Jak vyplnit doporučený dopis – VZOR

doporuceny dopis

Jak poslat doporučený dopis – VZOR

Doporučený dopis či doporučené psaní je jednou z nejrozšířenějších služeb, jež Česká pošta nabízí. Jedná se o rychlý a efektivní způsob, jak posílat různé dokumenty, tiskopisy nebo například knihy a drobné předměty. Ačkoli je jeho odeslání poměrně jednoduché, je přeci jen nezbytné dodržet některé náležitosti, které musí doporučený dopis splňovat.

Na řádcích níže vám ukážeme, jak jej správně připravit na odeslání, jak doporučený dopis vyplnit a co vše je nutné splnit, aby byl dopis přijat jako doporučený.  

Jaké náležitosti má doporučený dopis?

Doporučený dopis má jasně dané váhové parametry, přičemž jeho minimální váha by měla být alespoň 6 g, maximální váhou jsou pak 2 kg. Rozdíl mezi ním a obyčejným psaním je fakt, že doporučený dopis je možné sledovat prostřednictvím aplikací České pošty, například na odkazu https://www.postaonline.cz/trackandtrace a Česká pošta ručí za jeho doručení do 2 dnů. Je navíc také pojištěn na vyšší částku.

Obálky na doporučené dopisy běžně seženete na kterékoli pobočce České pošty. Tyto obálky je nutné odpovídajícím způsobem nadepsat:

vzorova obalka dopis
Vzorová obálka pro doporučený dopis
 1. Do levého horního se vyplní adresa odesílatele doporučeného psaní, a to následujícím způsobem:
  • Jméno příjemce / název firmy či instituce
  • Kontaktní osoba / doplňkové informace
  • Ulice a číslo popisné
  • Poštovní směrovací číslo a město 
 2. Do pravého spodního rohu je poté nutné vyplnit adresu příjemce doporučeného dopisu, kdy je postup víceméně stejný:
  • Jméno odesílatele / název firmy
  • Ulice a číslo popisné
  • Poštovní směrovací číslo a město
 3. Čárový kód, jež zároveň slouží jako číslo doporučeného dopisu pro jeho sledování, nalepí na dopis obsluha dané pobočky pošty. Pošta vyplní také informace uvedené v pravém horním rohu. 

Jakmile je dopis nadepsaný výše zmíněným způsobem, můžete vyplnit informace pro jeho odeslání prostřednictvím internetové aplikace Poslat zásilku na adrese www.poslatzasilku.cz, přičemž v tomto případě již není třeba na poště vyplňovat Podací lístek nebo jej odnést na některou z poboček, a právě Podací lístek zde vyplnit.

Co je to podací lístek?

Podací lístek je předtištěný formulář, na který se zapisuje jméno odesílatele i adresáta, cena zásilky, její druh, hmotnost a cena služby. Některé z těchto údajů vyplňuje pošta, jiné musí vyplnit odesílatel. Níže najdete postup pro jeho vyplnění: 

podací lístek
Podací lístek České pošty

Položky vyplňované odesílatelem

 1. Odesílatel – zde se vyplní veškeré údaje o odesílateli. Na první řádek se obvykle uvádí jméno, na druhý ulice s číslem popisným, do okýnek je nutné vyplnit PSČ a vedle nich město. Můžete uvést také své telefonní číslo a e-mail, na které vám mohou chodit potvrzení o doručení či odeslání. Kód zákazníka vyplňte v případě, že vlastníte zákaznickou kartu České pošty. 
 2. Adresát – zde se stejným způsobem vyplní údaje o adresátovi. I zde je možné uvést jeho e-mail a telefonní číslo, díky čemuž bude mít o zásilce patřičné informace. 
 3. Dobírka – chcete-li doporučený dopis odeslat na dobírku, vyplňte sem dobírkovou částku. Nezapomeňte však, že v tomto případě je nutné vyplnit také Poštovní dobírkovou poukázku A nebo C. 
 4. Udaná cena – jestliže má doporučené psaní nějakou konkrétní hodnotu, uveďte ji sem. Doporučené dopisy jsou pojištěny na 580 Kč. 

Položky vyplňované poštou

 1. Horní část podacího lístku – zde budou na pobočce pošty natištěny informace o zásilce nezbytné pro její přepravu.
 2. Spodní část podacího lístku – i údaje o druhu zásilky, hmotnosti, ceně služby, podacím čísle, poznámkách a ceně zaplacené za službu jsou vyplněny automaticky při potištění Podacího lístku obsluhou dané pobočky České pošty.

Jestliže si chcete vše připravit v pohodlí domova a nechcete se zdržovat vyplňováním přímo na poště, můžete si Podací lístek v PDF stáhnout na uvedeném odkaze https://www.ceskaposta.cz/documents/10180/461522/Podaci_listek_avizovani_vpis.pdf/37d8dc93-e3c4-4073-836f-b3d67af72310

Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.