Jak vyměnit inkoust v tiskárně

inkoust v tiskarne
inkoust v tiskarne

S výměnou inkoustové kazety v tiskárně se dnes setká již každý. Ti, kteří už mají tuhle premiéru za sebou, vědí, jak je to jednoduché. Pro neznalého ovšem může jít o vcelku stresovou situaci. Pokud si nejste jisti, jak na to, čtěte dál.

Kdy vyměnit inkoust v tiskárně

O výměně inkoustu vás upozorní samotná tiskárna – rozsvícením kontrolky nebo zprávou na monitoru. Valná většina tiskáren vám ale dá vědět ještě před tím, než hladina inkoustu dorazí k úplné nule. Díky tomu odpadá moment překvapení, kdy potřebujete tisknout, a zařízení vám oznámí, že došel inkoust.

Každý typ tiskárny může reagovat při jiné hladině inkoustu. Z osobní zkušenosti s tiskárnami značky Brother mohu poznamenat, že i při upozornění na docházející inkoust je možno vytisknout ještě pár desítek stran textu nebo několik celo-formátových obrázků. Podobné je to i u tiskáren značek Canon, Epson, HP nebo Samsung. Setkal jsem se však i s méně známými značkami, zpravidla čínského původu, kterým tato důležitá funkce zcela chyběla. Pokud si tedy budete pořizovat novou tiskárnu, vybírejte si vždy mezi známými zavedenými značkami.

Co je třeba pro výměnu inkoustu v tiskárně

Pro výměnu inkoustu nepotřebujete nic jiného, než nový toner nebo cartridge pro daný typ tiskárny, kterým nahradíte ten prázdný. Toner je označení náplně pro laserovou tiskárnu, cartridge pro inkoustovou. Princip je ale u obou stejný.

 Cartridge i toner seženete v kamenných prodejnách s elektronikou a některých větších papírnictví. Lépe se vám ale bude hledat na internetu. Stačí si do vyhledávače zadat značku a název modelu vaší tiskárny (např. „Brother DCP-J315W – cartridge“), a ihned najdete, co hledáte. Většina náplní se hodí do více typů tiskáren, a každý typ náplní nese vlastní kódové označení. Například u výše zmíněné tiskárny Brother jde o LC985.

Výměna prázdné inkoustové kazety

Nakonec k samotné výměně – vypněte tiskárnu a vybalte nový toner/cartridge. Otevřete kryt tiskárny, vyjmete použitou kazetu a namísto ní vložíte novou.

Některé kazety mají ochranný pásek, ten nejdříve musíte sloupnout. Vždy dbejte na to, aby při výměně byla tiskárna vypnutá. Použitý toner ihned odložte někam, kde nic neznečistí. Riziko znečištění je velké, kazeta většinou pořád barví.

Pak tiskárnu zapněte, počkejte, až se tiskárna plně nastartuje a sžije s novou náplní, a proveďte zkušební tisk. Během této zkoušky otestujete, zda po výměně vše funguje jak má. Pakliže tisk nebude ideální, je dost možné, že je náplň v zásobníku uložena špatně nebo jste zapomněli sloupnout pásku. V takovém případě opakujte postup s vypnutím tiskárny, vyjměte náplň a upravte její uložení.

Jak vybrat papír do tiskárny

S tiskárnou a jejími náplněmi souvisí i vhodný typ papíru. Vybrat správný papír do tiskárny totiž nemusí být snadné, stačí se ale držet několika zásad. Především je nutné vybírat papír podle technologie vaši tiskárny (inkoustová nebo laserová), a podle kvality papíru (které se značí písmeny A, B, a C).

Do laserových tiskáren se vyplatí kupovat pouze kancelářský papír, nejlépe typu B a C. Laserová tiskárna se hodí primárně na tisk textu, a proto nepotřebujete tu nejvyšší jakost. Inkoustové tiskárny jsou vhodnější pro obrázky, a zde se nabízí více účelnost tisku. V papírnictví si můžete kromě klasického bílého papíru koupit barevný papír do tiskárny, který se hodí třeba na tisk různých pozvánek, foto papír, který, jak název napovídá, je ideální pro tisk fotografií, nebo samolepící papír do tiskárny. Ten je vhodný třeba na výrobu etiket.

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.
Exit mobile version