Jak vyrobit knot do svíčky

Knot do svíčky
Knot do svíčky

Zatímco posledně jsme probírali, jak si vyrobit svíčku, dnes se podíváme, jak si k ní vyrobit knot. Zabere to jen malou chvíli.

Co použít místo knotu

Výroba knotů do svíček je záležitostí jednodušší, než se může zdát. V podstatě vám bude dobře hořet jakýkoli bavlněný provázek. Nejlepší volbou je těžký řeznický bavlněný provázek, ale použít můžete i provázek z mopu. Teoreticky, ale to osobně nemám vyzkoušené, lze použít i obyčejnou tkaničku od bot.

Našli jste nějaký vhodný provázek? Nenechte se zmýlit, ještě musíte myslet na jeho průměr. Ten souvisí s průměrem svíčky. Při nevhodně zvolené tloušťce knotu se ve svíčce buďto utvoří kráter, neboť knot odhoří rychleji, než stačí vypálit všechen vosk, nebo naopak, hořící knot vypálí všechen vosk kolem a nestačí odhořívat. Díky tomu pak může svíčka nepříjemně kouřit.

Na svíčku o průměru 5,5cm použijte knot o tloušťce 1,5cm, na průměr svíčky 7,5cm knot o tloušťce 2,2mm. Přirozeně jde pouze o orientační rozměry, které částečně souvisí i s použitím vosku vyráběné svíčky. V tomto případě hodnoty platí pro svíčky s parafínovým a včelím voskem. U svíčky se sójovým voskem použijte knot tlustší, protože sójový vosk hoří výrazně pomaleji.

Jak vyrobit knot z provázku

Máte li tedy připravený bavlněný knot o správné tloušťce, nastříhejte ho tak, aby byl alespoň o 7cm delší, než je nádoba, v níž budete svíčku vyrábět.

Pak si připravte plátek hliníku, z něhož vystřihnete podložky pod knot. Pro pevné přichycení knotu k podložce se vám budou hodit kleště.

Hliník zatím odložte a ve vodní lázni si rozehřejte vosk. Může jít o vosk jakéhokoli typu. Chytněte knot do kleští a namočte knot do vosku. Jakmile se knot nasákne, vyjměte jej ihned z nádoby a pověste je na šňůru pomocí kolíčků na prádlo. Knot se pěkně narovná.

Z hliníku si vystřihněte kolečko, udělejte do něj malý otvor pro protažení knotu, a jakmile vosk na knotu uschne, provlečte jej otvorem.

Kde koupit knot do svíčky

Pokud se vám do výroby vlastních knotů nechce, nezoufejte, naleznete je téměř v každém řetězci drogerie. Běžně je naleznete i v drogerii Teta a DM.

V obchodech se můžete setkat s knoty plochými a kulatými. Ploché knoty se při hoření na konci kroutí, koneček v plameni zcela shoří, a tak není třeba ho zaštipovat.

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.