Jak vyrobit kužel z papíru

kornout z papíru
kornout z papíru

Jak vyrobit kužel z papíru

Papírové kužely a kornout patří k jedněm z nejjednodušších papírových výrobků, které si můžete vytvořit sami doma. Kornouty či kužely pak můžete využívat mnoha způsoby: můžete do nich ukládat bonbony pro své ratolesti, vytvořit z nich veselé čepice pro oslavy narozenin nebo je využívat jako základ pro další umělecká díla z papíru, jako jsou sněhuláci, rakety a podobně. Fantazii se zde rozhodně meze nekladou.

Chcete-li se pustit do kreativního tvoření z papíru, pak je kužel jednou z prvních věcí, jež byste měli ovládat. Pro všechny šikuly jsme si proto připravili podrobný návod, jak vyrobit kužel či kornout z papíru, pomocí kterého si osvojíte výrobu kuželu či kornoutu z papíru jedna dvě a můžete tak svými výrobky oslňovat rodinu či přátele.

kužel z papíru

Výroba papírového kužele nebo kornoutu

Jak jsme již zmínili výše, papírový kornout nebo kužel patří k základním dovednostem všech, jež se výrobou z papíru zabývají. V zásadě existují dvě metody, pomocí kterých lze perfektních papírových kuželů či kornoutů docílit. Jsou jimi takzvaná kruhová metoda a skládací metoda. Na řádcích níže si oba tyto postupu rozebereme. 

Kruhová metoda výroby papírového kužele

Jak sám název napovídá, u této metody se pracuje s kruhem, z něhož nakonec papírový kužel či kornout vzejde. Pomocí této metody se vyrábí spíše menší kužely, jež jsou vhodné jako prvky komplexnějších děl z papíru, jako jsou například panenky nebo různé dekorace. Pojďme si tedy ukázat, jak na to: 

  1. Vezměte si arch vámi vybraného papíru a pomocí kružítka nebo nějakého kulatého předmětu na něj zakreslete kruh. Vždy si stanovte, na co chcete kornout nebo kužel využít, protože velikost kruhu ovlivní výšku kornoutu. 
  2. Kruh vystřihněte. Snažte se stříhat co nejpřesněji, protože zoubky či nepřesné stříhání ovlivní vzhled samotného kuželu. 
  3. Určete střed kruhu pomocí kružítka a z něj veďte do trojúhelníku dvě linky. Čím užší výseč bude, tím širší bude základna vašeho kuželu. Doporučujeme si ji nakreslit pomocí pravítka, aby byla co nejpřesnější. Takto připravenou výseč následně vystřihněte. 
  4. Přehněte obě strany výseče přes sebe, čímž je spojíte. Ujistěte se, že papír na obou koncích přesahuje, aby byla zajištěna pevnost kornoutu či kužele. 
  5. Zevnitř přelepte obě přehnuté strany průhlednou páskou, aby váš kužel držel pohromadě. Snažte se použít co nejméně pásky, aby se papír použitý na kornout nezačal krčit. 

Skládací metoda výroby papírového kornoutu

Tento způsob výroby papírového kornoutku či kužele je všeobecně oblíbenější než předchozí postup využívající kruh. To je dáno především tím, že pomocí této metody vznikají větší kužely, pro které najdete doma i při další kreativní činnosti větší využití. Na řádcích níže vám ukážeme, jak se papírový kornout vyrábí pomocí skládání:

  1. Vystřihněte si z papíru rovnoramenný trojúhelník – tedy jednu stranu delší a dvě stejně dlouhé kratší strany. Čím větší tento trojúhelník bude, tím větší bude samozřejmě také i váš kornout, proto se ještě před stříháním rozhodněte, k čemu jej chcete použít. 
  2. Začněte papír rolovat z vnější strany směrem dovnitř. Následně proveďte to samé i s protější stranou, přičemž ji zakroutíte přes již přehnutou stranu. Tím dostanete počáteční tvar kornoutu.
  3. Pečlivě upravte kornout tak, aby byl perfektně tvarovaný. V případě, že rohy nesedí nebo někde vyčnívá papír, nejspíše nebyl základový trojúhelník ustřižen přesně. Ničeho se však nemusíte bát, kornoutek můžete bez obav zapravit pomocí nožíku nebo nůžek.
  4. Aby kornout vypadal dostatečně úhledně, přehněte vyčnívající kousky papíru směrem dovnitř. Nejedná se pouze o estetickou, ale také o funkční záležitost, protože kornout bude díky tomu mnohem lépe držet tvar. 
  5. Pro zajištění kornoutu proti rozpadnutí kornout z vnitřní strany slepte ideálně průhlednou lepicí páskou.

Jestliže byste potřebovali postup výroby papírového kornoutu vidět na vlastní oči, doporučujeme se podívat například na toto povedeně zpracované video https://www.youtube.com/watch?v=8E2bCouRXUQ&t=81s&ab_channel=P_Things, v němž je vše hezky natočeno a podrobně ukázáno.

Vzhled kornoutu

Jestliže chcete, aby měl váš kornout opravdu šmrnc, doporučujeme zvolit barevný papír perfektně slazený s účelem, na který jej chcete využít. Běžný bílý papír pak můžete využít na dozdobení kornoutu například vystřiženými hvězdičkami, sněhovými vločkami či jinými útvary, jež pak navíc můžete vykreslit či vymalovat dle své fantazie. 

Kornout bude také vypadat skvěle, pokud na něj nakreslíte například kruhové vzory, které se po jeho složení opticky spojí a vytvoří tak nádhernou ozdobu, která se bude skvěle vyjímat například v případě, že bude váš kužel sloužit jako šaty pro panenku. 

Chcete-li aby se váš kornout se váš kornout lépe nosil, pokud v něm budete mít například bonbony, můžete po obou stranách vystřihnout malé dírky a protáhnout jimi například stužku nebo gumičku, díky které budete moci kornout nosit jako malou tašku.

Vyrábíte-li kornout, jenž budete využívat například při pečení nebo jím budete něco prosypávat, nezapomeňte do něj v jeho špičce vystřihnout tak velkou dírku, aby vám kornout mohl sloužit co možná nejlépe.

Krásný papírový kornout plný bonbonů vhodný pro dětské oslavy
Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.
Exit mobile version