Jak vyrobit fotoknihu

Fotokniha
Fotokniha

Vzpomínky máme napořád, ale postupem času se z paměti pomalu vytrácí. Uchovejte memoáry svých zážitků v nadčasovém kabátě, který i po letech s radostí znovu otevřete nebo se jím pochlubíte návštěvám a svým známým. Ukážeme vám, jak na to…

Co je to fotokniha

Pod pojmem fotokniha se skrývá, jak napovídá již název, kniha s fotkami. Jde o kombinaci fotek a textu v ideální podobě, kdy si ke každé knize můžete připsat libovolný text. Obvykle jde o skutečnou knihu – šitou knižním blokem, s tuhými deskami, tištěným a laminovaným potahem, případně s deskami z plátna. Jako další rozdíl lze uvést, že si ji můžete kompletně vytvořit sami doma v libovolném množství kusů.

Proč vytvářet fotoknihu

Fotoknihu vám může posloužit jako hmatatelná vzpomínka na příjemné zážitky. Hodí se pro zaznamenávání dovolených, kdy si ke každé fotce můžete připsat místo, datum, anebo jaké jste ze zaznamenané lokace měli pocit. To v podstatě záleží pouze na vás.

Fotoknihu můžete uchopit také jako svatební album – a to třeba již od samotných příprav, přes obřad, až po svatební cestu – samozřejmě můžete ke každé fotce doplnit drobnou poznámku.

Dalším trendem je udělat fotoknihu coby záznam vašeho potomka – od raného dětství do dospělosti – buď formou co rok, to nová fotokniha, nebo udělat jednu jakožto takový souhrn jeho dosavadního života a důležitých okamžiků v něm. Fotoknihou ovšem nemusíte obdarovat pouze svého čerstvě dospělého potomka, ale třeba i vaše prarodiče. Příležitostí je přirozeně mnohem víc, a co si vyberete, vám napoví intuice.

Jak vyrobit fotoknihu

Možností je více. Začněme se snazší a levnější variantou, která se hodí ideálně vášnivým cestovatelům. V podstatě jde o vlastní cestopis, který proložíte několika fotkami, připíšete k nim podstatné informace, úvod doplníte obsahem, a zakončíte ho třeba mapou procestované oblasti s vyznačenou trasou, případně shrnutím svých zkušeností a dojmů.

Takový deník si snadno vyrobíte v obyčejném Wordu, celek přeneste do PDF, vytisknete a svážete do knihy.

Jde o vhodnou alternativu k obsáhlým fotoknihám, v nichž text převládá. Vytiskněte si ji na kvalitní křídový papír, a nechte si ji svázat třeba tam, kde se vážou diplomové práce. Jednoduché vázání ale zvládnete i doma. Stačí vám k tomu motouz a děrovačka.

Na klasickou fotoknihu budete potřebovat speciální program. Nejdříve si vyberte firmu, kde budete chtít knihu vytisknout. Vybírejte mezi těmi levnějšími nabídkami, protože kvalita vyrobených fotoknih bývá u každé takové firmy stejná. Pak si stáhněte aplikaci, ve které budete fotoknihu tvořit. Podle vámi vybrané firmy může jít i o online program, nebo dokonce o mobilní aplikaci. Jakmile program otevřete, vyberete si formát knihy a její orientaci (zda bude na výšku nebo na šířku). V dalším kroku přichází na řadu výběr papíru (lesklý či matný typ), druh desek (tvrdé desky jsou zpravidla dražší, než měkké) atd. V mnoha těchto programech najdete již přednastavenou šablonu, která vám práci výrazně usnadní. Nicméně i kdybyste se vydali zcela originální cestou a tedy si mezi přednastavenými šablonami nevybrali, je celý proces velice intuitivní a jistě si lehce poradíte.

V tuto chvíli je vhodné upozornit na klasický nešvar začátečníků – nevyužívejte příliš grafických efektů, volte pečlivě velikost a font písma, kvalitu fotografií a jejich rozmanitost, pozadí stránek, a stejně tak si dobře rozmyslete i ostatní specifické detaily, které tyto programy nabízí. Zkuste si některé fotky nejdříve vytisknout sami, abyste měli jistotu, že na papíru budou ostré a dobře osvětlené.

Jak vytvořit domácí fotoalbum

Vlastnoručně vyrobené fotoalbum bude mít kouzlo, které obyčejné album jednoduše postrádá. Samozřejmě si můžete koupit prázdné fotoalbum, vložit do něj vytištěné fotografie a případně ho trochu přizdobit (to je ta nejjednodušší možnost), ale také si můžete fotoalbum vyrobit kompletně sami.

Při tom je nutné počítat s tím, že vám výroba nějaký čas zabere. Zato si takové fotoalbum můžete zcela přizpůsobit svým představám a nedělat žádné kompromisy. Vyberte si vhodnou velikost, barvu i materiál, aby vaše fotoalbum bylo skutečně originální a podle vašich přání.

Jako základ využijete karton nebo tvrdý papír. K tomu můžete přidat doplňky podle vlastního uvážení.

Nejdříve si ale vše důkladně promyslete (formát alba, velikost a množství fotek atd.). Jakmile máte jasnou představu, začnete s výrobou podkladu. Fotografie na podklad můžete buďto přilepit, nebo si z papíru vyrobit jednoduché trojúhelníčky, mezi něž fotografii vložíte. Jakmile budete mít všechny fotky umístěné na podkladu, připevníte stránky k sobě, například pomocí kroužkové vazby. Přirozeně si album dozdobte podle vašeho vkusu nebo k fotkám přidejte drobné popisky.

Stejně jednoduše si vyrobíte i skládací fotoalbum, které poslouží třeba jako dárek. Zvolte si menší velikost fotografií, připravte si podklad, vystřihněte si papír do vhodných rozměrů, a zkuste si skládačku složit nanečisto. Pokud vše sedí jak má, pusťte se do lepení fotografií. Dozdobte úvodní a závěrečnou stranu a máte hotovo.

Co je scrapbook

Scrapbooking je složenina slov scrap (ústřižek) a book (kniha), v překladu tedy něco jako „kniha z ústřižků“. Jde o způsob zpracování fotoalb, deníků, přání nebo dárků či pozvánek. Výsledkem tvoření v duchu scrapbookingu jsou koláže s fotografiemi, k jejichž zdobení se využívá cokoli, co se k fotografiím tematicky hodí. Vznikne vám tak velmi originální album.

Jak vyrobit scrapbook album

Na tvorbu využijete řadu pomůcek a materiálů. Pokud chcete vyrobit kompletní fotoalbum, pořiďte si pro začátek alba kartonová s kroužkovou vazbou a bílými stránkami, v dostatečně velkém formátu, abyste realizovali všechny své nápady.

Pak se vám budou hodit scrapbookové papíry, které jsou k mání v mnoha barvách a motivech, uplatnění ale nejdou i zbytky balicích papírů, obyčejné barevné papíry a různé drobné doplňky (stuhy, zbytky látek, vzpomínkové předměty…) a tematické samolepky. Protože budete pracovat především s papírem, z nástrojů si připravte nůžky, lepidlo, oboustranné lepicí pásky, popisovače různých barev, děrovačky nebo třeba razítka.

Než se pustíte do samotné práce, opět si nejdříve důkladně promyslete, jak by měl kompletní výtvor vypadat a co vlastně vyrábíte. Zkuste si jej nejdříve načrtnout, abyste měli jasnou představu, a pak se teprve pusťte do práce. Nejdříve fotografie a veškeré dekorační doplňky naaranžujte na stránku a vyzkoušejte, zda k sobě barevně sedí, teprve pak je přilepte. Zapojte svou fantasii a bavte se!