Jak vyrobit halloweenskou dýni

výroba dýně na halloween
výroba dýně na halloween

Přestože Halloween vychází na 31. října, lidé v některých zemích se na tento svátek připravují již v posledním říjnovém týdnu, přičemž mezi přípravy a symboly současného Halloweenu neodmyslitelně patří vyřezávané dýně a strašidelná výzdoba. A ta zdobí jak interiér, tak okolí celého domu.

V souvislosti s rostoucí oblibou tohoto svátku se s tematickou výzdobou můžete setkat již i u nás. Pokud je vám Halloween jakožto svátek sympatický, neváhejte a přidejte se. Vyřežte si skutečnou dýni a postavte ji před práh vchodových dveří, a navrch si ozdobte interiér vkusnými dýněmi z polystyrenu…

Jak vyrobit polystyrenovou maketu dýně?

Dlabáním skutečné dýně se v tomto článku zabývat nebudeme, protože není nic jednoduššího (a pro některé ani nic zábavnějšího) než vzít dlouhý nůž a vyhrát si s tvary a konturami, které dají vzniknout originálnímu zlomyslnému šklebu.

Nicméně ani výroba dýně z polystyrenu není těžká. Udělejte si jich hned několik a rozvěste je po domě, abyste navodili tu správnou duchařskou atmosféru…

Ze všeho nejdříve je při výrobě polystyrenových dýní nutné pomyslet na to, že naděláte hodně nepořádku. S polystyrenem tedy pracujte ideálně někde, kde budete moci snadno poklidit.

Potřebovat budete polystyrenovou krychli rozměrů dýně. Černým fixem po obvodu nakreslete na každou ze čtyř stran tři svislé čáry. První čára bude z plochy oddělovat čtvrtinu, druhá dvě čtvrtiny, a třetí bude od hrany oddělovat poslední čtvrtinu. Každý takto oddělený dílek bude představovat ´měsíček´ po obvodu dýně. Pak zalamovacím nožem začněte odřezávat kousky polystyrenu. Z důvodu zvýšené opatrnosti a precizního výsledku postupujte po malých kouscích.

Jakmile budete mít dýni vyřezanou, vezměte si menší kus polystyrenu, vyřízněte z něj stopku a přilepte ji lepidlem vhodným na polystyren.

Vyřezanou dýni nastříkejte oranžovou barvou ve spreji. Dále vyřešte stínování. Na paletě si namíchejte světlejší a tmavší odstín oranžové, než jaký má barva ve spreji. Do tmavší oranžové jemně namočte houbičku na nádobí a natupujte s ní prohlubně na dýni. Na vrchní části dýně natupujte světlejší odstín. Stopku nabarvěte tmavě zelenou.

Nakonec dýni můžete vytvořit obličej. Nemusíte ho pracně vyřezávat, u polystyrenové dýně postačí, když ho namalujete. Použijte černou barvu a nechte zaschnout.

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.