Jak vybrat fixy na kaligrafii

Fixy na kaligrafii
Fixy na kaligrafii

Jak vybrat fixy na kaligrafii

Zaujala vás technika krasopisu? Chtěli byste se naučit vytvářet ozdobné nápisy? Naučit se krasopis není úplně jednoduché, ale dá se celkem rychle nacvičit. Uvidíte, že jakmile do tajů kaligrafie proniknete, budete u sebe pozorovat pokroky na každé lince. Kde ale začít? Začněte tím nejdůležitějším – výběrem vhodných kaligrafických potřeb. V tomto článku vám poradíme, jak vybrat správné fixy na kaligrafii, na co se zaměřit, když s krasopisem teprve začínáte a mnoho dalších tipů do začátku.

Kaligrafie

Co je to kaligrafie a jak se dnes využívá

Kaligrafie neboli umění krasopisu vzniklo v Číně spolu s vývojem písma někdy před 6 000 lety. Používala se k zaznamenání událostí. Během dalších let se používala pro psaní nápisů, dopisů a dostala se do umění. Protože v kaligrafii se leckdy klade větší důraz na krásné provedení písmen než na jejich čitelnost. 

Dnes je moderní kaligrafie pro mnoho lidí zálibou. Používá se při tvorbě pozvánek, svatebních oznámení nebo motivačních nápisů. 

Kaligrafické potřeby

Abyste mohli s krasopisem úspěšně začít, budete potřebovat základní kaligrafické potřeby. Nehledejte za tím složitým názvem nic neobvyklého. Prostě budete potřebovat papír a kaligrafické fixy. Někdo dává přednost klasickému peru a inkoustu, což je varianta spíše pro pokročilé. Do začátku vám proto budou stačit fixy. Ale které? Pomůžeme vám s výběrem.

Kaligrafické fixy pro začátečníky

Abyste se ve fixech lépe zorientovali, připravili jsme pro vás pár rad, na co se při výběru zaměřit. Pokud s kaligrafií teprve začínáte a ještě nevíte, jestli u ní chcete zůstat, nebo jestli vám to vůbec půjde, doporučujeme nejprve zakoupit jednu nebo dvě barvy fix. Jakmile si osaháte styl psaní a správný úhel držení fixu, můžete se poohlížet po vícebarevných sadách, které už jsou samozřejmě cenově dražší, nebo zvolit jen černou fixu s různými průměry hrotu. 

Co tedy při výběru kaligrafických fix brát v úvahu?

Než najdete fixy, se kterými se vám bude pracovat naprosto perfektně, možná jich pár vyzkoušíte. Tyto tipy, na co dbát při výběru fix, vám cestu k těm správným výrazně zkrátí.

  1. Co s nimi chci tvořit?

Na každý druh umělecké kaligrafie se bude hodit jiný druh fix. Ujasněte si, čemu se chcete věnovat. Jestli vám jde o kreslení komixů nebo o sketching, pak budete potřebovat fix se špičatým hrotem, který dělá jednu tloušťku čáry. Pro vykreslování uměleckých nápisů a psaní krasopisných písmen hledejte mezi fixy se zkoseným hrotem a mezi brush peny. O nich se ještě dozvíte dále.

  1. Velikost hrotu

Kaligrafické fixy nejsou žádné obyčejné fixy. Mají plochý hrot. Jeho otáčením vznikají tlusté nebo tenké linky. Pro začátky jsou vhodné větší hroty, abyste se naučili vše potřebné na velkých písmenech. Teprve potom se poohlédněte po menších hrotech, kterými se dají psát menší písmena třeba do diářů nebo deníčků.

  1. Tvrdý nebo měkký hrot

Aby se vám dobře psalo, budete potřebovat fix s kaligrafickým měkkým hrotem. Budete ale muset vyzkoušet, který hrot sedne vám. Hroty mohou být kratší nebo delší, tvrdší nebo měkčí. A tady bude záležet skutečně na tom, jak se vám s kterým bude pracovat. Každému vyhovuje něco jiného.

  • Fixy se štětcovým hrotem vám umožní psát tak, jako kdybyste psali štětcem. Vytvoříte s nimi nádherné nadpisy a dobře vám s nimi půjdou vybarvovat barevné přechody. Stejně jako klasické fixy se i fixy se štětcovým hrotem prodávají v různých velikostech s různou tvrdostí hrotů.
  • Brush pen je speciální typ kaligrafických fix. Má štětcový hrot, ale tloušťka čáry se vytváří pomocí tlaku, který vyvíjíte na fix. Patří mezi fixy vhodné pro začátečníky. 
  1. Značky

Výrobců, od kterých můžete sehnat kaligrafické fixy je mnoho. Nedá se říct, že by byla některá značka lepší nebo horší. Cenově se jednotlivé fixy pohybují také podobně (od 50 do 80 Kč za fix). Větší cenové rozdíly přicházejí až u větších sad. Proto jsme pro vás vybrali čtyři výrobce kvalitních kaligrafických fixů, jejichž produkty byli v uživatelských recenzích kladně hodnocené.

Tombow

Japonská firma Tombow vyrábí pera, tužky a kancelářské potřeby. Největší oblíbenost si získala jeho sada kaligrafických potřeb pro začátečníky, která obsahuje černý a šedý brush pen, malý brush pen, gumu, obyčejnou tužku a stručný návod s tipy a triky do začátku. 

Farber-Castell

Firma Farber-Castell vyrábí různé výtvarné pomůcky. V oblasti kaligrafických fix se dostala mezi oblíbené značky především díky perům a fixům Pitt Artist Pen. Jsou dobře označené, takže se snadno zorientujete, který popisovač se hodí na sketching a který přímo na vykreslování písmen.

Kuretake

Od značky Kuretake stojí za pozornost oboustranné fixy ZIG. Mají dva hroty – štětcový a úzký, který se hodí při dokreslování obrysů. Vybírat můžete z osmdesáti různých barevných odstínů a dají se zakoupit jednotlivě. 

Manuscript

Jakmile přijde na sady, určitě se podívejte na nabídku od výrobce Manuscript. Najdete v ní, mimo jiné, sadu dvaceti oboustranných fix. Na jedné straně mají klasický plochý hrot pro kaligrafické tahy, na opačném najdete tenký hrot tzv. liner, kterým se vytvářejí tenké obrysy. 

  1. Fix si musíte osahat sami

Abyste zjistili, jestli se vám bude s fixem dobře pracovat, musíte ho nejprve vzít do ruky a vyzkoušet prvních pár tahů. Jedině tak zjistíte, zda se pro vás hodí, nebo musíte vyzkoušet jiný. Může jít o sebelepší značku, ale pokud se vám nebude pohodlně držet, nevytvoříte s ní dokonalé písmo.

  1. Cena

Pokud chcete začít nebo si kaligrafické umění jen vyzkoušet, určitě se nevrhejte do velkých sad, jejichž ceny často překračují tisíc korun. K těm se uchylte teprve tehdy, až vás krasopis chytne a bude se vám v něm dařit. 

  • Jednotlivé fixy se standardně pohybují od 50 Kč do 80 Kč. 
  • Sady pro začátečníky obsahují všechno, co budete potřebovat pro vytvoření svého prvního krasonápisu – kaligrafický fix, případně brush pen, obyčejnou tužku a gumu. Tyto sady se pohybují v cenové relaci kolem 300 Kč, záleží na tom, kolik fix nebo brush penů obsahují. Za obsáhlejší sadu zaplatíte až 500 Kč.
  • Velké sady, které obsahují kaligrafické fixy v různých barevných odstínech, můžete sehnat od cca 500 Kč do 2 000 Kč. Levné sady většinou nedosahují takové kvality a nevydrží vám dlouho. Drahé se hodí pro profesionální použití a obsahuje skutečně široký výběr barevných odstínů.

Vyzkoušejte také akvarelové kaligrafické fixy

Ke kouzlení s barvami přímo vybízí kaligrafické fixy uzpůsobené pro akvarelovou techniku. Tyto fixy se rozpouští ve vodě a hodí se přímo na aqarelový papír. Díky vodové technice můžete laškovat s barevnými odstíny a přechody. Když této technice přijdete na kloub, výsledek je skutečně úchvatný.

Nezapomeňte na papír!

Pro kaligrafii se hodí hladký papír. Klasický kancelářský by vám brzy zničil hroty fix. Do začátku by se vám mohly hodit speciální sešity s linkami nebo tečkami, na kterých si budete moci styl písma řádně nacvičit. V pokročilé fázi můžete zkusit i akvarelový papír. Ten je sice hrubší, ale vykouzlíte na něm zase jiné efekty.

Kaligrafie má mnoho podob – ozdobné písmo vytvoříte i pomocí štětců a vodových barev

Jak správně držet kaligrafický fix

Jak už jste jistě zjistili, kaligrafické fixy nejsou obyčejné tužky na čmárání. Aby vaše tahy při vytváření písmen byly dokonalé, musíte se naučit správně fix držet. Fix se drží výš než obyčejná tužka a píše se s ním na papír pod úhlem 45° k papíru. Tímto úchopem dostanete fix co nejblíže papíru, bude se vám lépe otiskávat při otáčení, čímž získáte precizní tučné a tenké tahy.

Jak nacvičit styl písma

Pro nácvik písma je ideální připravit si širokou linku s pomocnou linkou uprostřed a svislými čarami v požadovaném sklonu. Tyto vodící linky budou zodpovědné za to, že budete dodržovat stejné dotažení písmen a stejný sklon písma. 

Chcete se podívat na ukázkové video s tipy, jak se naučit kaligrafii? https://www.youtube.com/watch?v=ECk8k-EhGh8.

Začněte od začátku

Nejprve se rozepište. Vhodné jsou čárky, čáry nebo křížky. Trochu se to podobá přípravným cvikům pro psaní v písankách pro první třídu. Touto rozcvičkou získáte jistotu a bude se vám lépe pracovat.

Sešity

Pro cvičení vlastního stylu písma si můžete pořídit sešity s výše zmíněnými pomocnými linkami nebo sešity tečkované. Ty mají opět za úkol pomoci vám dodržovat stejnou velikost a podobu písmen. 

Písanky pro určité styly

Jestli se vám líbí nějaký styl, na který existuje kaligrafická písanka, pak máte napůl vyhráno. Písanka vás provede jednotlivými prvky písmen, celými písmeny a slovy, že si vybraný styl dostatečně vštípíte. O to lépe se vám s ním pak bude vytvářet vlastní ozdobný nápis.

Každý si může osvojit svůj styl písma
Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.
Exit mobile version