Jak složit ubrousek na vánoční stůl

ubrousek na vanocni stul
ubrousek na vanocni stul

Těšíte se, až zasednete k elegantně prostřenému štědrovečernímu stolu, ale přitom uvažujete, jak vytvořit nezapomenutelnou atmosféru? K tomu stačí i taková maličkost jako je třeba papírový nebo látkový ubrousek, který, když jej hezky složíte, poslouží jako působivý doplněk, podkreslující atmosféru svátečního prostírání…

Zvolíte si papírový nebo látkový?

Techniky skládání ubrousků, kterých je nepřeberné množství, by se daly považovat za alternativu japonského origami, tedy skládání různých kreativních motivů z papíru. Dnes se však označení origami používá při tvorbě dekorací formou skládání z vícera materiálů. V tomto případě, kdy se bavíme o praktické dekoraci na jídelním stole, lze zvolit látku nebo papír. Přitom má každý z obou materiálů své výhody i nevýhody.

Látkový ubrousek bude působit noblesněji a zároveň jde o ekologičtější variantu, protože takový ubrousek po vyprání můžete využívat opakovaně. Na druhou stranu se kvůli své struktuře nehodí pro vytváření důmyslnějších tvarů jako ze snadněji tvarovatelného papíru.

Papírový ubrousek můžete použít jen při jedné příležitosti, což příliš ekologické není. S tím se pojí pohodlí, kdy ubrousek použijete a rovnou vyhodíte, tedy se nemusíte starat o to, aby byl opět čistý a připravený na další použití. Papírové ubrousky se taky vyrábí v mnoha barvách a motivech, tedy je můžete obměňovat podle toho, na jakou příležitost se připravujete. U papírových ubrousků vždy najdete takový motiv, který vám bude opravdu vyhovovat.

Snadný motiv s příborem

Jednoduchý motiv, který podtrhne ostatní dekoraci a hodí se na každý svátečně prostřený stůl, je mít příbory společně s ubrouskem svázané dohromady. Navíc si jej můžete přizdobit stuhami, provázky nebo drobnou tematickou dekorací poplatně svému vkusu a představivosti:

 1. Ubrousek si nejdříve přeložte na polovinu.
 2. Uchopte levou část ubrousku a několik centimetrů přeložte směrem k jeho středu.
 3. Stejně proveďte s pravou polovinou.
 4. Takto překládejte, dokud nevytvoříte elegantně složený svazek.
 5. Příbory položte na překládaný ubrousek a asi v polovině svazek pevně svažte stuhou nebo provázkem.
 6. Dozdobte si podle vlastní fantazie.

Skládaný vějíř

Vějíře budou vypadat obzvláště působivě, pokud je složíte z látkových ubrousků.

 1. Velký čtvercový látkový ubrousek přeložte na polovinu.
 2. U vzniklého obdélníku vezměte kratší konec a přeložte jej do harmonikových záhybů. Ponechte jen asi čtyři centimetry nesložené na opačném konci. Ujistěte se, že přehyb posledního záhybu je u spodního okraje a všechny záhyby jsou pod ním.
 3. Poté ubrousek přeložte podélně na polovinu. Polovina záhybů je tedy nyní nahoře.
 4. Levý horní roh přeložte dolů a zasuňte ho za prostřední záhyb. Vznikne vám tím trojúhelník.
 5. Nechte záhyby rozvinout, a upravte je tak, aby vějíř stál vzpřímeně. Pak už vějíře můžete vyskládat na stůl.

Stromeček

Na stromeček, typický vánoční symbol, se vám bude hodit spíše papírový ubrousek. Zvolte si tmavě zelené barvy a pusťte se do toho.

 1. Položte si ubrousek před sebe na stůl tak, aby připomínal tvar kosočtverce, a aby z horního rohu šly odebírat jednotlivé vrstvy.
 2. První vrstvu přeložte napůl, směrem dolů, asi centimetr od spodního rohu.
 3. Tento postup opakujte se všemi vrstvami, přičemž u každé vrstvy budete zvětšovat vzdálenost od spodního rohu.
 4. Jakmile máte všechny vrstvy přeložené, uchopíte pravý roh a zahnete jej pod ubrousek.
 5. Zopakujte totéž na levé straně.
 6. Nakonec vezměte každý roh přeložených vrstev a zasuňte je pod jednotlivé vrstvy, aby vznikla jednotlivá patra stromečku.
Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.