Jak vyrobit jmenovky na dárek

jmenovka na dárek
Jmenovka na dárek

Jak vyrobit jmenovky na dárek

Vánoce se blíží a s nimi také přípravy jako balení dárků. Připadá vám, že fixa není na balícím papíru dostatečně vidět? Máte pravdu. Ani není moc zdobná. Existuje mnoho variant, jak si doma snadno a jednoduše vyrobit jmenovky na dárky a usnadnit dětem čtení jmen. Zároveň vaše dárky získají na originalitě a kráse, vánoční atmosféru to náramně podtrhne a kreativní činnost vám zvedne náladu. Prostě samé výhody.

Jmenovky na dárky – vlastní výroba

Představujeme vám pět velmi snadných způsobů, jak si vyrobit ty nejkrásnější jmenovky na dárky sami doma pomocí běžně dostupných pomůcek a materiálů. Ať už si vyberete jakýkoliv způsob, zaručujeme vám, že vám vzniknou skutečně originální jmenovky na dárky.

Izolepa a papír s fixami

Není nic snazšího, než kouzlení s izolepou. Vlastní výroba jmenovky z papíru, kterou pak zpevníte pomocí izolepy, je tím nejjednodušším způsobem pro ozvláštnění dárku. Jak na to?

Co budete potřebovat?

 • Papíry (bílé nebo světlé barvy),
 • nůžky,
 • barevné fixy,
 • širokou průhlednou izolepu.

Postup:

 1. Nastříhejte si papíry na stejně velké obdélníky. Velikost si zvolte takovou, jak má být velká výsledná jmenovka.
 2. Vezměte fixy a napište na cedulky jména. Můžete si dát záležet s ozdobným písmem, fantazii se meze nekladou. Pokud si nejste jistí, zkuste si nápis napřed načrtnout obyčejnou tužkou.
 3. Nyní položte jmenovku na dárek a přelepte izolepou.

Chcete to udělat ještě snadněji? Nebo máte nečitelný rukopis a krasopis je pro vás utrpení? Můžete si jména připravit na počítači a jen si je vytisknout. Opět si přitom nezapomeňte vyhrát s barvami nebo přidanými obrázky. Nepotřebujete k tomu žádný extra program, jmenovky na dárky zvládnete předpřipravit ve Wordu.

Nebo si najděte na internetu jmenovky na vánoční dárky k vytisknutí. Pak už stačí jen vybrat, vytisknout a připevnit na dárek.

Samolepící papír s motivem

Při psaní jmenovek vám pomůže samolepící papír s nějakými motivy, který dnes seženete v kancelářských potřebách a papírnictvích. Vyrábí se v arších A4 a je rovnou rozdělen na obdélníky. Případně si velikost jmenovek upravíte nůžkami. Hlavní ale je, že stačí jen napsat jména a pak už jen lepit a lepit. A nepoplést dárky, samozřejmě.

Na celý samolepící papír, který není rozdělen na obdélníky, můžete také tisknout. Našli jste pěkné obrázkové jmenovky na dárky ke stažení? Vytiskněte je na samolepící papír, vystřihněte a doplňte jména.

Visačka na dárek

Jmenovka nemusí být nutně na dárku napsaná nebo přilepená. Může na něm i viset. Jak vyrobit visačku? To si hned řekneme. 

Ten nejjednodušší způsob je si najít visačky jako  jmenovky na dárky k tisku. Vytisknete na čtvrtku, vystřihnete, děrovačkou vytvoříte otvor pro šňůrku nebo mašličku a máte hotovo. Ne vždy ale najdete na internetu všechno podle svých představ. Nemusíte kvůli tomu věšet hlavu. Prostě si to vyrobte sami. Jak? Snadno.

Co budete potřebovat?

 • Karton nebo čtvrtku,
 • pravítko,
 • tužku,
 • nůžky,
 • fixy,
 • děrovačku,
 • mašličku nebo provázek,
 • lepidlo nebo tavnou pistoli (záleží na tom, jak bohatě se chystáte zdobit),
 • samolepky, drobné ozdobičky a další zdobení podle vašich tužeb.

Jak na to?

 1. Narýsujte nebo načrtněte tvary visaček. Mohou být klasicky obdélníkové nebo ve tvaru hvězdy, stromečku, komety apod. Naznačit si na ně můžete také místo, kde bude dírka pro provázek.
 2. Vystřihněte a vytvořte dírku.
 3. Nyní použijte připravené zdobení. Můžete si vystřihnout tvary z filcu, použít vyřezávané ploché ozdobičky z tenké překližky, barevné bambulky, barevné papíry, mašličky nebo dekorační samolepky. Nechte si samozřejmě místo pro jméno.
 4. Napište jméno.
 5. Dírkou provlékněte mašličku nebo provázek a přivažte na dárek.
 6. Máte hotovo!

Kartička na kolíčku

Opět si vyrobte kartičky se jmény. Můžete se vyřádit s ručně kreslenými obrázky nebo samolepkami. Napište jména. Pokud chcete jmenovky používat opakovaně, můžete je zalaminovat, aby déle vydržely. Nyní kartičku přilepte ke kolíčku na prádlo nebo ozdobnému kolíčku. Nebo si vyzdobte ten kolíček na prádlo. (Stačí k tomu fixy nebo akrylové fixy.) Nyní stačí jmenovku jenom připnout na dárek.

Lepení a písmenkování

Chcete si vyhrát s jmenovkami? Zkuste lepit jména písmeno po písmeni. Mohou být díky tomu různě barevná i různě velká. To budou veselé Vánoce.

Co budete potřebovat?

 • Barevné papíry,
 • nůžky,
 • tužku,
 • lepidlo nebo izolepu.

Postup:

 1. Napište si na barevné papíry písmena, která budete potřebovat. Hrajte si s barvami i velikostí písmen.
 2. Písmena vystřihněte.
 3. Nyní vezměte první dárek a lepte postupně písmena tak, aby z nich vzniklo jméno.
 4. A tak pokračujte se všemi dárky. Písmena si můžete průběžně dodělávat.

Už víte, jakou vyrobíte svou první vlastní jmenovku na vánoční dárky?

Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.
Exit mobile version