Jak vyrobit girlandu z krepového papíru

girlanda

Girlanda, neboli věncoví je ozdobný závěs, který se původně vytvářel z květin, větví, ovoce a podobného organického materiálu, jež někdy doplňovaly barevné stuhy a jiné ozdobné doplňky. Používal se ke slavnostním příležitostem a zpravidla se jím zdobily budovy, oltáře a náhrobky.

I dnes girlanda slouží původnímu účelu, v současnosti však květiny a větve obvykle nahrazuje krepový papír.

Jak vyrobit sněhovou girlandu z krepového papíru?

Na výrobu budete potřebovat pevný a tenký provázek, na kterém vám budou držet jednoduché uzlíky, aniž by měly tendenci se rozvazovat. Papír vyberte v různých odstínech bílé a světle modré. Krepový papír ve stočeném stavu nastříhejte na kroužky široké asi dva centimetry. Ty rozdělte na proužky a nastříhejte je na dvacet centimetrů dlouhé kusy. Můžete nastříhat i kratší či delší pruhy, rozdíl v prvním bude ten, že girlanda bude více střapatá, v druhém více rozevlátá.

Na tvrdý papír si nakreslete menší i větší sněhové vločky a jiné ozdobné dekorace, podle vlastního uvážení. Vše vystřihněte. Vločkám udělejte kousek od okraje díru, protáhněte jím kousek provázku a pevně zavažte na uzel. Mělo by vám zbýt alespoň deset centimetrů volného provázku na zavěšení.

Navažte provázek jedním koncem na stěnu (kam se vám to hodí), druhý konec nechte volný. Jednoduchými uzly pak na provázek uvažte jednotlivé proužky krepového papíru a kombinujte jej s vystřiženými ozdobnými ornamenty.

Jak vyrobit vánoční girlandu z krepového papíru

Na vánoční girlandu můžete zvolit způsob uvedený výše, akorát zaměníte barvy krepového papíru například za tradiční zelenou a červenou, a namísto z papíru vystřižených vzorů zvolte lehké vánoční ozdoby.

Na provázek střídavě navažte červené a zelené proužky, a mezi ně v pravidelných rozestupech ostatní výzdobu.

Jak vyrobit svatební girlandu z krepového papíru

Z krepového papíru (zvolené barvy záleží na vás a okolnostech) si nastříhejte kolečka o průměru asi 20cm, a do jejich středu udělejte malý otvor na protažení provázku. Kromě nich vyberte i jinou vhodnou dekoraci (stužky apod.), a pak na provázek střídavě navlékejte krepová kolečka a ostatní výzdobu. Mašle a stužky na provázek uvažte, aby se při zavěšení vše nesesunulo do středu girlandy.

Jak vyrobit narozeninovou girlandu

Narozeninovou girlandu můžete vyrobit oběma výše popsanými způsoby, jen zvažte vhodné barvy a dodatečnou dekoraci. Děti jistě ocení, navážete li na girlandu třeba i malá zvířátka z plastu.

Jak vyrobit girlandu na dveře

Na ozdobnou girlandu na dveře budete potřebovat:

  • slabé lano/provaz, které poslouží jako základ
  • vázací drát
  • nůžky  
  • seno nebo jiný materiál (záleží na vašich možnostech, ročním období…)
  • ostatní přírodní dekoraci

V tomto případě se krepovacímu papíru vyhněte.

Lano připevněte na zárubeň dveří pomocí kotevních skob. Můžete jednu umístit i doprostřed zárubně, abyste měli jistotu, že se girlanda neprověsí.

Na každou skobu přidělejte asi 30cm vázacího drátku. Lano si naměřte do potřebné délky a uchyťte vázacím drátkem.

Pak si vezměte trochu sena, obtočte jej kolem lana a začněte obmotávat vázacím drátkem. Drátek neukončujte, dokud senem nepokryjete celé lano. Drátek zakončete tak, aby nepovolil, a zbytek odstřihněte. Poté na skoby upevněte předem připravenou dekoraci a opět vše zajistěte vázacím drátkem.

Pokud uvažujete nad opravdu originální girlandou, můžete se v přiloženém videu podívat, jak vyrobit girlandu z balonků:

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.