Jak vyrobit krabičku

vyroba krabicky

Mít doma nějaký úložný box na drobnosti se vždycky hodí. Na druhou stranu, kdo by chtěl domácnost plnou obyčejných kartonových krabic nebo průhledných plastových boxů. U výroby domácí krabičky si můžete zvolit její velikost, tvar, materiál i vzhled. Navíc vám přinese radost z dobře odvedené práce.

Taková krabička se hodí třeba na bižuterii či suvenýry, ty větší na hračky nebo úklid vánočních ozdob. Můžete ovšem taky vyrobit krabičku na míru vánočnímu dárku. Využití je na vás. Poradíme vám, jak na to.

Jak vyrobit krabičku podle předlohy

Předlohu krabičky si nejdříve vytiskněte nebo narýsujte na papír – záleží na vašich možnostech a velikosti, kterou pro krabičku chcete zvolit. Pokud vytisknete předlohu na papíře o formátu A4 (210x297mm), vznikne vám krabička o délce strany 7cm. Jde o ideální velikost pro výrobu krabičky z papíru na drobné dary. Větší velikost se ani pro papír vysoké gramáže nehodí, protože by krabička pravděpodobně nedržela tvar.

Rozloženou krabičku vystřihněte a obkreslete tužkou na vysoko gramážní papír. Zbylé čtverce můžete přilepit lepidlem na strany krabičky, čímž zvýšíte její pevnost. Udělejte to ještě před tím, než začnete krabičku sestavovat, a nepoužívejte lepidlo na vodní bázi, které by papír zvlnilo, ale spíše lepicí tyčinky.

Jak vyrobit krabičku z kartonu

Krabička z kartonu je trvanlivější variantou, která umožňuje pohodlnější zdobení i výrobu ve větší velikosti. Další možností je využít vlnitou lepenku.

Uveďme si příklad – pro krabičku o rozměrech 10x15x3cm budete potřebovat dva kusy – jeden o rozměrech 16x21cm pro spodní díl, a druhý 14,5x19cm pro víko.

Jak vyrobit krabičku s víkem

 1. Vezměte spodní díl a udělejte rýhy 3cm od okraje po celém obvodu. Příliš netlačte.
 2. Na delší straně krabičky rýhy nastřihněte.
 3. Všechny části podél rýh přeložte. Vzniknou vám tak stěny, které později spojíme.
 4. Spodní díl prozatím odložte a vezměte díl, který bude sloužit jako víko, a udělejte rýhy 2cm od okrajů po celém obvodu.
 5. Tento krok se vám bude hodit, pokud budete chtít, aby víko krabičky bylo s průhledným středem. Odměřte si 2cm od rýhování a opět rýhujte. Podél těchto rýh poté ostrým nožem vyřežte otvor.
 6. Dále se řiďte prvními rýhami – nastřihněte je na kratší straně víka. Jednotlivé strany opět přeložte.
 7. Vezměte průhlednou tvrdou fólii a nastříhejte na rozměr 10x15cm.
 8. Z vnitřní strany víka naneste lepidlo na měkčené PVC a pečlivě folii přilepte.
 9. Vraťte se ke spodní straně krabičky a slepte k sobě jednotlivé díly – doporučuji použít tavnou pistoli.
 10. Totéž proveďte u víka. Aby víko opravdu skvěle pasovalo, nasaďte ho ještě neslepené na krabičku a teprve poté jej slepte dohromady.
 11. Gratuluji, máte hotovo.

Jak ozdobit papírovou krabičku

Krabička je hotová, teď se můžete pustit do jejího zdobení. Zevnitř i zvenčí ji ozvláštněte podle vlastního uvážení. Na dno krabičky můžete vložit barevnou látku příjemnou na dotek, například kus saténu. Vnější část krabičky ozdobte barvami, dárkovým papírem, stuhami atd.

Pokud chcete na krabičku malovat, využijte akrylové barvy, které rychle schnout a nešpiní. Nevrstvěte na sebe barvy dříve, než zaschne předchozí vrstva. Jinak hrozí, že se papír zvlní.

Další možností dekoru je lepení – takřka čehokoli, co se vám bude líbit. Ať už budete lepit kamínky, stuhy nebo klasické samolepky, přilepte je pořádně a nespoléhejte se na lepidlo z výroby. Drobné dekorační předměty přilepené ke stěnám dodají dekoraci plastičtější vzhled.

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.