Jak vyrobit betlém z papíru

betlém z papíru
betlém z papíru

Jak vyrobit betlém z papíru

Betlém je jedním z neodmyslitelných symbolů Vánoc. Výjev malého Ježíška v jesličkách obklopeného známými biblickými postavami je tu s námi snad od nepaměti. Mnozí z vás jej jistě využívají jako zajímavou vánoční ozdobu na okno, vánoční stůl nebo prostě jen tak do pokoje. Betlém můžete vyřezat ze dřeva či koupit plastový, ale jistě víte, že my zkrátka milujeme papír a nedáme na něj dopustit.  

Jestliže i vy papír prostě milujete a chtěli byste si z něj postavit svůj vlastní betlém, pak určitě pokračujte ve čtení. Dnes jsme si totiž pro vás připravili článek, ve kterém popíšeme, jak se takový papírový betlém staví, co všechno k tomu budeme potřebovat a případně, kde si papírový betlém vytisknout nebo koupit jeho vystřihovánky.

betlem
Betlém

Návod na výrobu papírového betlému

Na výrobu papírového betlému existuje celá řada postupů a metod, přičemž si každý jistě vybere tu, která mu sedí nejlépe. Pro účely našeho článku jsme si vybrali takovou, kterou zvládne jistě každý a zapojit do ní můžete bez problému i vaše děti

 • Pevný karton (na stáje)
 • Papírové ruličky nebo bílý papír (na postavičky)
 • Barevný papír
 • Nůžky
 • Lepidlo
 • Tavnou pistoli
 • Papírové hobliny
 • Nůžky
 • Vatu
 • Pastelky, fixy, tužky na dozdobení
 1. Ze všeho nejdříve je třeba postavit stáje. Vykrojte si z kartonu obdélníkový podstavec dostatečně velký na to, aby odpovídal velikosti vašeho betlému. 
 2. Z dalšího kusu kartonu vyřežte zadní stěnu betlému. Nezapomeňte její horní část zkosit, aby na ni bylo možné umístit střechu. 
 3. Vyřežte dva stejně proužky kartonu, jež budou sloužit jako boční stěny a dva větší stejné kusy, které budou použity na střechu. 
 4. Pomocí tavné pistole přilepte stěny i střechu k zadní stěně. Takto připravenou ji poté přilepte na podkladový karton. 
 5. V tuto chvíli je dobré betlém dozdobit, aby coby pouhý karton nepůsobil tak smutně. Můžete tak například na střechu nalepit hvězdičku, vyřezat do stěn okna, přetřít karton na bílo a namalovat na něj různé veselé obrázky. Fantazii se zde rozhodně meze nekladou a vaše ratolest jistě ocení možnost si se vzhledem betlému vyhrát. 
 6. Nyní můžete přikročit k tvorbě postav. Ty jsou nejčastěji vyráběny buďto z přebytečných ruliček od toaletního papíru nebo z papírových kuželů. Rozhodnete-li se pro ruličky od toaletního papíru, obalte je takovým barevným papírem, aby měly šaty jednotlivých postav barvu přesně dle požadavků. U kuželů pak stačí pouze vybrat vhodnou barvu papíru.
 7. Pro postavičky z papírových kuželů doporučujeme použít vatové kuličky, které budou sloužit jako hlava. Na kužel je můžete nalepit kvalitním lepidlem nebo do nich ve spodní části udělat dírku, kuželem do ní protáhnout tyčinku a opatrně ji slepit tavnou pistolí. Takto vám hlava nikdy nikam neuteče.
 8. Nakreslete postavičkám tváře a udělejte jim čepice, hole, koruny nebo jim pomocí vaty a lepidla nalepte slušivé vousy.
 9. Pro postavu Ježíška ruličku zkraťte, případně udělejte menší papírový kužel. Z vaty můžete vytvořit také „podestýlku“, která bude sloužit jako samotné jesle, do nichž Ježíška uložíte. 
 10. Nakonec vysypte podlahu betléma papírovými hoblinami, čímž vytvoříte dojem skutečné slámy ve stáji. 
 11. Dozdobte jednotlivé postavičky i okolí betlému a betlém vám může dělat radost klidně až do Tří králů.  

Betlém z vystřihovánek

Ne každý má však na výrobu papírového betlému od základu dostatek času, trpělivosti nebo prostě šikovnosti. Pro takovéto případy naleznete na e-shopech i ve větších papírnictvích nádherné betlémské vystřihovánky, které si jednoduše ostrými nůžkami vystřihnete a poskládáte. 

Na trhu naleznete vystřihovánky od mnoha více či méně známých autorů, velice oblíbené jsou například ty na motivy díla Josefa Lady. V předvánočním období můžete vystřihovánky získat také spolu s různými magazíny či denním tiskem, jež je ke svým výtiskům nabízejí zcela zdarma.

Papírový betlém k vytisknutí 

Jistou formou vystřihovánek jsou rovněž betlémy k vytisknutí, jež naleznete na různých internetových stránkách. Tento betlém si jednoduše vytisknete na vaší tiskárně, vykreslíte nebo vymalujete a rovněž vystřihnete. Vystřižené postavičky si následně můžete například poskládat do kartonového betlému vlastní výroby nebo si vytisknout třeba celý betlém. 

Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.