery. 

Postup pro výrobu vějíře je následující:

 1. Začněte správnou volbou ubrousku. Co se jeho typu týče, absolutně nejlepší je využívat třívrstvé ubrousky 40×40 cm či 50×50 cm, které jsou dostatečně velké a zároveň se s nimi dobře pracuje. Dvouvrstvé či jednovrstvé ubrousky rozhodně nedoporučujeme, protože se snadno trhají a mačkají. Zvažte také barvu ubrousku. Obecně by měl ubrousek dobře hrát s ubrusem a jinými prvky prostřené tabule, ale rozhodně se nemusíte bát ani zábavných kontrastních řešení.
 2. Kompletně si rozložte ubrousek na jeden velký čtverec. Nyní vezměte jeho horní stranu za horní rohy a přehněte jej vodorovně napůl. Jemně jej vyrovnejte.
 3. Nyní si ubrousek otočte o devadesát stupňů. Chyťte oba spodní rohy a přehněte asi centimetr ze spodní strany obou vrstev ubrousku směrem nahoru. 
 4. Následně pokračujte jako při skládání klasického papírového vějíře. Otočte tedy ubrousek na spodní stranu a přehněte jeho stejnou část i na této straně. Opět jej otočte a opět přehněte stejnou část. Abyste si ušetřili práci a nemuseli ubrousek přetáčet, chyťte si vždy přibližně dvojnásobek původního ohybu, palci zatlačte zhruba 1 cm dovnitř a zbývajícími prsty na ni přeložte horní část. Po přeložení vrstvy vždy záhyby jemně zarovnejte. 
 5. Jakmile dojdete svými ohyby až na konec ubrousku, ponechejte přibližně 1 cm volný horní okraj, ubrousek opět otočte o devadesát stupňů a na rubovou stranu, kde jej následně přeložte vertikálně na půlky. 
 6. Uchopte roh přečnívajících vrstev ubrousku a zohněte jej směrem dovnitř mezi jednotlivé ohyby. Tato část bude sloužit pro úchop finálního produktu. 
 7. Nyní už jen ubrousek otevřete a usaďte na požadované místo. 

Kosatec

Jestliže vám jednoduché skládání ubrousku typu vějíře nestačí a chcete se pustit do něčeho, co bude sice trochu výzvou, avšak nakonec se promění v opravdu krásný výtvor, můžete si z ubrousku zkusit poskládat kosatce neboli lotosový květ. Návod pro jeho složení je následující:

 1. Výběr ubrousku je i zde velmi důležitý. Opět doporučujeme zvolit minimálně 40×40 cm velký třívrstvý ubrousek. Pro barvu platí, že by měla dobře ladit se svým okolím, případně zvoleným pokrmem. 
 2. Rozložte ubrousek tak, aby vznikl jeden velký čtverec. Uchopte jeho levý spodní roh a přiložte jej přesně do středu ubrousku a přehyb přejeďte prstem, aby držel. 
 3. Totéž opakujte na druhé straně. Následně ubrousek otočte a celý postup proveďte znovu i se dvěma zbývajícími rohy. 
 4. Nyní chyťte spodní roh ubrousku směřující směrem k vám a taktéž jej přehněte tak, aby jeho hrot ležel přímo ve středu ubrousku. 
 5. Stejný proces opět opakujte pro všechny zbývající rohy. 
 6. Otočte ubrousek rubovou stranou nahoru a opět přehněte levý spodní roh tak, aby se jeho vrchol nacházel ve středovém bodě ubrousku. Za stálého přidržování vrcholů trojúhelníčků ve středu ubrousku postup opakujte u všech rohů.
 7. Obraťte ubrousek zpět na lícovou stranu a opatrně začněte jednotlivé trojúhelníky otevírat směrem od středu ubrousku, čímž vytvoříte první „lístky“. 
 8. Jemně otevřete i druhou vrstvu trojúhelníků. 
 9. Nyní už jen ubrousek otočte na druhou stranu a je hotovo. Nádherný lotosový květ je na světě!

Jak složit ubrousek na příbor?

Skládání ubrousků na váš stůl se rozhodně nemusí omezit výhradně na drobné ozdoby s čistě estetickým účelem, ale pro dotvoření celkového dojmu můžete ručně poskládat také praktickou kapsičku na příbory, která vůbec není složitá a váš stůl bez ní prostě nebude kompletní. 

 1. Velikost ubrousku tentokrát nehraje žádnou roli a záleží pouze na vás, jak velkou kapsu na příbory chcete mít. Co se barvy týče, doporučujeme ji sladit s ostatními ubrousky a použitými prvky, jinak by váš stůl mohl působit „přeplácaně“. 
 2. Tentokrát ponechejte ubrousek složený tak, jak jste jej koupili. Uchopte jeho levý horní roh (pouze jednu vrstvu) a diagonálně ji přehněte k pravému spodnímu rohu. 
 3. Nyní ubrousek otočte na opačnou stranu tak, aby se část s přehnutým trojúhelníkem nacházela v jeho levé části (zrcadlově). 
 4. Uchopte obě vrstvy pravé části ubrousku a asi třetinu z něj přeložte směrem na druhou stranu tak, aby vám v levé části třetina ubrousku přebývala. 
 5. Pečlivě ubrousek zarovnejte, uchopte všechny vrstvy přečnívající levé strany ubrousku a přehněte je směrem doprava tak, aby zůstal v pravé části volný přibližně centimetr ubrousku. 
 6. V pravém spodním rohu takto zahnutého ubrousku se vám utvořila drobná „kapsa“. Do té nasuňte spodní část horní vrstvy ubrousku. 
 7. Otočte ubrousek a můžete si všimnout, že se na něm zformovala šikovná kapsa, do které se pohodlně vleze lžíce, vidlička i nůž.¨
A pokud se vám skládání nedaří, můžete jednoduše ubrousky nachystat takto do skleničky a je hotovo
Video skládání ubrousku
Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.
Exit mobile version