Jak vyrobit activity board

domaci activity board

Za nejoblíbenější hračky malé děti obvykle považují ty věci, které dospělí vnímají jako běžnou součást domácnosti nebo náplň vašich kapes. Zkuste své ratolesti tedy vyrobit bezpečnou variantu těchto zakazovaných lákadel. Vyjde vás to levněji než většina běžných hraček a dítě jimi na dlouhou dobu zabavíte.

Co je activity board

Activity board je vlastně netradiční hračka, která dítě nejen zabaví, ale po mnoha stránkách také kladně podporuje jeho vývoj – jemnou motoriku, pohybovou koordinaci, logické myšlení atd. Je to tabule plná různých předmětů běžné potřeby, které jsou upravené pro bezpečné užívání těmi nejmenšími. V souvislosti s tím se setkáte i s názvy busy board a sensory board (zaneprázdněná tabule a smyslová tabule). Všechny zmíněné názvy této hračky zřetelně vypovídají o jejím účelu a funkci – děti taková tabule na dlouhou dobu zaujme a zaměstná jejich smysly. Zrak bude vnímat celkový vzhled, barvy a pohyb, hmat povrchy a tvary, sluch otestuje zvuky, které předměty vydávají…

Activity board komponenty

Pro výrobu této pomůcky nepotřebujete nic, co byste museli složitě shánět po specializovaných obchodech. Zcela vám postačí drobnosti, které máte doma, ale už pro ně nemáte využití. Ze začátku ovšem budete potřebovat vhodnou desku, na kterou předměty ukotvíte.

Ideální materiál pro desku je dřevo. Deska by však měla být začištěná do hladka, bez ostrých hran a rohů, a nejlépe natřená přilnavým bezbarvým lakem na dřevo, který garantuje, že jej lze použít i pro dětské hračky. Díky němu deska nejen déle vydrží, ale taky nebude hrozit, že z jejího povrchu povolí nějaké vlákno, jež by dítěti způsobilo ranku po třísce. Doporučuji natřít jednou, lehce očistit jemným brusným papírem, a znovu natřít. Vznikne tak dokonale hladký, trvanlivý povrch. Olupování laku v tomto případě nehrozí, ani kdyby se o to dítě náhodou účelně snažilo.

Aby hračka splnila účel a sloužila ratolesti delší dobu, zvolte velikost desky alespoň 40x50cm, aby se na ní vešlo co nejvíce segmentů.

Activity board pro děti by měl obsahovat co nejrozmanitější součástky, které kombinují barvy, tvary, zvuky a jednoduché úkoly. Prohledejte kufříky s nářadím, krabice, půdu, dlouho neotevřené zásuvky. Vybrat můžete například: píšťalu, zvonky, zipy, karabiny, vypínače, klakson, provázky, silné dráty, korálky, tkaničky, počítadlo, starou kalkulačku, kabely apod. Vyřaďte potenciálně nevhodné součástky, zbylé vybrané komponenty rozvrhněte na desku a pečlivě ukotvěte šrouby nebo kvalitním a bezpečným lepidlem (osobně doporučuji sanitární silikon).

Můžete zvolit i větší desku, v tom případě ji ale nechte položenou na zemi nebo ji pečlivě ukotvěte na stěnu – jinak by se při manipulaci mohla překlopit na jejího malého uživatele. Nebo si můžete vyhrát s dřevěnou kostkou. Princip výroby zůstává stejný, jen budete potřebovat šest desek menší velikosti a šikovně je k sobě spojit (pomocí vrutů se zapuštěnou hlavou, kolíky a lepidlem apod.)

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.