Jak vyrobit domácí lepidlo

domaci lepidlo
domaci lepidlo

Lepidla všeho druhu běžně koupíme v papírnictví, supermarketech, specializovaných prodejnách, a dokonce i na čerpacích stanicích. Přesto znalost výroby lepidla nemusí být na škodu…

Co je lepidlo

Zjednodušeně je lepidlo látka, která umožní přilnutí a tedy i spojení povrchů pevných předmětů.

První formy lepidla byly vyrobeny z přírodní gumy, pryskyřice, vaječných bílků a včelího medu. Stopy po přírodním lepidle se vyskytují v nalezištích v oblasti Blízkého Východu, které pochází z doby 4000 př.n.l. Lepidlo má tedy bohatou historii vývoje, a co zvládli naši předci, hravě zvládnete i vy.

Jak si vyrobit lepidlo Herkules

Domácí výroba lepidla je snadná, včetně toho, které v domácnosti používáme nejčastěji – lepidla typu Herkules. Následující návod je navíc pro lidský organismus nezávadný a může se vám hodit kdykoli, kdy po ruce nemáte průmyslově vyráběný produkt. Navíc je toto lepidlo docela efektivní; nebo přinejmenším efektivnější, než když použijete jednu z nejstarších variací lepidla – rozklepnout vajíčko a potřít povrchy bílkem. K jeho výrobě budete potřebovat jen pšeničnou mouku, vodu a moučkový cukr.

Smíchejte 3 lžíce mouky a 4 lžíce vody a míchejte, dokud se mouka zcela nerozpustí. Výslednou kaši nalijte do horké vody, vařte na mírném ohni do zhoustnutí, odstavte a přimíchejte 1 lžíci moučkového cukru. Jakmile je hmota vychlazená, máte připravené dostatečně účinné lepidlo na papír.

Jak vyrobit lepidlo z bramborového škrobu

Ani výroba škrobového lepidla vám nezabere víc než pár minut. Na jeho výrobu budete potřebovat 1 polévkovou lžíci solamylu a půl lžíce vody. Škrob smícháte s vodou a za stálého míchání zahříváte na mírném ohni. Se zvyšující se teplotou začne směs houstnout, ale je třeba jej odstavit ještě před tím, než dojde k jejímu varu. Pokud to včas neodhadnete, stačí směs naředit opět trochou vody.

Poradíte si však i bez solamylu. Stačí, když vezmete bramboru a plátno, oloupete ji a nastrouháte na jemném struhadle. Plátno pak vyždímáte do hrnce a necháte 10 minut odstát. Po této době by se v hrnci měly objevit dvě vrstvy – ve spodu bude bílá hmota, na povrchu zakalená voda. Bramborovou vodu slijte, aby v hrnci zůstala jen bílá hmota. Přilijte do hrnce asi 30 mililitrů vody, přiveďte k varu a vařte 2 minuty. Po odstavení a vychladnutí vám vznikne totéž lepidlo, jako když jej vyrobíte ze solamylu.

Jak vyrobit lepidlo na plast

Podomácku vyrobené lepidlo na plasty využívají i modeláři. Jeho kouzlo na něm je v účinnosti a jednoduchosti výroby. Do uzavíratelné sklenice nalijte trochu acetonu, a do něj přidejte kousky polystyrenu. Polystyren budete přidávat do té doby, než se polystyren přestane rozpouštět. Směs pečlivě promíchejte.

Jakmile ve směsi zůstane kousek nerozpuštěného polystyrenu, znamená to, že je lepidlo hotové. Důležité je lepidlo uchovávat ve sklenici s těsným uzávěrem, jinak lepidlo zaschne.

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.