Jak vyrobit čarodějnici na oheň

pálení čarodejnic

O pálení čarodějnic by se dalo říci, že je to tak trochu znovuobjeveným svátkem. Jeho historie sahá až hluboko ke kořenům lidské civilizace. A přestože dnes už neslouží svému původnímu účelu jako kdysi, jeho kouzlo zdaleka nevyprchalo.

Co je to pálení čarodějnic

Filipojakubská noc je lidový zvyk spojený s pálením ohňů a vírou v nadpřirozené bytosti, který se odehrává zpravidla na přelomu 30. dubna a 1. května. Původně šlo o symboliku odchodu zimy a příchodu teplého ročního období, a pojilo se s ním mnoho dalších tradičních úkonů – například hospodáři ráno vyháněli zvířata z chlévů a udělali s nimi kruh kolem statku, což mělo odehnat nemoci jak lidí, tak zvířat, a přivolat hojnost úrody.

Postava čarodějnice se objevila teprve později, přičemž velkou roli v tomto lidovém zvyku hrály činnosti inkvizice a všeobecná pověra v osoby, které se paktovaly s padlými anděly.

Pálení ohňů v tomto ročním období vstoupil na území Česka pod německým vlivem. V německy mluvících zemích a ve Skandinávii je tento svátek známý pod názvem Valpuržina noc, stejnou úlohu má ale i gaelský svátek Beltain, který kontrastuje se svátkem, jež zvěstuje příchod zimy – Samhainem, jehož moderní odnoží je všeobecně známý Halloween.

Stejně jako některé další lidové svátky, i pálení čarodějnic vlivem církve málem zanikl. Byl zakazován jakožto pověrečná praktika (podobně jako průvody čertů, obdoby v německy mluvících zemích průvodu Krampusů a Perchty), a nepomohl mu ani komunistický režim. Valpuržina noc se ovšem opět dostává do popředí zájmu veřejnosti. Pokud se k slavnosti chcete připojit, vyrobte si vlastní dekoraci, k níž neodmyslitelně patří i čarodějnice určená k upálení na ohni…

Pálení čarodějnic

Jak vyrobit základ na vlastní čarodějnici

Před samotnou výrobou si promyslete její velikost. Ta by měla být úměrná k velikosti ohniště – na malé ohniště nedávejte velkou čarodějnici, protože při pálení mají laťky, z níž bude vyrobena kostra, tendenci se zlomit, a při neúměrné velikosti by mohly dopadnout mimo ohniště a způsobit škody na zdraví nebo na majetku. Na velké ohniště je zase škoda dávat miniaturní podobiznu

Co tedy budete potřebovat k výrobě čarodějnice?

  • dřevěné laťky/suché rovné větve
  • staré triko a černou látku, sukni
  • hřebíky
  • výplň (sláma, hobliny, můžete přidat i sušenou šalvěj, která má odhánět zlé duchy…)
  • motouz

Postup

Připravte si laťky, popřípadě větve. Jedna by měla být dlouhá, druhá by měla mít třetinu až polovinu délky té první. Krátkou laťku přivažte nebo přitlučte hřebíkem k té delší v její horní třetině délky tak, aby vznikl kříž. Místo latěk můžete použít rovné suché větve, z nichž odlámete postranní větévky, aby vám vznikly holé klacky.

Vezměte si jedno z triček a ustřihněte ho v místě pod rukávy. Takto upravené ho navlečte na vrchní část kříže a nad místem, kde se laťky kříží, ho přivažte motouzem. Následně ho vycpěte hořlavým ekologickým materiálem. Nejlépe poslouží hobliny nebo sláma. Umělým materiálům se rozhodně vyhněte! Pak tričko v dolní části opět stáhněte a svažte, aby náplň zůstala na svém místě.

V dalším kroku na kříž navléknete sukni. Za sukni poslouží třeba rukáv z volného černého trička, nebo můžete ušít zástěru ze zbylého kusu látky. V pase sukni opět uvažte provázkem.

Pak přijde na řadu výroba hlavy. Vezměte si hrst sena a omotejte jej provázkem tak, aby vznikla koule. Provázek zavažte, ale ponechte delší konce, které poslouží k uchycení k tělu. Jakmile ukotvíte ke kříži hlavu, můžete z papíru vyrobit jednoduchý klobouk a čarodějnice je připravena k upálení na hranici.  Zbytek dekorace závisí na vašich možnostech, ale už v téhle fázi jí to bude opravdu slušet.

Jak vyrobit čarodějnici z papíru

Na dekorativní čarodějnici z papíru, kterou můžete vyrábět s dětmi, bude potřebovat čtvrtku o formátu A4, černou temperu, černou čtvrtku na klobouk, růžový papír na obličej, fixy, kružítko, a chlupatý drátek na ruce.

  1. Ze čtvrtky vyrobte kužel a natřete ho černou barvou.
  2. Na obličej vystřihněte kolečko o poloměru 2 cm a domalujte rysy tváře.
  3. Na klobouk vystřihněte kolečko o poloměru 5 cm.
  4. Obličej a klobouk přilepte ke kuželu.
  5. Na ruce udělejte do těla dva malé otvory a protáhněte jím drátek.
Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.