Jak složit parník z papíru

parník z papíru
parník z papíru

Jak složit parník z papíru

Po papírové vlaštovce je papírový parník druhým největším evergreenem všech papírových výtvorů. Papírovou loďku či parník pak můžete pouštět po řece, dávat ji dětem na hraní do vany nebo s ní například tematicky ozdobit stůl pro rodinou večeři nebo posezení s přáteli. Fantazii se zkrátka meze nekladou.

Chcete také potěšit své děti krásným papírovým parníkem, ale lámete si hlavu s tím, jak vlastně postupovat? Pak je náš dnešní článek právě pro vás. Najdete v něm totiž podrobný postup, jak si parník z papíru složit a na co všechno se dá taková papírová loďka využít.  

parnik z papiru

Návod na parník z papíru

Loďky z papíru bývaly hitem našeho dětství. Mnozí z vás si jistě pamatují různé závody a soutěže, při kterých jsme se s kamarády předháněly, čí loďka dopluje dál, či je rychlejší nebo která se potopí dříve. Jestliže si chcete na své dětství zavzpomínat a umění skládání loďky si osvěžit nebo tuto dovednost naučit své děti, připravili jsme si pro vás podrobný návod, jak postavit parník z papíru.

  1. Připravte si arch papíru, přehněte jej napůl a prsty po přehybu několikrát přejeďte, aby byl ohyb opravdu viditelný.
  2. Otočte papír o devadesát stupňů a opět jej přehněte napůl. I zde ohyb několikrát přejeďte prsty.
  3. Položte papír tak, aby ležel horizontálně složený. Nyní vezměte pravý horní roh papíru a přehněte jej směrem dovnitř přesně ke středové ose. To samé poté proveďte i s levým horním rohem papíru. Při tomto ohýbání ponechejte ve spodní části asi 2-5 cm.
  4. Přehněte spodní část papíru na obou stranách směrem nahoru proti oběma vzniklým trojúhelníkům. Tím vytvoříte takovou papírovou čepičku.
  5. Přitiskněte spodní stranu papíru k trojúhelníku a založte přečnívající rohy směrem dovnitř. Toto proveďte na obou stranách „čepičky“. 
  6. Nyní pomocí prstů otevřete spodní část trojúhelníku, přičemž by se měl automaticky začít tvarovat do čtverce, takže se okraje založené v předchozím kroku stanou jeho spodním rohem. 
  7. Přehněte spodní polovinu papíru směrem nahoru tak, že spodní roh zarovnáte s rohem horním. Otočte papír, a to samé opakujte i na druhé straně. 
  8. Znovu vám vznikne trojúhelník, proto jej znovu otevřete ve spodní části a opět z něj vytvořte čtverec. 
  9. Chyťte vzniklý čtverec na bočních rozích a roztáhněte je směrem od sebe, tím se začne prostřední sklad papíru roztahovat a papírový parník je na světě. Čím více lodičku roztáhnete, tím bude stabilnější. Dávejte si však pozor na její potrhání.
  10. Vaše loďka je připravena na vyplutí či ozdobení jakéhokoli večírku nebo narozeninové oslavy.

TIP: Schéma pro skládání papírového parníku naleznete například na www.JocelynKelley.com.

parnik
parník z papíru se dvěma komíny

Tipy a triky při stavbě papírového parníku

Ačkoli věříme, že se vám loďka na 100 % povedla a při jejím skládání jste nenarazili na žádné problémy, na následujících řádcích přinášíme několik tipů a rad, jak si její skládání ještě více zpestřit a zjednodušit. 

  • Při skládání využívejte pravítko – díky pravítku budou sklady na vaší loďce mnohem přesnější a úhlednější, díky čemuž se vyhnete nepřesnostem, které by mohly ohrožovat stabilitu vaší loďky a délku její plavby. 
  • Dozdobte si svou loďku – ne každé dítko má trpělivost na to loďku správně poskládat. Jistě však ocení, pokud si ji bude moci vybarvit svými oblíbenými pastelkami. Aby byl parník ještě pestřejší, můžete při jeho skládání využít barevný papír. 
  • Uvažte si loďku na provázek – aby vám parník na rybníce nebo jezírku neuplaval, můžete si na něj přivázat provázek, kterým ho v případě většího větru přitáhnete zase zpátky.
  • Použijte voskovaný papír – aby byla vaše loďka vodotěsná můžete použít například voskovaný papír, který nenasává vodu. Případně ji můžete složit například z alobalu nebo podobného materiálu, na který si voda nepřijde. Jestliže nic podobného doma nemáte, můžete spodní stranu loďky vybarvit voskovkou nebo trochu potřít svíčkou.
  • Neprotrhněte při skládání loďky papír – toto je opravdu velice důležité, protože jestliže se vám v papíru během skládání loďky vytvoří byť jen maličká dírka, parník se rychle naplní vodou a plavat vám nebude. Všechna práce tak přijde vniveč.
lodka na hladine
s Loďkou s papíru si můžete hrát i venku
Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.