Jak vyrobit falešné vousy

umělé vousy z vaty
umělé vousy z vaty

První věc, kterou musíte udělat, je sehnat vhodný materiál. Falešné vousy si můžete vyrobit (také v závislosti na událost a jejich využití) z:

  • chemlonu
  • papíru
  • vlny
  • umělé kožešiny

Postupně si všechny varianty probereme.

Jak vyrobit umělé vousy z chemlonu

Na umělé vousy z chemlonu budete potřebovat jen pár drobností:

  • chemlon
  • staré bavlněné tričko v požadované barvě vousů
  • lžíci
  • svíčku
  • nůžky

Nejprve tričko rozstříhejte a vystřihněte z něj pruh, který bude zakrývat obličej od horního rtu po bradu. Pruh by měl být dostatečně dlouhý, abyste ho mohli uvázat za hlavou nebo za ušima. Do pruhu látky zároveň můžete vystřihnout otvor pro ústa, ale není to nezbytné. Můžete vousy nechat tak, jak jsou. Rozhodnutí je na vás a samozřejmě záleží i na zbytku kostýmu…

Chemlon budete překládat napůl, takže si z něj ustřihněte kousky dvakrát tak dlouhé, co pruh z trička. Nastříhat jich můžete třeba i několik desítek, čímž hustotu vousů umocníte. Ustřihnutý chemlon může být o něco delší, než požadovaná délka vousů, protože je na konec ještě budete poupravovat nůžkami.

Každý kousek ustřiženého chemlonu tedy vždy v půli přehněte, a v místě ohybu ho natavte nad svíčkou. Přiložte látku a přihlaďte lžící. Postupujte od spodní strany pruhu, dokud nepokryjete chemlonem celý ustřižený kus látky. Pak zbývá poslední, již zmiňovaná část s nůžkami – upravte vousy do konkrétního tvaru.

Jak vyrobit vousy z papíru

V tomto případě budete jako základ namísto látky potřebovat papír. Na čtvrtku si nakreslete tvar vousů (nezapomeňte na otvor pro ústa) a vystřihněte ho. Do boků udělejte malé otvory pro protáhnutí gumy. Na ní navlečte korálky a zauzlujte, aby se z děr nemohla vyvléknout.

Stejným způsobem můžete použít krepový papír, který má výhodu v tom, že je pružnější a tvarově se přizpůsobí obličeji. Vystřihněte z krepového papíru pruh, který bude zasahovat až k uším. Konce krepového pruhu poskládejte a upněte k sobě pomocí sešívačky. K papíru přidělejte rovnou kloboukovou gumu. Z obyčejného papíru si nastříhejte centimetr široké proužky, natočte je, a přilepte na krepový papír.  Pokud budete chtít mít barevné vousy, nejdříve kancelářský papír nabarvěte.

Jak vyrobit umělé vousy z vlny

K této variante budete potřebovat kus staré záclony nebo jiný typ síťoviny s drobnými otvory v pravidelných rozestupech.

Základ si připravte stejným způsobem, jako jste vyráběli základ z bavlněného trička na vousy z chemlonu. Namísto svíčky a lžíce však budete potřebovat jehlu. Vlnu nestříhejte na kousky, ale navlečte si konec klubka, propíchněte záclonový pruh tam a zase zpátky, odměřte potřebný kousek vlny a ustřihněte. Vlnu zasukujte dvěma uzly. Pokračujte stejným způsobem, dokud nepokryjete celou plochu a vousy nebudou dostatečně husté. Pak opět vousy můžete poupravit nůžkami.

Umělá kožešina na vousy

A na závěr ten nejjednodušší způsob výroby falešných vousů – ustřihněte si z umělé kožešiny požadovanou velikost, vytvarujte, po stranách udělejte otvory pro kloboukovou gumu a máte hotovo. Jako nástroj pro tvarování použijte nůž s tenkou čepelí nebo krejčovské nůžky.

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.