Jak vyrobit bosoboty

bosoboty

Nohy patří mezi nejpoužívanější část lidského těla. Na nohy zároveň lidé nejvíce trpí. Plochá chodila, vybočené palce, bolavá záda nebo nepřirozený postoj, to je jen část problémů, kterými trpíme, protože nohám nevěnujeme potřebnou pozornost a nedopřáváme jim vhodnou obuv. To se ale dá snadno změnit. Jednou z možností, jak začít s vhodnou péčí o nohy, jsou bosoboty.

V případě takzvaných bosobot jde také o životní styl. Tyto boty se hodí vyloženě na volnočasové aktivity v přírodě – ať už se budete procházet po pláži nebo v lese, chůzi si opravdu užijete. Další jejich výhodou je, že si je za malou investici můžete vyrobit sami.

Co jsou bosoboty

Bosoboty, neboli barefooty, jak se jim také říká, totiž podporují přirozený pohyb nohou při chůzi a umožňují intenzivnější kontakt chodidel s povrchem. Tím se chodec částečně vrací do před industriální doby, kdy bylo chození naboso po členitém povrchu naprosto přirozené.

Charakteristické pro barefooty je, že mají velmi tenkou podrážku, disponují dostatečným prostorem pro prsty, mají jen minimální rozdíl mezi výškou paty a špičky (tzv. drop), a jsou velmi lehké.

Nejvýznamnější výhodou bosobot tedy je, že nabádají ke zdravému přístupu k chůzi. Vyberete li si správnou velikost, tak nehrozí, že vás z nich budou bolet nohy ani po celodenním nošení. To silně kontrastuje s dlouhodobým trendem běžných výrobců obuvi, kteří hledí více na vzhled, než pohodlí.

Nevýhodou obuvi typu barefoot je jejich pořizovací cena, která standardně přesáhne dvou tisíc, a fakt, že nejsou určeny pro tvrdý povrch – boty nejsou primárně určeny pro chůzi do města, nehodí se na asfalt ani na beton.

Jak jsme již ale uvedli, barefooty si můžete vyrobit svépomocí a tím nemalé peníze ušetřit. Podíváme se, jak na to.

Jak vyrobit bosoboty

Na výrobu budete potřebovat:

  • paracord lano (parašutickou šňůru) o průměru 3-5 mm
  • vhodnou podrážku (asi půl metru čtverečních gumového materiálu o tloušťce 4-5 mm)
  • křídu
  • šídlo nebo vrtačku
  • nůž

Jak vyrobit bosoboty – šablona

Nejdříve si vyrobíte šablonu vlastních nohou – stoupněte si na papír bosýma nohama a obkreslete je. Důležité je, abyste měli nohy uvolněné a neměli pokrčené prsty. Pokud si nejste jisti, že jsou nohy při obkreslování v přirozené poloze, poproste někoho, aby je obkreslil za vás. Druhou možností je obkreslit chodidla rovnou na gumovou podrážku. V takovém případě pracujte s křídou, která je na podrážce dobře vidět.

Důležité je naučit se také správně chodit. Při chůzi v bosobotách by vaše chůze měla být klidná. Měli byste zpomalit a vědomě kráčet přes střed chodidla (přenášet váhu na paty je obecně nevhodné).

Tvar nohou z papíru vyřežte a podle něj překreslete křídou na podrážku. Pokud jste obkreslovali rovnou na podrážku, čeká vás rovnou vyřezání. K tomu budete potřebovat ostrý nůž s tenkou čepelí. Pokud nemáte takovou univerzální pomůcku, sáhněte po odlamovacím noži na koberce.

Jakmile máte podrážky vyřezány, vezmete šídlo (nebo vrtačku s malým vrtákem) a uděláte do každé z nich tři body. Jeden otvor uděláte mezi palcem a ukazováčkem. Další dva uděláte půl centimetru od kraje, těsně před patou, přibližně na úrovni kotníku.

Nakonec přes tyto díry protáhnete šňůru. Na jednom konci uděláte uzel, a druhý konec protáhnete otvorem mezi palcem a ukazováčkem. Pak přijde na řadu vázání. Táhněte kolem nohy k jedné zadní díře směrem dovnitř, pokračujte kolem paty a protáhněte otvorem naproti, opět směrem dovnitř.

Vraťte se dopředu a udělejte smyčku kolem nohy. Nakonec na nártu uděláte uzel a máte hotovo. Vzniknou vám jednoduché, praktické barefoot sandály, které ocení muži i ženy.

Skinners boty

Zajímavou alternativou pro nadšence barefoot je inovativní produkt od české značky Skinners. Skinners jsou velmi pohodlné ´boty´, jež spíše připomínají (a také se navlékají) jako ponožky. Pravidlem u těchto ponožko-bot je, že jsou vyrobeny z funkčního materiálu, díky kterému zabraňují množení bakterií a vzniku zápachu.

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.
Exit mobile version