Jak uvázat mašli

vázání mašle
vázání mašle

Existuje mnoho způsobů uvázání mašle – asi tolik jako důvodů, proč to dělat. Některé metody si níže představíme.

Jak vyrobit mašli ze stuhy

Mašle se dají ze stuhy vyrobit vícero způsoby. Záleží na tom, za jakým účelem ji chcete použít. Mašle ze stuhy se dá použít jako ozdoba pro zabalený dárek nebo jako součást oděvu, vlasový doplněk a podobně.

Stuha by měla být tak dlouhá, aby z ní šla mašle bez problémů uvázat, proto se stuhou nešetřete. Přidejte ještě pár centimetrů navíc na její manipulaci a volné konce.

  • Stuhu rozložte na rovnou pracovní plochu.
  • Konce stuhy přeložte směrem ke středu. Přeložte je tak, aby vznikly dvě smyčky a dva volné konce.
  • Zkontrolujte, zda jsou obě smyčky a oba konce stejně dlouhé. Pokud tomu tak není, bude výsledek působit opticky odbytě, proto stuhu ještě poupravte.
  • Pak levnou smyčku přehněte přes pravou. Veďte smyčku ze zadní strany a skrz středový otvor, a za střed pevně zatáhněte.

Jak uvázat mašli na dárek

Častým předmětem pro mašli jsou dárky. Pokud si na ozdobnou dárkovou mašli napoprvé netroufáte, můžete si to vyzkoušet třeba na nějaké malé krabičce.

K uvázání budete potřebovat jen dlouhou stuhu, případně provázek, jejíž délka by měla být asi čtyřikrát delší, než předmět, na který ji budete vázat. Pak se už pustíte do práce –

  • Rozložte stuhu a do středu délky vložte krabičku, a to dnem nahoru. Jinými slovy se stuha bude dotýkat té strany předmětu, na kterém se bude mašle nacházet.
  • Na horní straně krabičky oba konce stuhy překřižte. Jeden konec stuhy musí obtočit druhy. Přitom stuhu utáhněte.
  • Zespodu krabičky povedou dva volné konce stuhy. Ty uchopíte a opět je na horní straně krabičky překřížíte. Konce stuhy budou vést přes zbylé dvě strany krabičky, na kterých stuha ještě neleží.
  • Z každého konce stuhy vytvoříte očko, a to jednoduše tak, že oba konce přeložíte. Očka následně překřížíte stejným způsobem, jako jste před tím překřížili stuhu.
  • Nakonec stuhu utáhnete, popřípadě poupravíte, aby byla rovnoměrná.

Velikost oček můžete měnit potáhnutím, při tom je ale třeba dávat pozor, aby se nerozvázali. Proto si při úpravě velikosti oček vždycky střed přidržujte rukou.

Jak uvázat mašli na adventní věnec

Začněte s rovnou stuhou. Přední část bude směřovat nahoru. Vytvořte dvě smyčky a překřižte konce stuhy. Střed stuhy sešijte a stáhněte nit. Pak nit zatočíte kolem jejího středu, upevníte a zbytek zastřihnete.

Jak uvázat mašli na židli

Mašli na židli lze uvázat například tak, jak je uvedeno výše. V takovém případě jen zvolte vhodný materiál (např. satén), a hlídejte si, aby byla mašle symetrická. Na židli a podobné věci se hodí mašle větší velikosti.

Jak uvázat mašli na šatech

Mašle může také zdobit šaty, v některých případech to působí elegantně. Nejčastěji se mašle uvazuje kolem pasu. Pokud nemáte k tomuto účelu určený pásek připevněný na pevno, lze jej otočit, uvázat mašli zepředu a pak otočit k zádům.

Jak uvázat velkou mašli

Výroba velké mašle probíhá stejně jako u klasické velikosti – celkovou velikost a robustnost mašle ovlivňuje šířka a délka využité stuhy. Budete li chtít dosáhnout mašle, která opravdu bude dominovat, využijte k ní minimálně 4 cm širokou stuhu.

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.